Günümüz dünyasında televizyon sektörü çok önemli bir konumda. İzleyicilerin talepleri çok fazla ve bu talepleri karşılamak için zaman zaman uyarlama yapımlar ortaya çıkabiliyor. Yayınlandıkları dönemde heyecanla izlediğimiz, bizi ekran başına kitleyen ve yabancı yapımlardan uyarlanmış Türk dizilerini sizler için derledik.

 

Kuzey Güney & Rich Man, Poor Men

2011 yılında Ay Yapım aracılığıyla hayatımıza giren ve başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Öykü Karayel, Buğra Gürsoy’un yaptığı Kuzey Güney, tamamen farklı karakterdeki iki kardeşin hayata ve birbirlerine karşı verdiği mücadeleyi konu ediniyor. Yayınlandığı dönemde izleyiciyi ekran başına kitleyen ve büyük bir hayran kitlesi edinen bu dizi, “Zengin ve Yoksul” isimli Amerikan dizisinden uyarlama.

kuzey güney ile ilgili görsel sonucu

 

Suskunlar & Sleepers

Yaşadıkları korkunç olaydan sonra susmaya yemin eden dört arkadaşın büyüdüklerinde verdikleri intikam mücadelesini anlatan Suskunlar, hüzünlü hikayesiyle yayınlandığı döneme damgasını vurmayı başarmıştır. Başrollerini Murat Yıldırım, Aslı Enver ve Sarp Akkaya’nın yaptığı dizi, 1996 yapımı “Sleepers” adlı filmden uyarlama.

Ä°lgili resim

 

Umutsuz Ev Kadınları & Desperate Housewives 

2011 yılında Med Yapım tarafından yapılan ve drama komedi türünde olan Umutsuz Ev Kadınları, Amerika’da oldukça popüler olan aynı isimli “Desperate Housewives” dizisinin bir uyarlaması.

umutsuz ev kadınları ile ilgili görsel sonucu

 

1 Kadın 1 Erkek & Un Gars Une Fille

Demet Evgar ve Emre Karayel’in baş rollerini paylaştığı 1 Kadın 1 Erkek, kadın erkek ilişkilerinin en komik ve samimi anlarını yansıtmasıyla oldukça popüler bir diziydi. Bu dizi de Kanada yapımı olan “Un Gars Une Fille” dizisinden bir uyarlama.

1 kadın 1 erkek ile ilgili görsel sonucu

 

Kavak Yelleri & Dawson’s Creek

2007 yılında hayatımıza giren ve bir gençlik drama dizisi olan Kavak Yelleri; dört arkadaşın etrafında şekillenen, onların başından geçenleri ve aşklarını anlatan kurgusuyla bir döneme damgasını vurmuştu. Ufak değişikler yapılmış olsa da bu dizi de “Dawson’s Creek” adlı diziden uyarlanmıştır.

kavak yelleri ile ilgili görsel sonucu

 

Medcezir & The O.C.

Baş rollerini Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy’un paylaştığı Medcezir, Yaman isimli fakir gencin, Avukat Selim Serez ile tanışmasının ardından yaşanan olayları konu ediniyor. Büyük bir ilgiyle izlenen dizi, aldığı ödüller ve yaptığı ciro ile çok başarılı olmuştur. Hatta orijinalinden daha iyi olduğunu söyleyenler bile olmuştur. Bu dizi de Amerikan yapımı “The O.C.” isimli diziden uyarlanmıştır.

medcezir ile ilgili görsel sonucu

 

Doktorlar & Grey’s Anatomy

Ülkemizde her kesimden insanın tıbbi terimleri öğrenmesini sağlayan ve bir nevi yazın gelişinin habercisi olan Doktorlar dizisi, ülkemizde bir döneme damgasını vurmuştu. Doktorların girdikleri ameliyatlar ve yaşadıkları aşkları konu alan Doktorlar, Grey’s Anatomy isimli dizinin bir uyarlaması.

doktorlar ile ilgili görsel sonucu

 

Dadı & The Nanny

Yayınlandığı dönem çok sevilen ve başarılı olan birisiydi Dadı. İzleyicileri bolca güldüren bu dizinin orijinali: “The Nanny.”

dadı ile ilgili görsel sonucu

 

İçerde & The Departed

Geçtiğimiz yıl ekranlarda gördüğümüz ve yalnızca bir sezon süren İçerde; kusursuz senaryosu, usta oyuncu kadrosu ile adeta izleyicilerin tadını damaklarında bıraktı. Baş rollerini Çağatay Ulusoy ve Aras Bulut İynemli’nin paylaştığı dizi, “The Departed” isimli filmden bir uyarlama.

içerde ile ilgili görsel sonucu

 

Bizim Hikaye & Shameless

İçeriğimizin  en yeni ve en tartışmalı dizisi Bizim Hikaye. Tüm dünyada oldukça popüler olan “Shameless” dizisinin uyarlaması olan dizi büyük tartışmalar arasında yayına hazırlandı. Baş rollerini Hazal Kaya, Burak Deniz ve Reha Özcan’ın paylaştığı Bizim Hikaye, Türkiye’ye uymayacağı görüşlerini beraberinde getirse de halen yayınlanmaya devam ediyor.

İlgili resim

Kaynaklar: 12

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here