Önümüzdeki Haziran ayında Cambridge’te bulunan Leverhulme Center for the Future of Intelligence ve Prag merkezli GoodA.I. isimli araştırma enstitüsü tarafından “Yapay Zeka Olimpiyatları” düzenlenecek.

Daha önce de yapay zekalar arasında yarışmalar yapılmıştı ancak bu sefer daha kapsamlı ve komplike bir durum söz konusu. Bundan önce yapılan denemeler genel olarak bir alana odaklanmış ve onun için üretilmiş yapay zekalar içindi. Örnek olarak satranç oynaması için yapılmış robotları verebiliriz.

Olimpiyat düzenleme fikrinin temelinde ise hayvanların gerçekleştirebildiği davranışlar yatıyor. Örneğin; bir nesnenin arkasına saklanan objenin varlığını hala sürdürebildiğini veya daha fazla yemeğe sahip olmanın olumlu bir şey olup olmadığını anlamak gibi testler yapılacak. Toplamda 100 farklı testin düzenleneceği yarışmada 10 farklı kategori olacak. Yarışmayı kazanacak geliştirici ekip ise 10 bin dolar ödüle sahip olacak. Aşağıda görebileceğiniz videoda da yarışmanın ne tarz olacağıyla alakalı basit bir tanıtım yapılmış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here