Hangimiz müzikal anlamda fazlasıyla yetenekli genlerle doğmak istemezdi ki? On binlerce kişiye konser veren bir rockstar veya rap tanrısının çocuğu olarak dünyaya gelmek… Böyle bir ”şans” ile dünyaya gelip spot ışıklarından uzak kalmak fazlasıyla zor olsa gerek. Bu ışığa maruz kalanların bazıları; aldığı mirasın çok daha üzerine ekleyerek büyük bir kariyer inşa etti, bazıları da o yolda çabalamaya devam ediyor. İşte karşınızda bu kalıtımı bizlere yansıtan müzisyenler…

Bob Dylan & Jakob Dylan

Dünyaca ünlü rockstar Bob Dylan’ın oğlu JakobThe Wallflowers grubunun solistliğini yapıyor. Doğal ve karşı koyması güç bir ses tonuyla yaptığı iki solo albüm ise kesinlikle babasının ilk işlerini hatırlatıyor. Başarılı sanatçının 2 tane Grammy ödülü var. Ayrıca “6th Avenue Heartache” ve “One Headlight” gibi hit şarkıların yazarı.

Olu Dara & Nas

Charles Jones III ismiyle dünyaya gelen başarılı jazz sanatçısı 1941 Mississippi doğumlu. 1963’te New York‘a taşındığında ise adını Olu Dara olarak değiştirdi. Olu Dara, Yoruba dilinde ”Tanrı iyidir” anlamına geliyor.

1973 yılında, taşınmadan 10 yıl sonra, ailenin ilk çocuğu Nasir bin Olu Dara Jones dünyaya geldi. Kendine apayrı bir türde muhteşem bir kariyer inşa eden Nas, kendini rap kültüründe çok ileriye taşıdı. Tam 13 Grammy ödülü olan Nas aynı zamanda çok başarılı bir girişimci.

Alan Thicke & Robin Thicke

1947 Kanada doğumlu aktör, şarkı sözü yazarı ve televizyon sunucusu olan Alan Thicke, Amerika’da fazlasıyla tanınan bir figür. ABC Channel‘da yayınlanan tam 7 sezon süren Growing Pains adlı dizideki rolü, tanınmasında büyük katkı sağlamıştı. 2016′da kaybettiğimiz sanatçıyı ünlü dizi How I Met Your Mother‘dan da tanıyanlar olacaktır. 1977′de dünyaya gelen Robin Thicke ise babasının söz yazarlığından kesinlikle etkilenmiş bir müzisyen. 2013 yılında çıkan Blurred Lines şarkısıyla kendini dünya sahnesinde bulan sanatçı, Billboard Hot 100 listesinde 1. sıraya kadar yükselmişti.

Billy Ray Cyrus & Miley Cyrus

Billy Ray Cyrus, Amerikalı çok yönlü bir sanatçı. Aktör, şarkıcı ve söz yazarı olan Ray’in 16 tane stüdyo albümü var. En çok Country müzikle tanınan sanatçı ilk 2 Grammy ödülünü geçtiğimiz yıl yayınlanıp fazlasıyla ünlenen Old Town Road‘la kazanmıştı.

Doğum adıyla Destiny Hope Cyrus 1992 yılında dünyaya geldi. Oyuncu, şarkıcı ve söz yazarı olan yetenekli sanatçı ilk rolünü babasının da rol aldığı Doc dizisinde yakaladı. Kendisini dünya çapında üne kavuşturan Disney yapımı Hannah Montana‘yı ise 11 yaşında oynayacaktı. Babasından da ilham alarak büyük işler yapan Miley‘yi daha çok duyacağız.

Bir sanatçının genlerini almak, aynı DNA’yı paylaşmak bir kenara; o sanatçıyla aynı evde büyümek de çocukların kariyerleri için büyük bir rol oynamış olmalı. Çocukken kahramanlarımız olarak gördüğümüz ebeveynlerimizi örnek aldığımız aşikar. Bu masum özenme, genetik ve ebeveynlerin sağladığı imkanlarla onların ayak izlerini takip etmek ise çok olası. Bütün bunlara rağmen unutmamak gerekir ki ebeveynleri usta sanatçılar olup kendilerinin tamamen bağımsız kariyeri olan insanlar da azımsanacak sayıda değil.

Müzik dinlemeyi ihmal etmeyin, görüşmek üzere…

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here