Thom Yorke ve arkadaşları 1993’te Pablo Honey ile müzik sahnesine çıktıklarında belki de hiç kimse Radiohead’in bu kadar çeşitli ve farklı bir diskografiye sahip olacağını tahmin edememişti. Bu çeşitliliğin en kötü yanı ise dinleyicinin nereden dinlemeye başlayacağını bir türlü çözememesi. Eğer siz de Radiohead dinlemeye başlamak istiyor ve başaramıyorsanız bu yolda size yardımcı olması için derlediğimiz on şarkı ile bu sıra dışı yolculuğa başlayabilirsiniz.

10 – Creep

Belki söylemeye bile gerek yok. Creep, en klasik Radiohead şarkısı. Grup üyeleri ve grubun sağlam takipçileri Creep’ten çok haz etmese de Creep’in bir 90’lar klasiği olduğu kaçınılmaz bir gerçek.

I don’t care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul

9 – High And Dry

Thom Yorke’un lise döneminde yazdığı, daha sonra üniversite yıllarında Headless Chickens adlı grubu ile seslendirdiği bir parça High And Dry. Thom, şarkı sözlerinde her şeyi başarabileceğini düşünen insanlardan bahsediyor.

Kill yourself for recognition
Kill yourself to never ever stop
You broke another mirror
You’re turning into something you are not

 

8 – Karma Police

En ikonik Radiohead şarkılarından biri ise Karma Police. Grup üyeleri arasındaki bir şaka sonucu ortaya çıkan şarkı, grubun konserlerinde en çok eşlik edilen şarkısı olabilir. Aynı zamanda da biraz şans vermeniz gereken parçalardan biri. O yüzden bir kez dinleyip geçmek yerine en az birkaç defa dinlemeyi tercih edebilirsiniz.

Karma police
I’ve given all I can
It’s not enough
I’ve given all I can
But we’re still on the payroll

7 – I Might Be Wrong

Kid A çıktıktan sonra grubun hala akustik kayıtlar da yapabildiğini gösteren albümdür Amnesiac. I Might Be Wrong ise albümün belki de en akılda kalıcı gitar melodilerinden birine sahip.

Open up, let me in
Let’s go down the waterfall
Have ourselves a good time
It’s nothing at all
Nothing at all
Nothing at all

6 – True Love Waits

Çok eski bir Radiohead şarkısı olmasına rağmen henüz geçen sene bir albümde yerini bulabilen şarkı, yapılan araştırmalar sonucunda en melankolik Radiohead şarkısı çıkmış. Şimdiye kadar dinlediklerinizden tamamen farklı bir sesi olduğunu parçayı açar açmaz fark edeceksiniz. O yüzden Karma Police’de olduğu gibi True Love Waits’e de biraz şans verin. Albüm versiyonuna alışamazsanız akustik canlı versiyonlarını dinleyebilirsiniz.

And true love waits
In haunted attics
And true love lives
On lollipops and crisps

5 – Lotus Flower

2011 yılında yayınlanan The King of The Limbs albümünün ilk teklisi Lotus Flower’dı. Grubun, belki de Creep’ten sonra, pop müzik yapmaya en yaklaştığı an diyebiliriz. Sadece bir kere dinlediğinizde bile aklınıza takılacak parçalardan.

Slowly we unfurl
As lotus flowers
‘Cause all I want is the moon upon a stick
Just to see what if
Just to see what is

 

4 – 2+2=5

Şarkının George Orwell okuyanlara yabancı olmayacak bir ismi var. Döneme dair yoğun politik eleştiriler bulunan Hail To The Thief albümünde yer alan parçanın temposu yükseldiği anda şarkıya eşlik etmemek elde değil.

I’ll lay down the tracks,
Sandbag and hide,
January has April showers,
And two and two always makes a five

3 – No Surprises

No Surprises’ı “Sessizlik İsteği” diye özetlersek yanılmayız. Parça boyunca modern yaşamdan sıkılmış bir insanın serzenişlerini duyacaksınız fakat parçanın melodisi ise oldukça mutlu bir havada. O dönem moda olan “üzgün söz-mutlu melodi” birlikteliğinin kusursuz sayılabilecek bir örneği: No Surprises.

You look so tired, unhappy
Bring down the government
They don’t, they don’t speak for us

2 – Street Spirit (Fade Out)

Thom Yorke bu parça için “Ben onu yazmadım o kendi kendini yazdı. Biz sadece onun biyolojik aracılarıyız.” diyor. “Bu şarkı kapkara bir tünelde olmak ve sondaki ışığı görememek ile ilgili”. Radiohead’in yaptığı en karamsar şarkılardan biri ama yine de insanı kendisine çeken bir yapısı var.

Be a world child, form a circle
Before we all go under
And fade out again and fade out again

1 – Reckoner

Reckoner aslında burada sadece bir temsilci. Radiohead’e yeni başlayan bir insan mutlaka In Rainbows albümünü dinleyerek başlamalı. Reckoner bu albümdeki en çabuk alışılacak şarkılardan biri. Sıra dışı vokal performansı ve enstrüman kullanımı ile anlatılarak değil sadece dinlenerek yaşanabilir insana hissettirdikleri.

Because we separate
Like ripples on a blank shore
In rainbows

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here