Yapay zeka teknolojisi gittikçe ilerlerken, kimilerine göre etkileyici kimilerine göre ise korkutucu olmaya başladı. Sahte metinler, görseler üretebilen ve de bunları tespit edebilen yapay zekalardan sonra, bir gelişme de Washington Üniversitesi’nden geldi.

Washington Üniversitesi’ndeki bilim insanları, yapay zeka tarafından üretilmiş insan yüzlerini anlamamıza yardımcı olmak istiyor. İnternet ortamındaki sahte yüzlerin sayısının gittikçe arttığı, bu yüzden de bunun tespit edilmesinin öğretilmesini gerektiğini düşünen bilim insanları WhichFaceIsReal.com adında bir site kurdu. Site bizlere fotoğrafların kilit noktalarını öğreterek, gerçek ve sahte yüzleri nasıl ayırt edebileceğimizi öğretiyor. Daha sonrasında da, bunu test edebileceğimiz iki fotoğraftan doğrusunu seçmemiz üzerine kurulu bir oyunu oynayabilmemizi sağlıyor.

İnternet sitesinin, Nvidia tarafından kurulan ThisPersonDoesNotExist.com sitesinden yola çıktığını ve Nvidia’nın StyleGAN adlı yapay zeka sisteminin ürettiği “neredeyse mükemmel” yüzleri test ederek ilerlediğini söylemekte fayda var.

Bu gelişmeler doğrultusunda, gelecekte medyanın yapay zekalar tarafından etkileneceğini söyleyebiliriz. Şu anda sosyal medya üzerinden veya internet sitelerinden takip ettiğiniz haberleri bir düşünün. Gelecekte yapay zekalar, bu haberler için gerekli olan her şeyi yapabilecek hale gelecek. Umalım da bizlerin ürettiği provokatif gerçek dışı haberlere, bir de yapay zekaların sahte haberleri eklenmesin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here