Yayınlandıkları döneme damgasını vurmuş olan bu kul icadı yapımlar, günümüzde halen daha sevilerek izlenen diziler arasında yerini koruyor. Bu yapımların birçoğu ilgi çekici konuları ve birbirinden yetenekli oyuncuları ile anılsa da, bazen de hikayenin bizlere yansıyan görüş açısındaki tek bir görsel, bu dizileri bizlere hatırlatmaya yetebiliyor.

Dizilerle birlikte ikonikleşmiş olan ve ekranda göründüğü anda hangi dizi olduğunu tahmin edebileceğiniz 6 küçük ayrıntıyı sizler için derlemeye çalıştık.

1. Avrupa Yakası – Dış Bina

Başarılı mizahçı Gülse Birsel tarafından kaleme alınan, bir döneme damga vurmuş bir komedi dizisidir Avrupa Yakası. Dizi her ne kadar hikaye içerisinde oluşturulan karakterler ile anılsa da, birbirinden eğlenceli sahne geçişleri arasında gösterilen bu apartman, yani nam-ı diğer: ‘Sütçüoğlu Rezidansı’ ile de hafızalarda tazeliğini koruyor.

2. Arka Sokaklar – Ekip Minibüsü

Memleketin en uzun soluklu projelerinden olan ve milli gururumuz sayılan bu polisiye dizide, ikonik hale gelerek bize diziyi hatırlatacak materyaller oldukça fazla. Ama sanırım bunların içerisinde sadece 1 tanesi bu başlığa cuk oturabilir cinsten. Dizide mevcut olan yayın dönemi itibari ile tamı tamına 3 defa değişen ve her seferinde de olay yerine çok yakın olan ekip minibüsü. Tabiri caizse Arka Sokaklar dizisinin mekanik bir kahramanı olan bu demir yığını, dizinin vazgeçilmezleri arasında yerini itina ile koruyor.

3. Kardeş Payı – Karakuriler

Alışılagelmişin çok dışında bir mizah algısı ile ekranlarda boy gösteren bir dizidir Kardeş Payı. Zeka ile harmanlanmış ince göndermeler ve espriler ile çoğu izleyenin beğenisini kazanan yapım, her biri ayrı ayrı bir film karakterini temsil eden tiplemeleri ile de halen daha izleyenleri güldürmeye devam eder. Dizi, her ne kadar hafızalarda tiplemeleri ve bu tiplemelerin laf sokmaları ile hatırlansa da ham maddesi safkan teneke olan bu kul icadı emekçi robotlar da sevenlerine bu absürt komediyi hatırlatan küçük birer ayrıntı olmuştur.

4. Hayat Bilgisi – Rıdvan Kanat Lisesi

Hafızalarımızda her daim ‘Hoca Camide’ ya da ‘Yüce Rabbim Amil’imi..’ replikleri ile hatırlanan ‘İnna sabirin’ ve ‘Son tahlilde’ gibi çıkışları ile kendini diğer yapımlardan ayıran bir dönemin başarılı lise dizilerinden birisidir Hayat Bilgisi. Kendi bünyesinde barındırdığı birçok farklı karakter ile bazen güldürüp bazen ağlatmış ama her daim de ders vermeyi başarmıştır. Kendisine has mizahı ve replikleri ile hatıralarımızda kalsa da aynı zamanda kurmaca bir isim olan Rıdvan Kanat Lisesi, adı verilen bu okulun dış cephe görüntüleri ile de birçok izleyici tarafından hatırlanır ve bilinir Hayat Bilgisi dizisi.

5. Leyla İle Mecnun – Erdal Bakkal

Yerli dizilerimiz içerisinde en absürdü, en güldüreni ve aynı zamanda en ağlatanı, hem de en haksızlığa uğrayanı hiç şüphesiz ki Leyla ile Mecnun dizisidir. Birbirinden farklı ve absürt karaktere sahip insanların hikayelerini izlediğimiz bu dizide de ikonikleşmiş hale gelerek bizlere diziyi tek bir görselden anlatacak materyaller oldukça fazla. Ama sanırım bunların içerisinde en kabul görüleni Erdal Bakkal olur. Bir karakter olarak değil, bir mekan olarak tabi ki.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here