Yaz demek eğlence, festivaller, partiler ve dahası anlamına gelirken ve artık yaza çok az bir zaman kalmışken tabii ki modumuzu buna uydurmamız gerekir. Her yazın bir hikayesi olduğu gibi o yaza damga vurmuş parçalar ya da yaz temasıyla damga vurmuş parçalar da vardır. Dinlerken sizi yaz anılarınıza götürebilir, enerjinizi yükseltebilir ya da sakin bir yaz akşamına eşlik edebilir. İşte sizin için seçtiğimiz yaz şarkıları!

Tam bir yaz klasiği olan, klibi daha açarken yandığımız, dinlediğimiz an bizi yaza götürecek şarkıların başını çeken Summer Jam; çıktığı yıldan günümüze kadar unutulmayan şarkılardan biri olmuştur.

Festivallerde, club’larda, neredeyse her yerde çalmış olan bu şarkı; çıktığı yılın yazında hit olmuş unutulmaz yaz şarkılarındandır. Dinlerken bileğinizde festival bilekliği belirir ve dans etme isteği uyandırır.

Dj Jazzy Jeff ve Will Smith‘den oluşan ikili, 80’lerin başından 90’ların ilk yarısına kadar aktif iken Will Smith’in aktörlüğünün daha ön planda olması nedeniyle dağılmıştır. Summertime adlı bu şarkıları da ikilinin en popüler şarkılarından biridir.

80’lerin başında kurulan Bananarama‘nın bu şarkısı ilk çıktığında çok popüler olmasa da 1984 yapımı Karate Kid filminde çaldıktan sonra popülaritesini artırmıştır.

Sakin havasıyla tam bir yaz akşamı şarkısı olan Summer Madness, ayrıca Dj Jazzy Jeff ve Will Smith ikilisinin Summertime şarkılarında sample olarak kullanılmıştır.

“Yazın araba kullanırken ne dinleyebilirim?” sorusuna cevap niteliğinde bir şarkı arıyorsanız, play tuşuna basmanız yeterli.

Şarkıyı duygusal olarak dinleyenlerden özür dileyerek yazıyorum ki; sanılanın aksine ’69 yılının yazını anlatan bir parça olmamakla birlikte yazı, nostaljiyi ve geçmiş anıları anlatan bir parça olduğu doğrudur.

Birçok cover’ı yapılan bu şarkıyı yaz akşamlarınıza fon müziği yapabilir, sahilde arkadaşlarınızla otururken Akdeniz Akşamları yerine bu şarkıyı çalıp söyleyebilirsiniz.

Bulunduğunuz ortamı parti havasına sokma ihtimali yüzde yüz olan bu şarkı, çıktığı yılın yaz hitlerinden olmasıyla birlikte hala unutulmayan yaz şarkılarındandır.

Yazımızı nostaljik yaz şarkılarının başını çeken Summer Nights ile sonlandırmasak olmazdı. Her ne kadar çok klasik olsa da bir o kadar da vazgeçilmezdir.

Tüm bu şarkıları sizler için hazırladığımız Spotify listemizde de bulabilirsiniz. Keyifle dinlemenizi dileriz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here