Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Akpınar, 2 Kasım 1942’de İstanbul’un Aksaray semtinde Nadide ve Mustafa çiftinin erkek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Akpınar Pertevniyal Lisesi’nde eğitim gördü. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk ve Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1962’de Türk Talebe Birliği’nde amatör olarak tiyatroya başladı. İki yıl sonra ilk kez profesyonel bir oyunda yer aldı ve bu tarihten sonra önemli tiyatro yapımlarında rol aldı. 1964 yılında Ulvi Uraz tiyatrosunda ilk profesyonel oyunu olan “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” ile sahne hayatına adım attı. 1967 yılında ülkemizin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Kurulduğu andan 1992 yılında kapanana kadar tiyatronun idari müdürlüğünü üstlendi. Devekuşu Kabare döneminde Zeki Alasya ve kabare ekibi ile birlikte sergiledikleri Yasaklar, Reklamlar, Beyoğlu Beyoğlu, Deliler gibi birçok oyun hala severek izleniyor. İlk sinema filmi Kemal Sunal için de bir ilk olan 1972’de Ertem Eğilmez‘in çektiği başrollerinde Tarık Akan ve Filiz Akın‘ın oynadıkları Tatlı Dillim olmuştur. Bu filmin ardından Zeki-Metin ikilisi olarak birçok filmde birlikte oynadılar. Zeki Alasya ile birlikte oynadığı toplumsal içerikli komedi filmleriyle tanınan aktör “Nereye Bakıyor Bu Adamlar”, “Davetsiz Misafir”, “Patron Duymasın”, “Köyden İndim Şehre”, “Petrol Kralları” gibi filmlerde rol aldı. Metin Akpınar, Kemal Sunal ile birlikte oynadığı ve yönetmenliğini Sinan Çetin’in yaptığı “Propaganda” filmiyle adından söz ettirdi. Zeki Alasya ile birlikte yarattıkları şaşkın kahraman ikilisini geride bıraktığını açıklayan aktör, bundan sonraki kariyerine kendi başına devam etme kararı aldı. Metin Akpınar, Müşfik Kenter, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak ve Zeki Alasya gibi emektar oyuncuların yer aldığı “Güle Güle” filminde ve yönetmenliğini Tunç Başaran’ın üstlendiği “Abuzer Kadayıf” adlı bir filmde de rol aldı. “Papatyam” adlı TV dizisinde oynamıştır.

Metin Akpınar deyince aklımıza bildiğimiz üzere dizi, sinema, tiyatro çalışmaları gelmektedir. Fakat yazar yönünün de en az oyunculuğu kadar başarılı olduğunu tüm samimiyetimizle söyleyebiliriz. Metin Akpınar’ın Almanya Tatlı Vatan isimli eserinde Almanya’daki tehlikeli yapılanmanın insanların iyi niyetlerini nasıl suistimal ettiklerine şahit olacaksınız.

Metin Akpınar bu eserinde Almanya’daki örgütlerin din adı altında insanları nasıl sömürdüğünü, haksızlıkların nasıl baş gösterdiğini ve bu yapılanmaların ne kadar tehlikeli olabileceğini tüm çıplaklığı ile ortaya sermektedir. Mazlum halklara yardım götüreceğini söyleyen Holdinglerin topladıkları paraları yasa dışı yollar ile Türkiye’ye sokarak siyasi partilerin propaganda parası olarak kullanımına tanıklık edeceksiniz. Kurgu dahi olsa okuyunca olayların gerçekliği konusunda ortak bir kanıya varacağınız bir eser.

Metin Bey’in sahip olduğu akıcı ve bir o kadar sürükleyici dil ile İstanbul’u ve kitaba konu olan coğrafyaları sanki ordaymışsınız gibi hissedeceksiniz.

Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir.

Her ne konumda olursak olalım kendimizi sorgulamazsak, içerisinde bulunduğumuz yaşantıyı, durumu idrak edemezsek yanlışa sürüklenebiliriz. Bu sağlıksız durumdan mütevellit doğru kararlar veremeyeceğiz, yanlışı doğru zannedip savunuculuğunu üstleneceğiz. Böyle bir yaşantının içerisinde bulunmamak için bilinçlenmemiz gerekmektedir. Tam da bu yolun yolcusu olabilecek bir eser. Edebi bir lisan ile yaşam üzerine detaylı olmasa bile genel bir çıkarıma varacağınız Almanya Tatlı Vatan’ı okumanızı şiddetle tavsiye eder şimdiden keyifli okumalar dileriz. Sevgilerimizle…

Kaynak: Almanya Tatlı Vatan – Metin Akpınar

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here