“Yes, we did write ‘Alone’.“

Ne yazık ki, çoğu insan Downface’in en popüler şarkılarından biri olan Alone eserinin, Alice in Chains ve Pearl Jam tarafından yapıldığına inanıyor ve bir diğer yanılgı ise Downface’in 2001 yılında çıkardığı “Within” albümündeki bazı şarkıları Tool ve A Perfect Circle gruplarının solisti olan Maynard James Keenan‘ın seslendirdiği zannediliyor. Ses ve tür benzerliğinden dolayı aslında haksız da değiller. Çünkü albümlerdeki Progresif rock ve Grunge izleri dinleyiciler arasında yanılgılara sebep oluyor. Biz de bu yanılgıları ortadan kaldırmak adına araştırma yaptık. Gelin beraber Downface grubunu ve şarkılarını tanıyalım.

Downface grubunun üyeleri 1997 Şubat ayında bir araya gelmeden önce farklı gruplarda çalıyorlardı. Bir yerel müzik mağazasında yer alan reklam vasıtası ile Madison, WI’da tanıştılar. Daha önce yakın müzik türlerinde çaldıkları için birbirine uyum sağlamış olan grup üyeleri, WI’da kendi tarzlarını yaparak müzik dünyasına tutunmaya çalışmışlardı ama WI‘da müzik dünyasına tutunmak güç olduğu için başarılı olamamışlardı. Bu yüzden pek çok cover yaparak gruplarını ayakta tutmaya ve kendilerini iyice tanıtmaya çalışmışlardır. 1998’in mayısında Capital Stüdyosu’na gidip Madison, WI’da ilk albümleri olan Condifence albümünü kaydetmişler ve albüm, o yılın temmuz ayında piyasaya sürülmüştür. Ondan sonra Madison’da çeşitli kulüplerde çalmaya başlamışlar ve Alice in Chains, Pearl Jam ve Tool gibi büyük grupların beğenisini almışlardır.

Gelin şimdi de birlikte grubun bazı şarkılarına bakalım:

1. Downface – Alone

”It’s been a long day
At the bottom of the hill.
She died of a broken heart.
She told me I was living in the past
Drinking from a broken glass.
I’m alone”

Grunge’ın en güzel örneklerinden biri olan bu şarkı bizi 90’lı yıllara götürüyor. Şarkının öyle bir havası var ki sizde yolculuğa çıkma isteği uyandırıyor. Downface bu şarkıda; düş kırıklarını, bir türlü gerçekleşmeyen isteklerini ve bir şekilde ulaşamadığı kişiye olan üzüntüsünü en iyi şekilde dışavurmuştur.

2. Downface – Purge

”Hissediyorum… Sanki sana yakın olduğum gibi… Şimdi özgürüm!”

Downface’in 2001 yılında çıkarttığı Within albümündeki belki de en güzel parçalardan biri olan Purge, içindeki derin edebiyat ile bizleri gerçekten etkisi altına alıyor. Öyle ki şarkının geçişleri bize olmak istediğimiz her şeyi anımsatıyor ve hissettiriyor.

Her ne kadar müzik dünyasında uzun süre durmasalar da, bir gün tekrardan birleşip birkaç parça çıkaracaklarını söylemişlerdir. Biz de merakla bekliyoruz…

Kaynak 1

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here