Yeni müzik keşfetmek bazen sancılı bir süreç olabiliyor. Her ne kadar Spotify’da  her hafta “Haftalık Keşif”inizden müzik zevkinize hitap edecek bir kaç şarkı bulmaya çalışsanız da, ya da arkadaşlarınızın playlistlerinden beğendiğiniz şarkıları kaydetmeye çalışsanız da, tam olarak aradığınız müzikleri bulmakta zorlanabilirsiniz. Yeni müzik keşfetme deneyiminizi daha rahat ve zevkli bir sürece dönüştürmek istiyorsanız, belki de aşağıda verdiğimiz siteler sizlere yardımcı olabilir.

Cinuosity

Cinuosity, otomatik olarak sizin için yarı rastgele bir şekilde Spotify çalma listeleri üretir ve birçok müzik önerisi, sisteminin sizi mecbur bıraktığı rutinden kurtulmanıza yardımcı olur. Cinuosity ile, sürekli olarak yeni ve tüm kültürleri kapsayan müzikleri keşfetmeniz daha kolay olacaktır. Kendi Spotify hesabınızı Cinuosity ile eşleştirin ve yeni müziklerin keyfini çıkarın.

 

 Gnoosic

Gnod, ziyaretçilerine nelerden hoşlandıklarını ve neyi sevmediklerini sorarak dış dünyayı öğrenen, kendi kendini adapte eden bir internet sitesidir. Kısaca Gnoosic için  bilmediğin müzikler için bir arama motoru diyebiliriz. İstediğin müziği sorar ve sonra da nelerden hoşlanacağını sana söyler. Sevdiğiniz üç müzik grubunu yazdıktan sonra, Gnod size bir sanatçı öneriyor ve bu sanatçıyı sevip sevmediğinizi belirleyerek yeni sanatçılar önermeye devam ediyor.

 

Music-Map

Sevdiğiniz sanatçılara benzer sanatçılar bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bu sitede herhangi bir sanatçının ismini yazdığınızda size otomatik olarak bu sanatçıya benzer kimlerin olduğunu etrafında dolaşan sanatçı isimleriyle söylüyor. Yazdığınız isme en yakın olan, o sanatçıya en çok benzeyen, en uzak olan da aradığınız sanatçıya çok da benzer olmasa da müzik türünün benzediği kişiler öneriyor.

 

Every Noise At Once

Every Noise, 1686 farklı müzik türü için Spotify tarafından izlenip, analiz edilen, verilere dayanan, müzikal alanın algoritmik olarak oluşturulmuş, okunabilirlik ayarlı bir dağılım grafiği üzerinde devam eden bir girişimdir. Sevdiğiniz bir müzisyeni arama çubuğuna yazdığınızda size hangi türde müzikler yaptığını belirten bir sitedir. Eğer dünya üzerindeki herhangi bir müzik türünün nasıl sesleri olduğunu merak ediyorsanız Abstract EDM’den Turbo folk’a kadar aradığınız her müzik türü mevcut olan bu sitede aradığınızı bulamamak imkansızdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here