Müzik, geçmiş zamanlardan itibaren insanların duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşabildiği en etkili araçlardan biri olmuştur. Bizlere her anımızda eşlik eden şarkılar aslında biz fark etmesek de çoğunlukla sanatçının hayatından izler taşır ve bize sözleriyle ya da melodileriyle bazı hikayeler anlatır.

kurt cobain while writing ile ilgili görsel sonucu

İşte bazı ünlü şarkılar ve onların bazı ilginç veya yanlış bildiğimiz hikayeleri:

 

Dolly Parton – I Will Always Love You

Özellikle 90’lı yıllarda Whitney Houston‘ın seslendirmesinden itibaren çokça popülerleşmiş olan şarkı orijinalde 1973’te Dolly Parton tarafından yazılmıştır.

Çoğu kişi bu şarkıyı bir aşk şarkısı sansa da aslında şarkı Parton‘ın yapımcısı ve düet ortağı Porter Wagoner ile profesyonel ayrılığı hakkında. Parton, kariyerinde onu ilk keşfeden şarkıcıyla yollarını ayırmanın en güzel yolunun müzikle olacağını düşünüp bu şarkıyı Wagoner‘a adamış.

 

The Beatles – Let It Be

Söz yazarlığını Paul McCartney‘nin yaptığı Let It Be‘nin yazılış hikayesini şarkıcı bir röportajda şu şekilde dile getirmiştir:

“O zamanlar hayatımın çok sıkıntılı bir döneminden geçiyordum. Ve bir gece rüyamda vefat etmiş annemi gördüm. Her şey yoluna girecek, sadece bırak olsun(let it be) diyerek beni rahatlatıyordu. Kendimi çok iyi hissetmiştim. Uyandığımda sözleri kafama çok takılmıştı. ‘Let It Be’ gerçekten çok iyi bunu pozitif bir şarkıya dönüştürmeliyim diye düşündüm ve ortaya bu şarkı çıktı.”

Şarkıda bahsi geçen “Mother Mary” de annesi Mary McCartney’dir.

 

Nirvana – Smells Like Teen Spirit

Nirvana‘nın ve belki de grunge türünün en başarılı şarkılarından biri olan Smells Like Teen Spirit aslında bir deodoranttan ilham alınarak yazılmış, ancak sözlerin sahibi Kurt Cobain‘e göre şarkı yayınlanmadan önce bundan haberi yokmuş. Hikaye şu şekilde:

Bir gün Cobain odasının duvarında arkadaşının önceki gece yazdığı “Kurt Smells Like Teen Spirit” cümlesini çok beğenip şarkısında kullanıyor. Ancak burada bahsedilen Teen Spirit şarkıcının eski sevgilisi Tobi Vail’in kullandığı deodorant markası. Yani aslında olay Cobain‘in hala eski sevgilisi gibi kokmasıyken cümle çok farklı anlaşılmış.

 

Deep Purple – Smoke On The Water

Deep Purple‘ın en bilindik şarkılarından biri olan Smoke On The Water o sırada kendilerinin de orada bulunduğu İsviçre’deki bir kumarhane  yangınından ilham alınarak yazılmış.

Olay ise şu şekilde, seyircilerden birinin Frank Zappa‘nın performansı sırasında işaret tabancası ateşlemesi sonucunda bina alev almış. Kalın bir duman tabakası tüm Cenevre Gölü’nü kaplamış ve bu olaydan esinlenilerek bu efsanevi parça doğmuş. Ki sözlerden olayın aynısını da dinleyebilirsiniz.

Guns N’ Roses – Sweet Child O’ Mine

Rock müziğin en başarılı şarkılarından biri olan Sweet Child O’ Mine aslında bir şaka sonucu ortaya çıkmış. Grubun davulcusunun ve gitaristinin ısınmak için çaldığı saçma bir sirk melodisini dinleyip çok beğenen grubun vokalisti Axl Rose bu melodiyi bir şarkı haline getirmeye karar vermiş.

Sevgilisine yazdığı bir şiiri bu besteyle birleştiren sanatçı şarkının her ne kadar başta kendi müzik görüşüne aykırı olduğunu söylese de bu hareketi sayesinde başarılı bir şarkıya imza atmış.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here