Alışılagelmiş güzellik anlayışını değiştiren ve olaylara daha farklı bakmamızı sağlayan bir sanat, Kintsugi.

Hasarları kabullenme sanatı olarak bilinen Kinstugi, ilk olarak 15.yy’ın sonlarında Japon hükümdarı Askikaga Yoshimasa‘nın çay kasesini Çin’e onarılması için göndermesi ve geri gelen kasenin onarımının çok kötü olmasıyla ortaya çıkmıştır. Çünkü gelen kase, hiç estetik olmayan bir şekilde, zımbalarla birleştirilmiştir. Bunun üzerine Askikaga, ustalara yeni bir çözüm bulmalarını söylemiştir. Bu şekilde ustaların hasarlı seramiklerin çatlaklarını altın ile doldurmasıyla kaseyi eskisinden daha güzel bir hale getirmeleri, bu sanatın doğuşudur.

Kintsugi, Japonca’da ‘altın doğrama’ anlamına gelmektedir. Bu teknikle kırılan seramiklerin onarılması, seramikleri eskisinden daha değerli hale getirmektedir.

Japonlar, hasarlı nesnelere oldukça ilgi göstererek bunun üzerine wasa-sabi felsefesi geliştirmişlerdir. Batı’nın mükemmeliyetçiliğinin bir kenara bırakıldığı ve hasarlı olanın güzelliğinin keşfedilmesine yöneliktir.

Şimdi de çağdaş seramik sanatında bu tekniği çeşitli şekillerde ele alan sanatçılara bir bakalım:

Yee Sookung- Dönüştürülmüş Vazolar:

Sookung, eserlerinde, atık seramik parçalarından yaptığı çalışmalarında her parçayı farklı bir varlık olarak ele almıştır.

Joana Meroz- Çanak Çömlek:

Meroz, takım halindeki seramik parçaların, gündelik hayatta uğradıkları hasarlardan( çatlaklar, kırıklar vb…) ve seri üretimde oluşan hatalardan yola çıkarak kusurların güzelliğini vurgulamıştır. Defolu seramik ürünlerini kenara atılmaktan kurtarıp onlara yeniden hayat vermiştir.

Tomomi Kamoshita- Denizden Gelen Hediye:

Kamoshita ise denizden gelerek kıyıya vuran seramik ve cam parçalarını kintsugi tekniğine entegre etmiştir. Ayrıca çalışmasında  canlanmanın sembolü olan kiraz çiçeklerini temsil eden pembe parçalar kullanmıştır.

Charlotte Bailey:

Sanatçının seramik parçalarını birleştirmedeki tekniği, örmek. Yapıştırıcı kullanmayan sanatçı, seramikleri kumaşla kaplayarak bağlantı noktaları için de yaldızlı iplikler kullanıyor.

Kinstugi felsefesine baktığımızda mükemmelliyetin ve kusursuzluğun anlamlarını tekrar sorgulamaya itiyor. Kusur ve kusura olan yabancılığın kırılmasını sağlarak kusura saygıyı arttırıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here