Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günü yani kısaca YAZGİG, 5 Mayıs‘ta bizlerle olacak. Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Topluluğunun düzenlediği ve her yıl tekrarlanan YAZGİG, önemli konuşmacıları ile yine adından söz ettirecek bir etkinliğe imza atacak gibi duruyor. İsterseniz gelin öncelikle YAZGİG tam olarak neyi amaçlıyor bunu değerli topluluğumuzdan dinleyelim.


YAZGİG Nedir? Ne İçin Yapılıyor?

Yapay Zeka, insanlık tarihi boyunca merak edilen, araştırılan, geliştirilmeye çalışılan konulardan biri olmuştur ve olacaktır. Bir canlının zekasını, özellikle en gelişmiş zeka olan insan zekasını taklit etmeye çalışarak, canlıların yaşamında kolaylıklar sağlaması için üzerinde çalışılan Yapay Zeka bilimi birçok filme, kitaba konu olmuştur. Şu ana kadar yapılan çalışmalar bizlere bu işin çok zor olduğunu göstermekle beraber yakın gelecekte insanoğlunun günlük hayatında teknolojiyle ilgili pastasında büyük bir dilime sahip olacağının sinyallerini veriyor. Bu zorluklara rağmen insanoğlu gerçekten de güçlü bir yapay zeka elde edebilecek mi? Bunu başarmak için nasıl bir yol izlemeli ve bu konuda yapılan çalışmalar neler? Yapay zeka hayatımıza hangi alanlarda ne gibi kolaylıklar getiriyor?

Görüntü İşleme, özellikle savunma sanayinde çok önemli olan konulardan bir tanesidir. İnsansız hava araçlarında kilit rol oynamaktadır. Savunma sanayinin yanı sıra “İnsan Sayma, Plaka Tanıma, İnsan Tanıma, İnsanın Yüzünden Cinsiyet ve Yaş Aralığı Tahmini” gibi projeler ile de insan yaşamına girmiştir. Görüntü İşleme her geçen gün ilerlemekte ve kendini farklı projelerin içinde göstermektedir. Peki bu ilerleyiş nereye kadar sürecek? Görüntü İşlemenin geleceği parlak mı? Bu alanda yapılan çalışmalar nelerdir?

Yukarıda sorulan soruların cevaplarını merak ettiğinizi biliyoruz. İşte bu yüzden Ankara Üniversitesi Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Topluluğu sizleri 5 Mayıs 2019 tarihinde Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 50. Yıl Salonu’nda bu yıl beşincisini düzenleyecekleri ve gelenekselleşme aşamasında olan YAZGİG – Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günü’ne davet ediyor.


YAZGİG’19’un programı ise:

9:30  Kayıt Başlangıcı

Görüntü İşleme: Video Sinopsis – Prof. Dr. Refik Samet

Yapay Zeka ve Zeki Havacılık Sektörü – Dr. Umut Demirezen

Düşünen Bir Bilgisayar Yapılabilir mi? İnsana Belirli Yönlerden Benzemek Zorunda Mıdır? – Prof. Dr. Varol Akman

Yapay Zeka Zafiyetleri – Kürşat İnce


Ayrıca not olarak düşmekte fayda var. YAZGİG’den 1 gün önce NVIDIA sponsorluğunda verilecek YAZGİG’19 DLI eğitimi olacak. 4 Mayıs tarihinde Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsü’nde ODTÜ’den Prof. Dr. Alptekin Temizel‘in vereceği ve altı buçuk saat sürecek “Temel Derin Öğrenme Eğitimi” sonunda katılımcılara NVIDIA tarafından e-sertifika olarak katılım belgesi verilecektir. Buraya tıklayarak eğitime kayıt olabilirsiniz. Katılım kontenjanlarla sınırlıdır. Kabul edilen kişilere detaylı bilgi mail yoluyla iletilecektir.

Alanında uzman birbirinden değerli birçok ismin daha katılacağı YAZGİG’19, hafta sonunu tıka basa bilimle doldurmak isteyenler için yılda bir kez bulabilecekleri ve asla kaçırmamalarını tavsiye ettiğimiz bir etkinlik.

Türkiye’de bahsi geçen konulardaki en büyük organizasyon olan ve bu bağlamda Türkiye’de bir ilk olma özelliği gösteren organizasyonda kafanızdaki sorulara bulacağınız cevapların yanı sıra daha birçok bilgiye de sahip olacaksınız.

Yer: Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 50. Yıl Konferans Salonu

Zaman: 05.05.2019

 

YAZGİG’19 etkinliğinin ücretsiz olduğunu hatırlatalım. Etkinliğe kayıt için buraya tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda etkinlikte sürpriz çekilişlerinde olacağını söyleyelim.

Daha detaylı bilgi için etkinliğin web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kaçırmak istemeyeceğiniz bu etkinliği sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Son olarak ise geçtiğimiz senelerdeki YAZGİG etkinliklerinden bazı kareleri sizler için aşağıya bırakıyoruz. Bu etkinliği düzenleyen ve emek gösteren YAZGİT‘e ise sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bilim ve sevgiyle kalın!

Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Topluluğu
YAZGİG’18
YAZGİG’18
YAZGİG’17
YAZGİG’16

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here