Yetenekli FIFA oyuncusu Ege Arseven ile güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine röportaja vakit ayırdığı için teşekkür ederiz. Umarız kendisi bu yolda başarılarının devamını getirir ve hedeflediği yerlere ulaşır. İyi okumalar dileriz!

İlk yayınını bundan kaç sene önce açmıştın ve ortalama kaç kişi izlemişti?

Tam tarihini hatırlamasam da ilk yayınım geçen sene Aralık ayının ortalarındaydı. YouTube platformunda FIFA 18’in çıkışıyla birlikte oluşturduğum kitle sayesinde ilk yayınım ortalama 90, maksimum 120 kişi izlenmişti.

Uzun vadede FIFA oyununun geleceğini nasıl görüyorsun?

Espor olarak yapılan yatırımlar ve oyunun rakibinin olmaması ile birlikte FIFA geleceğini güvence altına almış gibi gözüküyor. Neredeyse her oyuncunun PS Kafelerinde maç atma kültürü ve FIFA alayım arkadaşlarım gelince 1-2 el atarız düşüncesi ile normal satışları her sene daha da iyiye gidiyor. Burada en büyük problemler oyundaki espor sisteminin “P2W” (pay-to-win), oyunun oynanışının çok istikrarsız olup oyunu belirleyen faktörlerin çoğunun rastgele oluşu, oyundaki bağlantının sunucuların kötü olması sebebiyle her ülkede aynı seviyede oynamanın zor oluşu gibi engeller var. Oyunun en kararlı kitlesi bile bu problemlerden bıkmış durumda. Eğer FIFA 20’de aynı çizgide devam ederse o kitlenin çoğu artık oyunu bırakacak seviyeye geldi. EA bu oyunun potansiyelinin farkına varırsa FIFA’nın geleceği inanılmaz açık.

Gün geçtikçe oyununu geliştirdiğini ve esporcu olma yolunda ilerlediğini biliyoruz. Peki yakın zamanda seni bir takımda görebilecek miyiz?

Henüz bunları konuşmak için çok erken çünkü ülkemizde FIFA adı altında espor yapılanması yeni yeni başlıyor. Eksiklerimi biliyorum ve bunların üzerine düşersem kesinlikle oralarda mücadele edebileceğime inanıyorum. Bunu yaparken yayınlardan kesinlikle ödün vermek istemiyorum, oradaki dengeyi iyi kurmak gerek. Seneye hem oyun içi, hem oyun dışı daha iyi yatırımlarla elimden geleni yapacağım.

Oyununu nasıl geliştirdin? Profesyonelliğe giden yolda seni en çok neler zorladı?

Oyunumu geliştirmemdeki en büyük faktörlerden biri yayın ve video hazırladığım için maçlarımı tekrar izleme fırsatımın olması. FIFA söz konusu olunca oyuncular arası yeteneği belirleyen en önemli faktör savunma diyebiliriz. Daha riskli bir savunma stili ile manuel savunma konusunda kendimi çok geliştirdim. En çok zorlayan şey ise henüz yeni yeni öğrenmeye başladığım ve FIFA söz konusu olunca en önemli faktör olan “esporcu mentalitesini” entegre etmek diyebilirim.

Esporcu olursan esporu ve akademik hayatını birlikte yürütmekte zorlanacağını düşünüyor musun?

Okulumun programı ve devamsızlık sıkıntısının olmaması beni bu konuda biraz rahatlatıyor. O dengeyi yakalamak için ekstra efor göstermek bana kalmış. Espor sahnesinde yer alma şansını sonuna kadar kovalamak isterim.

FIFA oynamaktan her zaman keyif alıyor musun yoksa sıkıldığın anlar oluyor mu?

Her zaman keyif almak maalesef imkansız çünkü önceki sorularda da bahsettiğim gibi gece oynadığımız FIFA ile, akşam yoğunluğun olduğu saatlerde FIFA oynamak çok farklı. Böyle olunca oynanış maalesef çok istikrarsız oluyor. Yayına gelen insanların güzel muhabbeti ve güzel gollere gelen tepkiler keyif almamı sağlıyor.

FIFA’da tartışma konusu olan momentum hakkında ne düşünüyorsun?

Momentum muhabbeti, oyunun çoğu belirleyici faktörlerinin rastgele olmasından kaynaklanıyor. Direklere vurduğumuz, oyunu domine edip rakibin tek fırsatta gol attığı bir maç insanları momentumun varlığına inandırıyor ve ben de buna bir yere kadar inananlardanım. Bir yere kadar dememin sebebi, FIFA’da esporcu veya iyi bir oyuncu olmanın yolunun bu momentumu (istikrarsızlıkları) en aza indirmekten geçiyor. Sunucuların ve genel oynanışın daha iyi olduğu bir ortamda momentumdan çok daha az bahsedeceğimize inanıyorum. Şans faktörü her zaman olacaktır çünkü bu oyun 11 kişi oynanıyor ve biz sadece 1 kişiyi kontrol edebiliyoruz, diğer oyunculara verebildiğimiz komutlar sınırlı kalıyor.

En çok beğendiğin Pro FIFA oyuncusu kim?

Huge Gorilla.

Oyun içinde en çok beğendiğin FIFA oyuncusu kim?

Tartışmasız 94 Ronaldinho.

FIFA 19’da şikayetçi olduğun şeyler neler? Gelecek FIFA’larda olmasını istediğin özellikler var mı?

Sunucular, bilgisayara yaptırılan savunmanın çok güçlü olması ve oynanışı etkileyen faktörlerin çoğunun şansa dayalı olması. Espor olarak FIFA ileri gitmek istiyorsa oyundaki yetenek farkının daha belirgin olması için çabalamak zorunda. Değişmesini istediğim en büyük özellik rekabetçi modunun sadece hafta sonu olup, mağlubiyetlerin geri dönüşünün olmadığı bu sisteme devam etmemeleri. Sunucuların geliştirilmesini de eklemek istiyorum ama bu konuda gerçekçi olmak gerekirse pek bir beklentim yok.

FIFA’da kendini geliştirmek isteyen oyunculara ne gibi önerilerin var?

Her yüksek seviyedeki oyuncunun dediği gibi FIFA’da başarının sırrı saha içindeki oyundan çok mental olarak güçlü kalmaktan geçiyor. Şanssızlık ve istikrarı en aza indirebilecek şekilde oynamayı öğrenmek, savunma ve hücum yaparken riskli oynayıp, limitleri ne kadar zorlayabileceğimi belirlemek benim oyunumu bir üst seviyeye çıkarmama yaradı. Yine de en önemli faktör mental olarak güçlü kalmak.

Hangi FIFA oyununu daha çok seviyorsun? Neden?

FIFA 13. Nostalji faktöründen çok o oyun yetenek farkı bakımından FIFA’nın en iyi olduğu seneydi. P2W faktörü olmadan karşınıza gelen herhangi bir bronz, gümüş kadro rahatlıkla CR7 gibi oyuncuların olduğu kadroyu yenebiliyordu. Oynanışı neredeyse herkes tarafından en iyi olan FIFA olarak kabul edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de bu.

FIFA dışında hangi oyunları oynuyorsun?

Oyun türü olarak ayrım yapmadan her oyunu oynamayı severim. 2011 yılında başlayan LOL sevdası birkaç senedir aktif olmasa da hala devam ediyor. Şu sıralar FIFA’da işlerin ciddileşmesi sebebiyle çok vakit bulamasam da Division 2 ve Apex Legends oynuyorum.

Ülkemizde espor kavramı yavaş yavaş oturuyor. Sence espor kültürünü ülkemize nasıl daha iyi tanıtabiliriz?

Espor olayının ne kadar ciddi bir konsantrasyon, yetenek ve mental kuvvet gerektirdiğini anlatıp, bu işin sadece bilgisayar/konsol başında oturup oyun oynamaktan ibaret olmadığını anlatmamız gerekiyor.


Ege Arseven’i izlemek ve destek olmak isterseniz Twitch kanalına buradan ulaşabilirsiniz. TOTY Mbappe çıkarttığı günün anısına en sevdiği şarkılardan birini de buraya bırakıyoruz. Kendisine tekrardan teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.