Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
41

Geceleri sosyal medyada gezinirken denk geliyoruz ya da arkadaşlarımızdan mesaj alıyoruz, çoğu kişi gecenin bir vakti film ya da dizi tavsiyesi istiyor. Film için önerebileceğimiz birçok alternatif var. Ancak izlenir bir dizi bulmak pek kolay olmuyor ve genellikle diziler 4 ve üstü sezonlardan oluşuyor. İşte burada devreye mini diziler giriyor. 2 bölümden 10 bölüme kadar bir solukta izleyebileceğiniz güzel diziler de mevcut.

1) Patrick Melrose

Melrose serisi, kötü bir çocukluk geçirmesinin ardından anılarını geride bırakan aristokrat bir hayat süren Peter Melrose’un hayatını konu alıyor. Dizide Melrose’un çocukluğuna, aile hayatı, aristokratik yaşamı ve uyuşturucu bağımlısı olduğu döneme değiniliyor.
Dizinin her bir bölümü Melrose’un bir anısını anlatacak. Güney Fransa’dan 60’lar New York’una süren hikaye 2000’ler İngilteresinde son bulacak.

2) Band of Brothers

Dizi, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 506. Alay’ın 101.Hava Gücüne bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları tecrübeler esas alınarak kurgulanmıştır. Dizi, öncelikle askerlerin temel eğitim aldığı Georgia’daki Toccoa kampından başlamıştır. Devamında ise Normandiya Çıkarması, Market Garden Harekâtı ve Bastogne Savaşı ve Berghof’taki Hitler’in kalesinin ele geçirilmesi sahnelenmiştir.

Dizideki olaylar Ambrose’nin Easy Bölüğü’nden hayatta olanlar ile gerçekleştirdiği bire bir röportajlar ile şekillendirilmiştir. Ayrıca savaş sonrası hayatta kalmayı başaran askerlerin yazdıkları kitaplardan da yararlanılmıştır.

3) Manhunt: Unabomber

1978 yılında bombalı eylemlerine başlayan Ted Kaczynski, bombalı eylemlerini paket halinde yollamasından dolayı Unabomber lakabıyla anılmaktadır. Son eylemini 1995 yılında gerçekleştirecek olan Unabomber, Amerika’nın en büyük gazetelerini arayarak hazırladığı manifestoyu yayımlamalarını isteyecek ancak isteği yerine getirilmezse bombalı eylemlerine devam edeceğini bildirecektir. Jim Fitzgerald, FBI ajanı olarak unabomber lakaplı Ted Kaczynski’yi yakalamak için ortaya koyduğu performans dizinin konusu içinde yer almaktadır.

4) The Pacific

Amerikan Deniz Piyade Kolordusu’nun, Pasifik Cephesi’nde Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri birliklerine karşı verdiği mücadeleyi konu almaktadır.

5) 11.22.63

Bir zaman yolculuğu hikayesi anlatan 11/22/63, lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping karakterini merkezine alıyor. Bir lokantanın deposunun geçmişe açıldığını fark eden ve zamanda geriye giden Epping, John F. Kennedy suikastını önlemeye çalışıyor.

6) One of Us

Çocukluktan beri birbirlerine aşık olan Adam ve Grace, balayından döndükten sonra öldürülür. Braeston`un uzak bir kasabası olan Scottish Highland`da yaşayan aileleri haberi aldıklarında paramparça olurlar. Fakat yaşadıkları acı bununla yeterli kalmaz. Katilin cinayetten sonraki gece kapılarında belirmesiyle dünyaları tepetaklak olur. Katilin arabası bir fırtına anında yoldan çıkmıştır. Aile katili yaralı halde bulunca bir ikilemin içinde kalırlar. Çözüm bulmaya çalışırlarken eski yaralar açılır, gizli kalmış şeyler ortaya çıkar, herkesin birbirinden sakladığı bir sırrı vardır.

7) The Night Of

Pakistan asıllı olan ve ABD’de doğup büyüyen Nasir Khan; Amerikalıların vurdumduymaz, ön yargılı yapılarının aksine detaycı, incelikli ve biraz da güvensiz biridir. Khan bir gün bir cinayetle suçlanır. İşin kötü tarafı ise bu cinayeti işleme olasılığı en yüksek olan zanlı kendisidir. Tüm ipuçları Khan’ı gösterdiği için işin içinden çıkabileceği ümidini hızla yitirir ve kaçma, kalma, suçu üstlenme, inkar etme gibi pek çok varsayımın arasında bocalar. Bir süre sonra diziye giren avukat Jack Stone ilk başta nasıl bir olayın içinde yer aldığının farkına varmaz. Son derece öz güveni tavan yapmış biridir. Fakat ilerleyen süreçte ciddiyetin farkına varır ve kendinden beklenmeyecek şekilde zekice ve hünerli davranmaya başlar.

8) Dekalog

Dekalog, Musevi inancındaki ilk 10 Emir’e tekabül eden, 10 orta metrajlı filmin bir araya gelmesiyle oluşmuş muazzam bir çalışmadır. Tanrı katından gelen ve amacı toplumun temel düzen pratiklerini kurmak olan 10 Emri Kieslowski, 55 dakikalık 10 ayrı filmde, farklı insan öyküleriyle ele alır. Dini anlatımın herhangi bir şekilde su yüzüne çıkmadan arka planda, alt metin olarak kaldığı filmler, 20. yüzyıldaki bireyin ve bireyselleşmenin, kişisel ahlak çıtasında geldiği noktayı irdeler.

9) Unsere Mütter, unsere Väter (Generation war)

Nazi ordusunun Doğu Cephesi’nde Moskova’ya doğru kesin zafere ilerleyen aynı birlikte görevli abi-kardeş, başka birlikte görevli bir hemşire, şarkıcı olmaya çalışan bir genç kadın ve Alman vatandaşı olan Yahudi bir terziden oluşan beş yakın arkadaşın savaş sırasındaki hikayelerinin anlatıldığı bir mini dizi. Ancak pek çok diziden farkı savaşı değil, savaşın insanları getirdiği hali en çarpıcı şekliyle anlatması.

10) Riget (The Kingdom)

Hastanede kayıp ruhlar dolanırken onlara yardım edebilecek tek kişi ruhlarla iletişim kurabilen Bayan Sigrid’dir. Sigrid oğlunun da hastanede hasta bakıcı olarak çalışmasının avantajıyla olayı çözmek için hasta taklidi yaparak hastanede kalır. Bondo karakteri ise bir tümör hastalığı üzerinde çalışan bir doktordur. Dizinin en aklıselim karakterleri de hastanede bulaşık yıkayan down sendromlu çifttir. Oldukça tuhaf bir havaya sahip olan filmde, korku, gizem, mizah ve dram unsurları bir arada verilmektedir. Dizi ilerledikçe daha da şaşırtıcı bir hâl almaktadır. Trier, farkını ortaya koymaktadır. 

Kaynak: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
41

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here