28 Şubat 1994 doğumlu Nottingham’lı sanatçı müziğe çok erken yaşta başladı. Bir gün The Simpsons izlerken duyduğu Don Mclean şarkısı onu müziğe itti, böylece 12 yaşında gitarı eline almış oldu. Bir yıl içinde kendi şarkılarını bestelemeye başlamıştı bile, kolejde müzik teknolojisi dersi alıyordu fakat 16 yaşında bıraktı ve yerel mekanlarda çalmaya başladı. 17 yaşına geldiğinde, BBC Introducing’e yüklediği şarkıları sayesinde BBC Introducing’in Glastonbury’deki Introducing Stage’inde yer buldu. BBC Introducing keşfedilmemiş, tanınmayan amatör sanatçıların keşfedilmesi için harika bir oluşumdu. Jake Bugg bunlardan sadece biriydi.

2011 Haziran’ında Birleşik Krallık’ın en ünlü festivallerinden olan Glastonbury’de kendi adını verdiği albümünü çaldı. Aynı yılın sonbaharında ise singleları ve kendi ismini verdiği Jake Bugg albümü İngiltere’de listelerin başını çekiyordu. 2010 yılında, sadece yaşadığı yerin yakınındaki sahnelerde akustik gitarıyla performans sergileyen kendi halinde bir şarkıcıyken, yirmi dört aydan kısa bir süre içinde listelerin başındaydı. Kendisi de tüm bu yaşadıklarına şaşırmıştı. Sanatçı bir röportajında, kendisine ”Jake” bile değil, ”Jake Bugg” diye hitap eden bir akrabasının olduğunu, bir gün bu akraba fotoğraf çektirmek isteyince kendisinin, “İki yıl önce neden istemedin?” diye çıkıştığını anlatıyor. Jake Bugg’ı gerçek anlamda ”Jake Bugg” yapan ve adını tüm dünyaya duyurmasını sağlayan albümüne bir bakalım isterim. Şarkılarının sözlerini kendi yazan ve bestelerini de kendi yapan sanatçının bahsettiğimiz albümünden birkaç şarkıyı sizinle paylaşacağım:

Jake Bugg – Broken

 Jake Bugg – Two Fingers

 Jake Bugg – Simple As This

Jake Bugg – Seen It All

Yaşadığı en mutlu anın, ilk albümünün listelerin başında olduğunu görmek olduğunu söyleyen sanatçı, müzikseverler tarafından “East Midlands Bob Dylan” olarak anılıyor. Bob Dylan ve eski müzisyenleri takip eden sanatçı, yaşıtı Justin Bieber ve müzik piyasasında diğer çoğu popüler kültür sanatçıları gibi popu değil indie-folk‘u tercih etti. Bu yönü de müzikseverler için gerçekten ilgi çekici. Jake Bugg aynı zamanda One Direction grubunu kendi şarkılarını yazmadıkları için eleştirmiş ve Harry Styles’a çirkin diyerek gündem olmuştu.

Şu an 25 yaşında olan sanatçının tam 4 albümü bulunuyor:

  • Jake Bugg (2012)
  • Shangri La (2013)
  • On My One (2016)
  • Hearts That Strain (2017)

Bonus: Doğduğu yer olan Nottingham’da verdiği konserin playlisti buradadır. Keyifli dinlemeler!

Kaynaklar:  1 , 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here