Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

Yağmur, belki de ağlayan bulutların dinmek bilmeyen gözyaşlarıdır. Gökyüzünden yeryüzüne inen bu su damlaları ve gözyaşları arasında bağ kurmuş olsak da yağan yağmurun ardındaki umudu temsil eden gökkuşağını unutmamak gerek. “Yağmurun Yağmasına Aldırış Etmeyen 4 Enstrümantal Şarkı” adı altında derlemiş olduğumuz bu listedeki şarkılar, sizi başlarda karamsarlığa sürükleyecek dahi olsa da devamında içerisi umut dolu olan kilitli sandığın anahtarına ulaşacağınızdan eminiz, keyifli dinlemeler!

1. Joep Beving – Midwayer

Hollandalı besteci ve piyanist Joep Beving’in müziğe başlama hikayesi de en az şarkıları kadar hüzünlü. Büyükannesini kaybetmeden hemen önce kendisine bırakmış olduğu piyano ile müzik yapmaya başlayan Joep Beving 2014 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Yayınlamış olduğu ilk albümden –2015 tarihli ve “Solimsism” isimli- bir şarkı olan “Midwayer” ise her ne kadar melankolik ve derin bir kuyuyu çağrıştırıyor olsa da dibe her yaklaşıldığında umut ışıkları gözlerinizi kamaştıracak.

2. Ólafur Arnalds – This Place Is a Shelter

İzlanda doğumlu Ólafur Arnalds her ne kadar karşımızda besteci ve multi-enstrümantalist olarak belirse de kendisi daha çok piyano taburesi üzerinde müzik icra ediyor. 2011 yılında gerçekleştirmiş olduğu canlı performansları “Living Room Songs” adı altında derleyerek albüm halinde yayınlayan Ólafur Arnalds’ın “This Place Is a Shelter” isimli eseri hissettirdiği duygular bakımından “Midwayer” ile benzerlik gösterse de keman ve çellonun piyano ile oluşturduğu sakin ve rahatlatıcı tavırlar hüzün temasını bir miktar bastırarak umuda yelken açıyor.

3. SYML – Where’s My Love

Bestelerini ve şarkılarını Galce‘de “basit” anlamına gelen SYML adı altında yayınlayan Brian Fennell müzik çalışmalarına  Washington, Issaquah‘ta yer alan kendi kayıt stüdyosunda devam ediyor. Aynı zamanda bir süre “Barcelona” isimli indie grubunda solist olarak görev alan Brian Fennell‘in SYML adıyla icra etmiş olduğu müziği genel olarak “klasik ve indie türlerinin harmonisi” şeklinde ifade edebilmek mümkün. SYML‘nin 2017 yılında yayınlamış olduğu “Where’s My Love” isimli eseri ise her ne kadar birçok versiyona sahip olsa da sanki her biri yeni bir şarkı hissi uyandırıyor. Dinleyicilerin zevkine göre sözlü versiyona da sahip olan şarkının piyano ve viyola kullanılan versiyonu ağlayan gökyüzüne gökkuşağı açtırıyor.

4. Sleeping at Last – Saturn (Instrumental)

Bir Ryan O’Neal projesi olan “Sleeping at Last” 1999 yılından itibaren müzik kariyerine devam ediyor. Birçok bestede imzası bulunan Ryan O’Neal aynı zamanda bir multi-enstrümantalistWheaton, Illinois menşeili Sleeping at Last‘ın “Saturn” isimli şarkısı ise döneminin ses getiren eserleri arasında yer almıştır. Aslında sözleri olan bir şarkı olmasına rağmen enstrümantal versiyonunu seçerek sözleri sizin kendinize göre tamamlayacağınızı düşündük.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here