Sizler için bazen saatlerce uyumadan haber kovaladık, bazen albüm eleştirilerimizle sizlerin düşüncelerinizin sesi olmak istedik bazen de sizler için güvenilir bir bilgi kaynağı olduk. Yazdığımız sayısızca metin ile siz farkında olmasınız da sizinle sürekli iletişim içindeydik ama hiçbir zaman kim olduğumuz hakkında belli bir fikre sahip olmanız için size bir fırsat tanımadık… Yani şimdiye kadar.

EVET! sonunda perde arkasındaki isimsiz kahraman olmaktan çıkıp kendinizle özdeşleştirebileceğiniz birer karakter olmamızın vakti geldi. Artık ben dilinin çok daha fazla bulunduğu bir ortamda sizlere kişiliklerimizi sunacağımız ve belki de kendinizle bizi özdeşleştireceğiniz bir döneme giriş yapıyoruz. Peki ilk adım nasıl mı olacak? Bizi daha iyi tanımanız için hepimiz birer şarkı önerisinde bulunmak istedik. Her yazarımız onun kalbinde yer edinmiş en özel şarkıyı sizin için seçti. Bakalım hangi yazarımızla zevkiniz daha çok uyuşacak. Keyifli okumalar!

 

ZEYFİN BEGÜM AĞRİŞ (zeyfin begum): Harrison Brome – Fill Your Brains 

“Bazı anlarım olur kendimi her şeyden ve herkesten soyutlamak isterim. Moralim bozuktur ya da sadece yalnız kalmak isterim. Böyle anlarımda, belki de herkesin yaptığı gibi, en büyük sığınağım olan müziğe koşarım. Kendimi biraz da olsa rahatlatmak ya da tüm düşüncelerden, bir şarkı uzunluğunda sürecek bile olsa kaçmak istediğimde çalma listemde ilk elimin gittiği, müziğin bana nasıl dokunabildiğini ve bu dokunuşu nasıl hissedebildiğimi her dinlediğimde tekrar hatırlatan ve sözleriyle anlatmak istediği yoğun duyguları temposuyla da çok iyi dengelediğini düşündüğüm Fill Your Brains, müziğin hissettiğim gibi bana yansıyabildiği nadir şarkılardandır.”

ALP İHSAN UYSAL (ChiliPepper11): Red Hot Chili Peppers – Can’t Stop

“Bas gitarda belki de slap tekniğini ilk şarkıdır kendisi. “Funky” havası ve ritmi o kadar kafama oturmuştu ki aynı yaz bas gitara başladım. RHCP sevgimin başlangıcı da diyebiliriz buna. Daha sonrasında RHCP’yi tüm diskografilerine hakim olacak kadar dinledim  Sözlerini ezberledim Youtube’da coverını yaptım. Hala bende çok özel bir yeri vardır.””

VOLKAN BİNİCİ (Ascensorem): The Last Shadow Puppets – Pattern

“Bir şarkı kalbime nasıl saplanabilir bilmiyorum ancak bu şarkının Owen Pallett, Alex Turner ve Miles Kane’in elinden çıktığını düşününce nedenini sorgulamak bile aptalca geliyor zaten. Hayatımın arka planında çalacak fon şarkımdır Pattern. Hala yalnızlığımı aydınlatan sokak lambalarının ışığı ile aynı tonda olan albüm kapağı ile sokak lambalarına duygu dolu bakmamı sağlayan bir melodiye sahip. Zaten en sevdiğiniz şarkılar her zaman yalnızlığınızda tutunduğunuz son dal değil midir zaten? Her dinlediğinizde hayatınıza farklı bir duygu katar. Bazen güç verir saatlerce ağlatır. Geçmişte beni ağlatırdı şimdi dinlediğimde ise bir kulak ziyafeti eşliğinde bana hissettirdikleri ile umut aşılıyor.”

FATMANUR BAYINDIR (Antipatiklogos): Thurisaz – Endless

“Dinlediğim her şarkıda genelde onlarla karşılaştığım zamanı düşündükçe başkalaşma hakkı doğuyor. Benim için, ruhani doygunluk noktama ulaşmak için zaman ve şarkı bütünleşebildikçe anlamını bulabiliyor. 17 yaşındaydım ve yaşıma göre gençliğimi yaşayamamakla birlikte, buhranlar içinde kıvranıyordum. Thurisaz ile ve ilk dinlediğim şarkısı Endless ile karşılaşmamız 17 yaşımda, evden uzakta, duvarları soğuk bir yurtta olmuştu. Sığındığım birkaç şeyden biri haline gelirken, dinlerken her şeyden saklanabiliyormuş gibi hissederdim. Şimdi, 21 yaşımda her soğukta ve hatta içinde kaldığım her sıcakta bu şarkı yine beni bir yerlerden buluyor. Bu dört senede daha çok şarkı buldum. Bana kaçma imkanı veren çok şarkı… Fakat Endless ondan sonra gelen her şarkıya öncülük etti. Hayatımın bir yanında, bir daha kaçmak zorunda kalmamak adına ruhumda yerini alıp kulaklarımdan zihnime yollar izlemeye devam edecek.”

ASLI KILIÇ (aslikilic): Rainbow – Catch The Rainbow

“Kişisel olarak Ronnie James Dio’ya karşı duyduğum hayranlık düşünüldüğünde tabii ki sizlere önereceğim şarkı Dio’nun sevilen grubu Rainbow’dan olacaktı. Dio’nun hem müzikal anlamda hem de tanınırlık açısından zirveyi yaşadığı bu dönemdeki eserleri kesinlikle yazdığı ve söylediği en başarılı ve ben başta olmak üzere çoğu hayranının en sevdiği şarkılar diyebilirim. Sözleriyle yükselttiği kadar ritmiyle düşüren Catch The Rainbow’u ben en çok uyuyamadığımda dinliyorum sanırım, size de aynısını tavsiye ederim. Sizin de gökkuşağını yakalamaya inanmanız dileğiyle, keyifli dinlemeler!”

MEHMET CAN (Mehm.art): Schubert – Auf dem Wasser zu Singen

“Aslında bu eserin orjinali Schubert’in bir liedi olmakla birlikte Lizst’in düzenlenmesiyle solo piyano olarak uyarlanmıştır. F. Schubert, Friedrich Leopold Graf zu Stolberg-Stolberg’in şiirinin üstüne yaptığı bestesiyle çok büyük beğeni kazanmıştır. Şiirde suyun üstünde olan anlatıcının suda gördüğü perspektif anlatılır. Schubert’in bu müthiş melodisini solo piyano olarak seçmemde kuşkusuz iki neden var. Biri eserin yorumunu efsanevi piyanistimiz İdil Biret’in yapması bir diğeri ise piyano edebiyatının en büyük bestecilerinden biri olan Lizst’in bu eseri harika bir şekilde solo piyanoya uyarlamasıdır. Ben dinlerken inanılmaz keyif alıyorum. Umarım sizde de aynı etkiyi yaratır. İyi dinlemeler.”

NURETTİN BERKE (HzMablung): Janis Joplin – Maybe

“Kadının yükselişi alçalışı ses tınısı sözcükleri vurgulama biçimi aksanı uzatmaları deli dehşet hoşuma gidiyor. Kendisine de aşığım zaten. İnsanı mutluyken hüzünlendirebilecek, hüzünlüyken mutlu hissettirebilecek nadir şarkılardan. Özlemi, pişmanlığı damarlardaki kana kadar hissettirebiliyor. Bunlar da hayatımı ele geçirmiş olan duygular. Bu yüzden Joplin, bu yüzden “Maybe””

BATU KAAN DİLAVER (ermetserkin): Retch – Special Jim

“Sınava hazırlandığım geçen sene stres atmak için boşluklarımda şiir yazıyordum ve ana ilhamım da rap şarkıları oluyordu. Bu, Retch’in inanılmaz bir sample ve şahane bir prodüksiyon arkasına paralimpik bir sporcunun hikayesini anlattığı şarkı, beni paramparça etmişti. Halen hiçbir şarkının bende böylesine güçlü bi duygusal tepki yarattığını hatırlamıyorum. Rap müziğin, söz yazarlığının ve hikaye anlatıcılığının ne kadar yüce olabileceğini gösteren bir şaheser.”

MELİS ÇETİNER (meliscetiner): Arctic Monkeys – 505

“505, lise dönemimden beri dinlediğim ve dövmesine sahip olacak kadar sevdiğim bir şarkı. Belki grubun en iyi şarkısı değil ama bana her dinlediğimde hep aynı şekilde hissettiren tek parça. Ayrıca bana İngilizce şarkı sözlerini açıp okuyarak ezberlemeyi de öğretmişliği var… son olarak “But I crumble completely when you cry””

Sizlere kalplerimizden birer parça hediye etmek istedik. Sizlerle daha çok buluşmak için de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Umarız önerilerimizi beğenmişsinizdir. Tekrar görüşmek üzere!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here