Türk sineması, 1960’lı ve 70’li dönemlerde en parlak devrini yaşadıktan sonra uzun süreli bir duraklama dönemine girmişti. 1990’lı yılların sonunda ilk filmlerine imza atmaya başlayan yeni bir yönetmen kuşağıyla tekrar yükselişe geçen sinemamız, zamanla uluslararası arenada da kendine daha çok yer bulmaya başladı.

Bu yazıda son beş yılda üretilen ve farklı tarzlarıyla beğeni toplayan beş yerli ilk filmi listeledim.

Eleştiri: Daha Filmi - Sinefesto

1-Daha (2017)

Sinemamızın yeni auteur yönetmenlerinden Özcan Alper’in Sonbahar (2008) ve Rüzgarın Hatıraları (2015) filmlerinden ve yer aldığı popüler dizilerden tanıdığımız oyuncu Onur Saylak, ilk uzun metrajlı filmiyle kesinlikle beklentilerin üzerinde bir yapıma imza atmıştı.

Saylak, ünlü edebiyatçı Hakan Günday’ın aynı isimli romanından yazarla beraber uyarladığı Daha’da babasıyla beraber yasa dışı göçmen kaçakçılığı yapan genç Gaza’nın masumiyetini yitirişini sert ve biçimci bir sinema diliyle aklımıza kazımıştı. Genç oyuncu Hayat Van Eck de müthiş performansıyla filmin başarısını perçinliyordu.

Aidiyet' Anadolu'yu Gezecek - FilmArası Dergisi

2-Tuzdan Kaide (2018)

Fol Sinema Topluluğunun kurucusu olan Burak Çevik’in prömiyerini Berlin Film Festivalinde yapan deneysel sularda ilerleyen ilk filmi Tuzdan Kaide ile sinemaseverlere unutmayacakları bir deneyim sunmuştu.

Yolları ayrılan iki kız kardeşin tekrar buluşmasının sıra dışı hikayesi sürreel, zaman zaman mizahi ve fantastik bir tonda perdeye yansımıştı. Sadece yetmiş dakika süren bu sinemasal kabus, ikinci filmi Aidiyet (2019) ile de başarısının tesadüf olmadığını gösteren Çevik’i seyircilere tanıtmıştı.

Kaygı (2017) - Film Eleştirisi | Karanlık Sinema

 

3- Kaygı (2017)

Yıllarca hazırlayıp, sunduğu En Heyecanlı Yeri (2003-2012) adlı sinema programıyla ve eleştiri yazılarıyla bilinen Ceylan Özgün Özçelik, politik soslu bir psikolojik gerilim olarak tanımlanabilecek filmi Kaygı ile yönetmenlik konusunda iddiasını ortaya koymuştu.

Bir televizyon kanalında kurgucu olarak çalışan Hasret’in her gece görmeye başladığı bir kabus, genç kadını tedirgin etmeye başlar. Bu tedirginlik, yıllar önce kaybettiği annesi ve babasının ölümüyle ilgili bastırdığı gerçeklerin su yüzüne çıkmasını sağlar. Özçelik, büyük bölümü bir evde geçen bu uyanış hikayesini seyircileri de rahatsız etmeyi başaran güçlü bir biçimle aktarmıştı. Politik tarafıyla da değerli olan Kaygı, daha çok komedi performanslarıyla tanıdığımız Algı Eke’nin etkileyici performansıyla da takdir toplamıştı.

Sansürün Hapishane Hali: Görülmüştür (2019)

4-Görülmüştür (2019)

Bisiklet, Dondurma ve Musa gibi beğenilen kısa filmleriyle adını duyuran sinemacı Serhat Karaaslan, ilk filmi Görülmüştür’le gerçeklik ve kurgunun iç içe geçtiği bir karakter dramı çıkarmıştı.

Cezaevinde çalışan ve mahkumlara gönderilen mektupları denetleyen genç bir adamın, mektuplardan birinde bulduğu fotoğraftaki bir kadını takıntı haline getirmesi sürükleyici bir şekilde aktarılmıştı. Ana karakterimizin aynı zamanda yazarlıkla ilgilenmesi de hikayede gerçek ve hayal ikiliğinin yarattığı kıvamında bir gerilim oluşturuyordu.

Ödüllü film 'Körfez' sinemadan sonra ilk defa bluTV'de!

5-Körfez (2017)

Kısa filmleriyle ve yapımcılığını üstlendiği yapımlarla tanınan Emre Yeksan, ilk filmi Körfez’de boşanmış ve işsiz kalmış bir adamın İzmir’deki ailesinin yanına taşınmasından sonra yaşadıklarını anlatıyordu.

İlk olarak alışıldık bir karakter dramı izleyeceğimiz hissini uyandıran yapım, kimi hamlelerle absürt mizahın da eksik olmadığı tuhaf bir minimal felaket filmine dönüşüyordu. İzmir Körfezinden gelen ve şehri etkisi altına alan kötü koku, modernliğe düzene alışan insanları farklı bir yaşama yönlendiriyordu belkide. Yeksan, ikinci filmi Yuva’da (2018) da doğaya ve onun insan üzerindeki etkisine odaklanmaya devam etmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here