2016 yapımı History albümlerinin yanı sıra Glow ve Feelings singlelarıyla da dikkat çekmiş electronica ikilisi IYES’in üyesi olan Melis, yoluna solo sanatçı olarak devam ediyor. Yarı Türk yarı Çek kökenli müzisyenin tam ismi ise Melis Soyaslanová. Onu daha önce keşfetmemiş olanlar için öncelikle şunu söyleyebiliriz ki kendinize kızmayın. Çünkü Melis hem şarkı yazarlığını hem de vokallerini bizlere öyle bir ilk kayıtla kanıtlıyor ki önceki grubunu hiç aramıyorsunuz. Love Song Idea single’ından sonraki Parallels isimli ilk solo EP’si ile Melis, ne kadar potansiyele sahip bir müzisyen olduğunu kaydın her anında hissettiriyor. Neredeyse bütün parçaların birer hit özelliği taşıdığı bu 5 parçalık albüm, aynı zamanda sanatçının grubuyla birlikte tempolu müzik tarzını da bıraktığını gösteriyor. Bu sayede de geleneksel folk/singer-songwriter üslubu ile günümüzün indie popu arasında kalan daha olgun bir müzik tarzını icra ediyor.

Kendi deyimiyle “gerçek hisler ve eski tip aşk arasındaki güzel bir tezat”ı dinleyenlerine ulaştırmayı hedefleyen sanatçı, kaydın daha ilk saniyesinden bunu başarıyor. EP ile aynı ismi taşıyan Parallels, özellikle nakarat bölümünde “If you wanna take me, take all of me. I drag problems with me and insecurity.” gibi samimi ve öz eleştiriye sahip sözleriyle dinleyeni etkiliyor. Ancak albümün geri kalanı gibi bu parçada da şarkı sözleri fazla sade kalmış, biraz daha şiirsel sözler olabilirmiş. Flower ise albümün gerçekten en derin işlerinden biri. Parçanın başlangıcı ister istemez Ludovico Einaudi güzelliği Fly’ın girişini anımsatsa da bu şarkı özellikle enstrümantal olarak albümün en başarılılarından biri oluyor. Her şeyden öte Melis’in vokalleri tam anlamıyla şahane. Özellikle verse bölümlerindeki ses aralığıyla tüyleri diken diken ediyor. Ayrıca albümün genelinin aksine “You could be. The flower I was meant to be. There’s petals falling off of me. The sun is doing nothing.” gibi şarkı sözleri de parçaya derinlik katıyor. Hiç sıkılmadan aynı zevkle art arda dinlenebilen bir şarkı.

Sober (Over You), gerçekten ilk saniyesinden sonuna kadar incelikle tasarlanmış. Özellikle bu parçadaki altyapıya gerçekten özenli bir şekilde emek verildiği belli. Vokal performansı ise her zamanki gibi hakkını veriyor. EP’nin dinlemesi en keyifli eserlerinden biri de bu. Ayrıca Holding Hands de her ne kadar şarkı yazarlığı açısından başarılı bir çalışma imajı çizse de ufak çaplı bir prodüksiyon zayıflığına sahip. Parça, basit bir pop şarkısı havasında işlenmiş. Hatta Sober için söylediklerimizin tam tersini burada ifade edebiliriz. So Nobody Knows ise gerçekten hiç akılda kalmayan bir eser olmuş. Dinleyicide “sadece son 1 dakikasındaki bölüm için yazılan bir şarkı” hissiyatı uyandırıyor.

Genel olarak ifade etmek gerikirse Parallels EP, internette herhangi bir yerde denk geldiğinizde anında etkisini gösterecek bir albüm. Melis, solo sanatçı olarak ismini ilk defa duyurmasına rağmen oldukça etkileyici bir kayıtla yılın en akılda kalan EP’lerinden birine sahip oluyor. Sosyal medyadan bizlerle paylaşıldığı üzere ikinci EP’nin de yolda olduğunu ifade edelim. Sanatçının, büyük potansiyel sahibi olduğunu gösteren bu kaydının ardından ileride çok daha önemli işlere imza atacağını umuyoruz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here