Dirty Pretty Things, Amazing Grace ve Eastern Promises gibi filmlerin Oscar adayı senaristi Steven Knight, son yıllarda Peaky Blinders ve Taboo ile televizyon dünyasında büyük başarı yakaladı. Televizyon dünyasındaki macerasını A Christmas Carol ve SAS: Rogue Heroes gibi yapımlarla sürdüren Knight, bu yıl ise bilim kurgu türünde yeni bir diziyle izleyici ile buluşturacak. Steven Knight’ın yaratıcısı olduğu See dizisi, 1 Kasım’da açılış yapan Apple TV+‘ta yayımlanmaya başladı. See, Apple TV+’ın yayımlanan ilk dizilerden biri oldu.

Son derece merak uyandıran dizinin baş rolünde Aquaman rolüyle büyük çıkış yakalayan Jason Momoa yer alıyor. Dizide Baba Voss karakterine hayat veriyor. Momoa’ya Alfre Woodard, Sylvia Hoeks, Christian Camargo, Nesta Cooper ve Hera Hilmar gibi isimlerin eşlik ettiği See’nin yönetmenleri arasında I Am Legend ve The Hunger Games: Catching Fire gibi filmlerle tanınan Francis Lawrence da yer alıyor.

Peaky Plinders‘ın da yaratıcısı olan Steven Knight tarafından yazılan See’nin ilk sezonu 10 bölüm olarak yayımlanacak. See dizisinin bütçesi o kadar büyüktü ki daha ekranlara gelmeden Game of Thrones‘la kıyaslanır hale gelmişti. Game of Thrones en zirve noktadayken bölüm başı maliyeti 15 milyon dolar civarına çıkmıştı. See’nin ise bir bölüm için 15 milyon dolar bütçe ayrıldığı açıklanmıştı. Bu kadar büyük bir bütçe dizi için beklentileri daha çok arttırdı elbette. Dizinin ilk bölümü yayımlandı ve birçok izleyici tarafından beğenildi. Biz de bu yeni bilim kurgu dizisini gözden kaçırmamanız için size özel küçük bir tanıtım hazırladık.

21. yüzyılda meydana gelen ölümcül bir virüs salgını sonrasında Dünya’da bulunan insan sayısı 2 milyonun altına düşer ve hayatta kalan insanların ise artık görme yetileri yoktur. Yüzyıllar sonra artık görme fikri yalnızca bir efsane olarak kalır. Görme kelimesinin kullanılması bile sapkınlık olarak kabul edilir.

Virüs, insanlardan görme yetisini almıştır ama insanlar yüzyıllar sonra geliştirdikleri koku, ses ve tat alma duyuları ile bu Yenidünya’ya adapte olur hale gelmişlerdir. Oluşan bu Yenidünya, insanlığı, gelmiş olduğu teknoloji çağından geriye taş devri çağlarına kadar götürmüştür. Yeni çağda artık bilgi edinebilecekleri bir şey kalmadığı için insanlar, alametlere ve mistik güçlere inanamaya başlamışlardır ve görmek ise cadılık alameti olarak görülmeye başlamıştır. İnsanlar avlanarak yiyecek bulmaya, küçük kabileler şeklinde yaşamaya başlamışlardır.

Salgından 600 yıl sonrasını işleyen dizinin genel konusunda, Alkany ismi ile bilinen kabilenin lideri Baba Voss ve karısı Maghra’ya odaklanılmış. Yıllar önce gizemli bir şekilde 3 aylık hamile olarak köye gelen Maghra’yı çocuğu olamayan kabile lideri Baba Voss sahiplenmiş çocuklarına babalık yapmak istemiştir. Bebeklerin doğacağı gün geldiğinde ise bazı şeyler ters gitmeye başlar. Dizinin geneli Maghra’nın gizemli yavrularının öz babaları kurtarıcı Jerlamarel üzerine odaklanıyor. Jerlamarel, yerlilerin deyişiyle cadıdır yani görebiliyordur. Maghra’nın doğurduğu bu iki çocuk da babalarının sahip olduğu yeteneğe sahip olacaktır.  Bu iki çocuğun, dünyayı eski düzenine kavuşturacak ve körler dünyasının kurulmuş olan düzenini yıkacak gibi görünüyor.

Dizinin henüz tüm bölümleri yayımlanmadı ancak sen en kısa zamanda izlemeye başlamalısın yoksa yakında arkadaşların istemediğin küçük bilgileri sana sızdırabilir bizden demesi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here