Son zamanlarda yapay zeka ile ilgili çok fazla gelişme duymaya başladık. Bazılarını beğeniyoruz, bazılarını çok umut veren gelişmeler olarak görüyoruz, bazıları ise sadece şu anlık gözümüzü boyamak adına yapılmış olarak düşünüyoruz. Bu koca koca teknolojilerin yanında bazı bilim insanları bunlardan birer parça da bize göstermeyi ihmal etmiyor ki bunun beni çok mutlu ettiğini söylemeliyim. Ben de bunlardan 4 tanesini bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim.

1.9 GANS

https://9gans.com adlı internet sitesi bizlere her saat başı kendi ürettiği 9 resim sunuyor. Yani her saat başı değişik resimler yayımlayan yapay zeka kaynaklı bir resim galerisi diyebiliriz. Generative Adversarial Networks (GANs) son zamanlarda çok tercih edilen bir yapay zeka aracı. Şu zamana kadar yapılmış ünlü tablolar aracılığı ile beslenen bu sistem bazen bu tabloların bir karışımını yaratarak bazen de onlardan yararlanarak bizlere yeni tablolar sunuyor. Emin olun devamlı olarak takip ederseniz ilginizi çekecek ve ara sıra bu siteye bakmak isteyeceksiniz.

2.Computoser

http://computoser.com adının da çağrıştırdığı üzere müzikler üreten bir yapay zeka. İşin ilginç kısmı ise sitenin bir çok seçenek içermesi. Müzikle ilgilenenleriniz varsa major-minor akorlarda olduğu gibi notaların insan kulağına mutlu veya mutsuz gelebileceğini bilir. Compusoter de müziğin bu gibi özelliklerinden yararlanıp bunun yanında enstruman farklılıkları gibi seçenekler sunarak bizim isteklerimiz doğrultusunda yeni şarkılar üretiyor. Yani “Computoser haydi major akorlarda yüksek tempolu bir gitar odaklı şarkı üret” diyebiliyorsunuz. Bence kullanması çok zevkli olabiliyor.

3. How to Generate Almost Anyting

Yazdığım sitelerin arasında en ciddi ve ilginç bulduğum sitenin https://howtogeneratealmostanything.com olduğunu söyleyebilirim. Neden olduğuna gelirsek de ilk olarak belirtmem gereken şey sitenin arkasında MIT’nin olduğu. Sitenin kuruluşunun altında ise MIT’deki bilim insanlarının yapay zeka-insan iş birliğinin ne seviyede olacağını deneyerek görme isteği yatıyor. Onların belirttiği şekliyle ” insan beyninin hayal edebileceği veya hayal edemeyeceği neredeyse her şeyi üretmek” sitenin arkasında yatan motto. Her hafta başka bir projeyle birlikte bir bilim insanı, sanatçı veya zanaatkar ile bir araya gelen ekip bizlere yapay zeka-insan işbirliği konusunda yeni örnekler sunuyor. Hatta bizlerden de destek beklediklerini projelerine bakıp bizlerin de denememiz gerektiğini söylüyorlar. Bu arada projelerinin arasında yeni kokteyl ve pizza tarifleri, yeni kıyafetler ve yeni takı tasarımları gibi denemelerinin olduğunu da belirteyim. Aşağıya örnek olarak kokteyller ile alakalı bölümü koymadan da geçmeyeyim. (Bu arada diğer siteler gibi sizin deneyimleyebileceğiniz bir site olmadığının farkındayım ama yine de bakmanız gerektiğini düşündüğüm için listeye ekledim.)

 

4. Thing Translator

https://thing-translator.appspot.com Google’ın yapay zeka deneylerinden biri olma özelliğini taşıyor. Ancak kesinlikle denemesi keyifli bir site. Çünkü siteyi açtığınızda kameranız açılıyor ve fotoğrafını çektiğiniz cismi 9 farklı dile(İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çince, Japonca, Korece, Hintçe ve Felemenkçe) çevirebiliyor. Örnek vermek gerekirse elinizin fotoğrafınızı çektiğinizde ekranınızda “Hand” yazıyor ve aşağıda da hand,skin ve finger oranlarını yüzde şeklinde belirtiyor. Thing Translator dil öğrenmek konusunda veya o an bilmediğiniz bir cismi öğrenmeniz açısından çok yararlı olabilecek bir uygulamanın başlangıcı gibi görünüyor. Bunun yanında çocukların -özellikle de artık sürekli telefon veya table başında olduklarını varsayarsak- kelime haznesini geliştirmek için eğlenceli bir yol olabileceğini de düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here