(Sergio ‘Tapiro’ Velasco, foto muhabiri ve doğa fotoğrafçısı.)
1971 yılında Meksika‘nın Colima isimli küçük bir şehrinde dünyaya gelmiş Sergio ‘Tapiro’ Velasco. Colima Volkanı‘ndaki aktiviteleri belgelemeye 2002 yılında başlamış. Küçüklüğünde volkanlara duyduğu hayranlıkla başlamış bu serüven. Bir diğer işi olan foto muhabirliğine ise 2005 yılında başlamış.
Tapiro, Yanardağları 14 yıldır fotoğraflıyormuş. Colima Volkanı’na ait binlerce fotoğraflar çekmiş. Hayatının fotoğrafını çekebilmek adına, yıllarca lensini yanardağa doğru sabitlemiş ve sonunda sabır isteyen bu çalışmalarının mükafatını 2015 yılının soğuk bir Aralık gecesinde almış.

“Lav+ Kül+ Şimşek”

Tapiro’nun efsanevi fotoğrafı National Geographic Travel tarafından düzenlenen 2017 Seyahat Fotoğrafçıları Yarışması’nın kazananı olmuş.
Zamanının büyük çoğunluğunu bu yanardağın çevresinde geçiren Tapiro, yanardağı izlediği yere ise bir restoran inşa etmiş.
Peki bu fotoğrafı çekmeyi nasıl başarmış? Aralık ayı boyunca yaklaşık 20 gününü yanardağın çevresinde geçirmiş. Patlamayı yakalayabilmek için bazı geceler kamyonetinde uyumuş.
Bu işin ne kadar sabır gerektiğine ilişkin ise Tapiro şöyle demiş: “Bazen saatlerce beklersiniz ve umudunuzu kesip, arabaya binip tam eve dönerken yanardağın patladığını görürsünüz.”
Volkandaki ilk patlamanın ardından alevler ve kayalar tam da yukarı doğru fırlarken, Tapiro makinesinden bir seri sekiz saniyelik pozlama ayarlamış. Gösterdiği tüm emek ve sabrın karşılığını çektiği fotoğrafla bulan Tapiro, o gün gördüğü toz bulutunu hiçbir yerde görmediğini söylemiş.
Önümüzdeki 5 yıl Meksika’da 15 yanardağı ziyaret etmeyi planlayan Tapiro, Colima Yanardağı‘nın onun için yerinin hep farklı olacağını söylemiş.

Yanardağa Ait Diğer Fotoğraflar

(Colima Volkanı, 2002)
(Colima Volkanı, Mart 2015)
(Colima Volkanı, Kasım 2015)
(Colima Volkanı, 2013)
(Colima Volkanı, 2013)
(Colima Volkanı, 2008)
(Colima Volkanı, 2012)
(Colima Volkanı, 2008)
(Colima Volkanı, 2008)
(Colima Volkanı, 2010)
Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here