Britanyalı filozof, matematikçi, tarihçi ve toplumsal eleştirmen olan Bertrand Russell; 18 Mayıs 1872’de nüfuzlu bir Britanya aristokrat ailesinin mensubu olarak dünyaya geldi. İki yaşındayken annesini ve kız kardeşini, üç yaşındayken babasını kaybetti. Geride kalan Kontes Russell, ailenin reisi konumundaydı. Ayrıca John Stuart Mill, Russell’ın vaftiz babasıydı. Russell’ın doğumundan bir yıl sonra vefat etti, ancak eserlerinin hayatında önemli etkileri oldu.

Russell, otobiyografisinde ilgisini en çok çeken şeyin matematik ve din olduğunu belirtmiştir. Hatta kendisini intihardan alıkoyan şeyin matematik hakkında daha fazla bilgi edinmek istemesi olduğunu söyler. Matematik çalışmalarına devam ederken felsefe, tarih ve diğer ilim dalları ile de ilgilenmiştir. Sonrasında, eğitim hayatında öğretim üyelerinin gelenekselliğine bir türlü ısınamayıp matematikten vazgeçerek felsefe fakültesine girer.

Russell’ın felsefede önemli olarak gördüğü niteliklerin başında eleştiri ve kuşkuculuk geliyordu. Esas olarak bilime dayanan bir bakış açısı olduğundan realist bir felsefesi vardı. 20.yy’da Gottlob Frege ve Ludwig Wittgenstein ile birlikte ”analitik felsefe”nin kurucularından oldu.

”Dünya’nın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

Başlıca Eserleri:

  • Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri (1910)
  • Evlilik ve Ahlak (1929)
  • Mutlu Olma Sanatı (1930)
  • Aylaklığa Övgü (1935)
  • Din ile Bilim (1935)
  • Batı Felsefesi Tarihi (1945)

Russell, Birinci Dünya Savaşı sırasında savaş karşıtlığı sebebiyle hüküm giydi. Para cezasını ödemeyi reddederek hapis cezası almayı umuyordu. Kefalet için kitapları açık arttırmada satıldı. Daha sonrasında, yine savaş sırasındaki görüşleri sebebiyle altı ay hapis yattı. İkinci Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanyası’na karşı silahlanmaya karşıydı. Fakat 1940 yılında Hitler’i yok etmenin büyük ölçekli yeni bir dünya savaşından daha önemli olduğu konusunda fikrini değiştirdi. Sonrasında 1943’te, savaş karşıtı bir görüş olan ”Göreceli Politik Pasifizm” görüşünü benimsedi.

”Düşüncelerim için ölmeyi göze alamam, çünkü yanılıyor olabilirim.”

Russell, 1950’li ve 1960’lı yıllarda pek çok politik mücadele içerisinde yer aldı. Hayatı boyunca dört kez evlendi, dört çocuğu vardı. Mantık ve matematik alanında çığır açan çalışmalar gerçekleştiren Bertrand Russell, geride birçok eser bırakarak 2 Şubat 1970 yılında hayata gözlerini yumdu.

BONUS: Bertrand Russell’ın Gelecek Nesillere Bıraktığı İki Tavsiye

Kaynak; 1,2,3

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here