Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

Tarih boyunca farklı farklı dönemlerde bazı kitapların başına çeşitli badireler geldi, yakıldı, yasaklandı ve insanların özgürce bilgiye ve bilginin kaynağına ulaşma hakları ellerinden alındı. Kitaplar, farklı fikirlerin yayılmasına ve evrensel duyguların anlatımına yer verdiği için bazı kitlelerin baş düşmanı haline geldi. İktidarlar ve bazı kişiler insan kontrolünde elinde bulundurmak ve özgür düşünce haklarını insanlardan almak istediği için kitapları kendi kontrollerinde sandı. Çin Hükümdarı olan Huang Ti’nin, Konfüçyüs okulundan gelen düşünürlerin eserlerini yaktırmasıyla birlikte tarihsel süreç içinde kitaplara engel olma olayı 21. yüzyıla kadar uzanıyor. Hep birlikte okunması istenmeyen ve reddedilen ancak buna rağmen bize hala yol göstermeye devam eden ölümsüz hangi kitapların yasaklandığına ve yasaklanma nedenlerini inceleyelim.

Tarihin en büyük kitap kıyımlarından biri Naziler tarafından gerçekleştirildi.

1. Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos

“100 Temel Eser” olarak okullarda okutulan Şeker Portakalı küfürler ve argo sözcükler bulunduğu gerekçesiyle Bakanlık tarafından yasaklandı. Yasaklanmasının bir başka sebebi de komik bir şekilde “Türk örf ve adetlerine uymadığı ve çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyecek unsurlar içerdiği”ydi.

2. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek, 1930’lu yıllarda ırkçılığın en üst seviyede olduğu Amerika’yı anlatıyor. Siyahi bir insanın hukuk ve hak mücadelesini konu edinen kitap, hümanizme ve vicdan kavramına yaklaşırken ne yazık ki “ırkçılık ve küfür” içerdiği için yasaklandı. Yasaklanmasının asıl sebebi ise özgürlükçü düşünceleriydi.

3. Harry Potter ve Felsefe Taşı – J.K. Rowling

Evet, yanlış duymadınız! Hepimizin çok sevdiği ve bazılarının çocukluğunun büyük bir bölümünü oluşturan Harry Potter ve arkadaşlarının hikayesi de yasaklanmadan nasibini aldı. Avustralya, kitapta geçen cadı ve büyücülerin Hristiyan değerleriyle uyumsuz olduğunu açıklayarak kitabı yasakladı.

4. Dönüşüm – Franz Kafka

Naziler, kitapları düşmanları bildi. Nazi döneminde çoğu yerde kitaplar insanlara düşman olarak gösterildi ve büyük çaplı kitap yakma olayları görüldü. Franz Kafka, Çek olmasına rağmen kitapları yazma dili Almanca’ydı. Bu nedenle Naziler, kitaplarını yaktı ve yasakladı.

5. Medarı Maişet Motoru – Sait Faik Abasıyanık

Ege’nin en doğalı ve Türk yazınının en ünlü yazarlarından Sait Faik’in siyasi yönelimi olmamasına rağmen, roman türünde eser verdiği kitabından karakterlerinden birine eski bir asker kaputu giydirmesi orduyu ve devleti aşağılamak, zor durumda bırakmak olarak algılandı ve yasaklandı.

6. Madam Bovary – Gustave Flaubert

İlk modern realist roman türünde yazılmış eser olan Madam Bovary, 1857 yılında basıldı. Büyük yankılar uyandıran Flaubert o dönem için bile şaşırtıcı olan gerekçeyle, ahlak ve dine aykırılık nedeniyle yargıç önüne çıkartılıp yargılandı. Kitabın amacı “evlilikte aldatmayı yüceltmek, cinsel duyuları kışkırtmak, dinsel ögelerle inanç konusunda kuşkular yaratmak” olarak öne sürdü.

7. Alice Harikalar Diyarında – Lewis Caroll

Lewis Caroll’un şaheseri Alice Harikalar Diyarı, hayvanlara insan özellikleri yüklenmiş olmasının insanlara hakaret sayılacağı gerekçesiyle Çin’de yasaklanmıştı.

8. Türlerin Kökeni – Charles Darwin

Evrim düşüncesinin en önemli savunucularından olan Darwin, Türlerin Kökeni’nde insanların maymunlardan geldiği fikrini savunur. Bu fikir dini açından büyük yankı uyandırmıştır. 1859’da Yugoslavya’da, 1935’te Yunanistan’da yasaklanır.

KAYNAKÇA: 100 Yasaklı Kitap – Birol Aktaş

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

1 YORUM

  1. 5.maddede Sait Faik ABASIYANIK için Ege’nin en doğalı şeklinde yorumunuz olmuş, ancak Sait Faik’in Ege’yle böyle bir bağı olduğunu düşünmüyorum. Emin olmamakla birlikte araştırmanızda fayda olacağına inanıyorum. İyi çalışmalar dilerim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here