1. Vanilla Sky / Abre Los Ojos

Abre Los Ojos, başrollerini Penélope Cruz ve Eduardo Noriega‘nın paylaştığı 1997 yapımı İspanyol filmidir. Yönetmen koltuğunda Alejandro Amenábar‘ın oturduğu film, izleyenlere başarılı bir psikolojik gerilim vadediyor. Oldukça öz güvenli ve havalı bir karakter olan Cesar‘ın akıl hastanesinde uyanması ile başlayan film, gerçeklik duygusunun sorgulanmasına neden oluyor. Bu süreç, güzellik/yakışıklılık gibi pek çok yüzeysel imgenin önemsizleşmesini getirirken Cesar’ın içe dönüş sürecini de başarılı bir şekilde işliyor. Film, Alejandro Amenábar’ın haklarını satmasıyla 2001 yılında Amerikan yapımı Vanilla Sky olarak karşımıza çıkıyor. Psikolojik süreçlerin işlenmesi konusunda yeterince yetkin olamayan filmde, Penelope Cruz’un yeniden başrolde olduğunu görüyoruz. Başarılı yıldıza bu kez Tom Cruise ve Cameron Diaz eşlik ediyor. Ünlü yıldızları bir araya getiren bu uyarlama, beklendiği başarıyı elde edememiş ve gerek seyirci gerek eleştirmenlere göre İspanyol versiyonunun gerisinde kalmıştır.

2. Memento / Ghajini

Memento, usta yönetmen Christopher Nolan‘ın bakışıyla ortaya çıkmış Amerikan yapımı gerilim filmidir. Leonard Shelby (Guy Pearce) tecavüz edilip öldürülen karısının intikamı peşindedir. Ancak bir çeşit amneziye sahip olan Leonard, bu yolda kendi bilinci ve hafızası ile de savaş vermek zorunda kalır. Fotoğraflarla ve notlarla geçmişini taze tutmaya çalışırken bu aksiyon ve gerilim dolu intikam öyküsünü sürdürmeye çalışır. Geçmişe dönük devam eden hikâyesiyle sadece gerilim sevenleri değil, tüm sinema izleyicisini tatmin eden film, adını sinema tarihinin özgün ve başarılı yapıtları arasına yazdırmıştır. Ghajini ise 2008 yılında vizyona girerek, Memento’nun Bollywood yorumu olarak izleyiciye sunulmuştur. Dünyaca ünlü yıldız Aamir Khan‘ın başrolünde olduğu film, benzer bir intikam hikâyesine dayanır. Duygusal yönün daha ağır bastığı filmde, uyarlama vesilesi ile pek çok değişik nokta olsa da, psikolojik tahliller açısından Memento’nun oldukça gerisindedir. Ancak film, Hint sineması sevenlerin takdirini toplamıştır.

3. Das Experiment / The Experiment

İngiltere’de yapılmış “Stanford Prison Experiment” adlı sosyal deney, Almanya ve Amerika yapımı olarak 2 farklı yorumla beyaz perdeye taşınmış. 2001 yılında Almanya’da izleyicisi ile buluşan Das Experiment’ta Wikileaks Beşinci Kuvvet ve Temmuz’da filmlerinde de tanıdığımız Moritz Bleibtreu başrol olarak karşımıza çıkıyor. Birey psikolojisinin güç ile olan imtihanı sonucunda ortaya çıkan toplumsal vahşeti gerçekçi bir şekilde anlatan film, psikolojik gerilim türündedir. Deney’in ABD versiyonunda ise Adrien Brody, Forest Whitaker, Cam Gidanget gibi ünlü oyuncuları izlemek mümkün. Bunun yanında Prison Break dizisinin senaristi ve yapımcısı olan Paul Scheuring‘in yönetmen koltuğunda olmasının filmin başarısına katkısı tartışılamaz. Her iki film de oyunculuklarından senaryosuna kadar izleyenleri etkilemeyi başarmıştır.

4. Perfetti Sconosciuti / Cebimdeki Yabancı

Perfetti Sconosciuti, 7 yakın arkadaşın bir yemek için bir araya gelmesi ve masum gibi görünen bir oyun oynamasıyla başlar. 2016 yılında İtalyan izleyicisiyle buluşan film, bu samimi arkadaş grubunun, birbirimizden ne gizlimiz var ki, iddiasına girmesiyle ve beklenmedik sırların ortaya çıkışıyla devam eder. İtalyan versiyonundan 2 yıl sonra Türk versiyonuyla sinema salonlarına gelen Cebimdeki Yabancı ise başarılı kastıyla dikkat çekmiştir. Ferzan Özpetek‘in yönetmen koltuğunda olduğu film, müzikleri, senaryosu ve oyunculuklarıyla başarılı bir uyarlama filmi olmuştur. İtalyan versiyonuna göre ütopik unsurların daha az olduğu film, karakterlerin ruhsal çöküşlerini ön plana almayı tercih etmiştir. Uyarlanması da başarıyla yapılmış olan film, keyifli bir yeni dönem filmidir.

5. Before Sunrise / Before We Go

Before Sunrise, 1995 yılında Julie Delpy ve Ethan Hawke‘nin başrollerini paylaştığı unutulmaz bir romantik film. Pek çok listede başı çeken bu başarılı yapım, trende tanışan iki üniversite öğrencisinin bir gece boyunca tanışıp birbirlerine âşık olma serüvenini konu alır. Sabaha kadar sohbet edip Viyana sokaklarında dolaşan gençler, pek çok romantik tesadüfle karşılaşırken birbirlerine aşık olmaktan kaçamazlar. Ardından Before Sunset ve Before Midnight filmlerinin de gelmesiyle film, romantik bir üçleme olarak Celine ve Jesse‘nin gerçek zamanlı hikâyesi olarak sunulur. Öncelikle Before We Go’nun bir uyarlama olmadığını belirtmek gerekir. 2015 yılı Amerika yapımı bu filmin listeye girmesinin sebebi ise Before Sunrise’a benzer bir hikâyesi olmasıdır. Aynı romantik senaryodan doğan filmde bu kez Brooke Dalton (Alice Eve), Nick (Chris Evans) ile New York garında karşılaşır. Yakın dönemde çekilmiş bu filmde ilk karşılaşmada bir aşk olmasa da sabaha kadar birbirlerini tanıma şansı olan bu ikili arasındaki çekim artmakta ve samimi bir aşk filmini de beraberinde getirmektedir. Karakter ve konuları farklı olan bu iki film de aynı romantik temele dayanır ve hüzünlü vedaları ile izleyicilerde soru işaretleri bırakarak, hikâyelerini sonlandırır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here