Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
81

Müzik belki de altın yürekli müzisyen Yavuz Çetin‘in hayata her seferinde biraz daha fazla tutunmasını sağlayan kıvılcımlardı. Hiçbir zaman kendisini kanıtlama ihtiyacı duymamış bir virtüöz olan Yavuz Çetin, gitarıyla özellikle de elektrogitarıyla sayısı belirsiz şarkıya katkıda bulunarak kartonetlerine adını yazdırmıştır.

“Kıraç” sahne adıyla tanıdığımız, güçlü sesiyle Türk rock müziğinin önde gelen isimlerinden olan Ali Tufan Kıraç ise Yavuz Çetin‘in elektrogitarıyla eşlik etmiş olduğu isimlerden sadece biri.

90’lı yıllar Türkiye’sinde Ortaköy’de konumlamış olan bir barda ilk sahne deneyimini kazanan Kıraç, yapmış olduğu müziği daha büyük kitlelerle paylaşma isteğiyle TMC (Turkish Media Corporation) ile anlaşıp ardından da albüm çalışmalarına başlamıştır. Takvimler 2000 senesine yaklaşırken -1998 yılının Mayıs ayında- “Deli Düş” ismiyle ilk albümünü yayınlamıştır. 13 şarkının meydana getirdiği albümde “Talihim Yok Bahtım Kara”, “Sevme”“Ben Yolumu Bulurum” ve “Makaram Sarı Bağlar” isimli şarkılarda gitarın asi çocuğu Yavuz Çetin‘in bırakmış olduğu derin izleri fark etmemek elde değil. Bilhassa adı “Sevme” olmasına rağmen baştan sona devam eden tarifsiz solosuyla şarkıyı sevmemek neredeyse imkansız.

Yayınlamış olduğu ilk albümün ardından olumlu eleştiriler ile karşılaşan Kıraç, 1999 yılının Aralık ayında “Bir Garip Aşk Bestesi” isimli albümünü müzikseverler ile buluşturmuştur. 10 şarkının yer aldığı albümde Yavuz Çetin sadece “Bir Garip Aşk Bestesi” ve “Mahkeme” isimli şarkılara eşlik etmiştir. Bununla birlikte Yavuz Çetin her ne kadar Kıraç‘ın dijital albüm künyelerinde -Spotify, YouTube gibi- ve kliplerinde gözükmese de arka planda göstermiş olduğu performanslarla şarkılara kalite olarak seviye atlattığını söyleyebilmek mümkün.

Kuvvetle muhtemel “Bir Garip Aşk Bestesi” ve “Sevme” başta olmak üzere adı geçen şarkıları ilk defa dinliyorsanız ve bir parça Yavuz Çetin şarkılarına kulak aşinalığınız varsa melankolik havasını şarkılara yansıtan virtüozün Yavuz Çetin olduğunu kolaylıkla fark edeceksiniz.

Kıraç‘ın yayınlamış olduğu ilk 4 albümün müzik kısmında yer alan Yavuz Çetin, eğer hayatına yaşamak istemem artık aranızda” sözleriyle veda etmeseydi belki de Kıraç ile birlikte birçok yeni projeye imza atacaktı.

Daha çok TMC içerisinde yer alan müzisyenler ile çalışmayı seven Kıraç 14 Şubat 2000’de Türk pop müziği sanatçısı Funda Arar ile birlikte “Sevgiliye” ismiyle sevgililer günü özel albümünü yayınlamıştır. 6 şarkıdan oluşan albümde Yavuz Çetin ise albümle aynı ismi taşıyan “Sevgiliye” şarkısında elektrogitar çalmıştır.

Yavuz Çetin‘in 15 Ağustos 2001 tarihinde sonsuzluğa uğurlanmasının ardından yayınlanmış olan eserleri bir rafa dizersek “Satılık” albümünün hemen yanında Kıraç‘ın 2001 yılının Kasım ayında “Zaman” ismiyle yayınlamış olduğu albüm yer alacaktır. Kıraç‘ın 4. stüdyo albümü olan “Zaman” 12 şarkıdan oluşmaktadır. Albüm içerisinde yer alan “Derdimi Söylesem” isimli Kıraç şarkısı da Yavuz Çetin‘in ardında bıraktığı sonlardan. Melankolik bir temanın işlendiği şarkı için Yavuz Çetin‘in hüznü gitar tellerine başarılı bir şekilde yansıttığını söyleyebiliriz

Kıraç‘ın “Zaman” isimli albüm kasetinde Yavuz Çetin için yazmış olduğu hüzünlü satırlarla yazımızı sonlandırıyoruz, sevgi ve özlemle.

“Ve sen Yavuz, keşke ve daha birçok türkülere gitar çalsaydın keşke, teşekkürler.”
Kıraç’ın “Zaman” isimli albümünün kartonetinden (2001)

Kaynaklar: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
81

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here