“Yaşamak güzel şey doğrusu.
Üstelik hava da güzelse.”

Yönetmen-Senaryo: Müfit Can Saçıntı

Görüntü: Ferhat Uzundağ

Oyuncular: Müfit Can Saçıntı, Yasemin Çonka, Ayşegül Atik, Zihni Göktay, Merve Hazer, Günay Karacaoğlu

Yapım: Artistik (2017)

14 Nisan 2017’de vizyona giren, Müfit Can Saçıntı’nın hem senaristliğini hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği üçüncü filmi, Yaşamak Güzel Şey… Bir komedi filmi değil, bütünüyle bir dram filmi de sayılmaz. Bu film alenen verdiği mesajlarla her ne kadar heyecansız görünse de, düz ve net duygulara olan hasretimiz filmi izlerken bize ev sıcaklığı veriyor. Ekstra görsel efektler, afili cümleler ve zeka akıtan bir finali yok. Fakat hayatın nasıl yaşanması gerektiği, daha da önemlisi sevginin nasıl yaşanması gerektiği sakin sakin, seyirciye sindirilerek anlatılıyor.

Saçıntı; ne düşünürse onu yazan, onu yaşayan, onu yansıtan içten bir adam. Daha önce senaryosu Birol Güven’e ait olan Mandıra Filozofu filmlerinde izlediğimiz oyuncu, aslında dünyaya tam da oynadığı karakter Mustafa Ali gibi bakıyor. Eleştirdiği dünya düzenini, insan hareketlerini ve bağımlılıklarını işlediği bu film de tam olarak 19 günde çekilmiş.

“Hem oyuncu hem teknik ekip gerçek ücretleriyle çalışsaydı ben bu filmi çekemezdim. Bence parayla oluşturamayacağım bir hayal kadrosu kurdum kendi adıma. Filmi izleyenler de görecek ki bu kadar kalabalık oyuncu kadrosu ve bu kadar çok mekanı olan bir film, böyle kısa bir sürede bu kadar eli yüzü düzgün çekilmez. Ekibim sayesinde bunu başardık.”

Gerçek Mutluluk Bedava

11 yıl boyunca reklam ajansında çalışan sessiz, ciddiye alınmayan ve yürürken çizgilere basmama gibi obsesif takıntılara sahip olan Müfit, eşi Çiğdem ve kızı Duru ile oldukça monoton bir hayat yaşamaktadır. Bir gerçekle karşılaştığı zaman ise ne ertelediği taksitleri, ne patronundan yediği azarları, ne de yerdeki çizgiler önemini koruyacaktır. Olması gerekeni olabildiğince sadeliğiyle anlatan film bittiği zaman, kendimizden bulduğumuz parçaları yerine bir yapboz gibi yerleştirebilmek için umuda tutunacaksınız.

Kısaca Yaşamak Güzel Şey, izlediğiniz sürede bütün dinginliğinizi ve insanlığınızı hissettiren bir aile filmi. Tahmin edilebilir olaylar ve basit mesajlar taşıması aslında en basit mesajları bile nasıl algılayıp uygulayamadığımızı gösteriyor. Yani filmi kaliteli yapan şey daha önce değinilmemiş bir konuya değinmesi veya en popüler oyuncuların yer alması değil, en doğru konuya, mutluluğa en içten şekilde değinmesidir.

”Ben kapitalist sistemin, tüketim toplumunun insanlara bir takım şeyleri gerçek güzellikmiş gibi dayattığını, gerçek güzelliğin ve mutluluğun ise bedava olduğunu düşünüyorum. Bu filmde seyirciye gerçek mutluluğun bedava olduğunu anlatmaya çalışıyorum. İnşallah başarmışızdır.”

Filmde Müfit’in babasını oynayan başarılı oyuncu Zihni Göktay ise sevginin üzerinde durarak, “Senelerce oğluna yüz yüze ‘Seni çok seviyorum’ diyemeyen bir adamın bastırılmış duygusu, oğlunun da bu sivilceyi patlatmasıyla baba oğul çok güzel bir film çektik. Salt güldürmeyi değil, eğlenceliyle faydalıyı bir arada sunmayı amaçladık. Bunu yaptığımızı zannediyorum. Birkaç kişiyi bir şekilde güldürmek kolay ama toplumu anlamlı bir şekilde güldürmek zor. Biz bunu yapmaya çalıştık.” diyor.

Samimiyeti, farklı tarzı ve görüşleriyle diğerlerinden sıyrılan oyuncu ve yönetmen Müfit Can Saçıntı’nın yeni çalışmalarını heyecanla bekliyoruz. Belki de umudu bir beyaz perdeden yakalayabiliriz.

Yaşamak güzel şey doğrusu.
Üstelik hava da güzelse,
Hele gücün kuvvetin yerindeyse,
Elin ekmek tutmuşsa bir de.
Hele tertemizse gönlün,
Hele kar gibiyse alnın,
Yani kendinden korkmuyorsan,
Kimseden korkmuyorsan dünyada.
Dostuna güveniyorsan,
İyi günler bekliyorsan hele,
İyi günlere inanıyorsan.
Üstelik hava da güzelse,
Yaşamak güzel şey,
Çok güzel şey doğrusu.

Melih Cevdet Anday

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here