“Sampling”, hip hop müziğin doğuşundan bu yana içinde olan bir prodüksiyon tekniği. Basitçe açıklamak gerekirse; bir şarkının bir bölümünün, başka bir kayıtta yeniden kullanılmasıdır. Samplelar alındıkları kayıtlardan ritmi, melodiyi, konuşmayı, sözü veya direkt tüm şarkıyı içerebilir, hızlandırılabilir, yavaşlatılabilir, loop haline getirilebilir, çeşitli efektlerle değiştirilebilir. Sampling, hip hop müzikte önemli bir yere sahip. İlk hip hop kayıtları samplelanmış şarkılar üzerineydi ve bu gelenek hip hop’ta kendisine önemli bir yer edindi. Neredeyse her çeşit müzik türünden bir hip hop parçası duyabilirsiniz. Hip hop’ın favorileri elbette soul ve jazz sampleları. Ama dünyada milyonlarca şarkı olunca, limit gökyüzü oluyor. Bu yaratıcı geleneğin en önde gelen yetenekli yıldızları ise Kanye West, Jay Dilla, The Alchemist, Madlib derken liste uzar da gider. Bu listede sample olarak kullanılan şarkılar ise biraz tanıdık ve bizden. Türk halk müziği, Türk sanat müziği, saykodelik Anadolu rock müzik ve daha çeşitli eserlerimizin hip hop’ın yetenekli ve tanıdığımız isimleri tarafından nasıl kullanıldığını göreceğiz. Dr. Dre’den Jay Dilla’ya Madlib‘e, MF DOOM‘dan Common ve Kanye West‘e kadar giden şaşırtıcı hip hop sample’ı olarak kullanılan Türk şarkıları listemiz sizlerle.

1. Selda Bağcan – İnce İnce Bir Kar Yağar

Ülkemizin dünyaca ünlü efsanelerinden Selda Bağcan’ın 1976 çıkışlı şarkısının üzerinde rap yapan isimleri görmek gerçekten şaşırtıcı. Şarkıyı ilk kullanan isim Supermagic isimli şarkısıyla Mos Def, yıllar sonra Issues ile kullanan ikinci isim ise Dr. Dre ve konuk sanatçılar Anderson Paak., Ice Cube ve Dem Jointz.

2. Barış Manço – Aynalı Kemer İnce Bele

Ülkemizin en büyük değerlerinden birisi Barış Manço’nun Aynalı Kemer’i, geçtiğimiz yılların hip hop’a kazandırdığı en iyi yeteneklerden birisi Joey Bada$$’in Escape 120’sinde karşımıza çıkıyor.

3. Mazhar ve Fuat – Adımız Miskindir Bizim

MFÖ’nün bir kişi eksik, Mazhar ve Fuat olduğu dönemlerde çıkarttıkları önemli albümleri Türküz Türkü Çığırırız’dan Türk sanatçılarımız tarafından da defalarca coverlanmış şarkıları Adımız Miskindir Bizim’i, Türk kültürüne yakın Arnavut asıllı Amerikan rapçi Action Bronson’ın Easy Rider şarkısında muazzam şekilde kullanılmış olarak görüyoruz.

4. Sezen Aksu – Hadi Bakalım

Sezen Aksu’nun en ünlü şarkılarından olan 1991 çıkışlı Hadi Bakalım’ın keyifli altyapısının üzerinde Scooter ve Wiz Khalifa’yı görmek gerçekten ilginç. Bu iki ismin versiyonunun ismi ise Bigroom Blitz. Tam anlamıyla bir rap şarkısı sayılmasa da, Wiz Khalifa işini yapmış denilebilir.

5. Barış Manço – Estergon Kalesi

Listedeki başka bir Barış Manço şarkısı Estergon Kalesi; hip hop’a sayısız klasik vermiş, tarihin en efsanevi prodüktörlerinden Madlib’in elinde tadından yenmez bir hale gelmiş. İki efsaneden iki farklı versiyon…

6. Tarkan – Hepsi Senin Mi (Şıkıdım)

Tarkan‘ın ikonik şarkısı Hepsi Senin Mi (Şıkıdım), İngiltere’nin ve grime isimli rap müzik alt türünün en büyük isimlerinden Skepta tarafından samplelanmış. Hatta remix bile denilebilir çünkü Skepta şarkının ismini “Oynama Şıkıdım Şıkıdım” yapmış, Tarkan’ın nakaratını olduğu gibi bırakmış ve “oynama şıkıdım şıkıdım” gibi Türkçe kelimeler bile kullanmış aşırı da keyifli olmuş. Tarkan’ın bir hayranı olduğunu varsayarsak eğer, Skepta’nın iyi bir pop müzik zevki var.

7. Cem Karaca – Öbür Dünya

Anadolu Rock’ın dev ismi, Türk müzik sahnesine sayısız klasik eser vermiş Cem Karaca‘nın Öbür Dünya şarkısı bir anda kendisini rap dünyasının kıdemli isimlerinden Busta Rhymes’ın da olduğu Fashawn‘ın Out The Trunk şarkısında buluyor.

8. Barış Manço & Kurtalan Ekspres – Dönence

Barış Manço bu listenin en gözde Türk sanatçısı. Kendisinin başka bir efsanesi Dönence, rap efsanelerinden rahmetli Sean Price’ın posthumous performansının da bulunduğu Agallah‘a ait Brooklyn Emcees Murderers şarkısında kullanılmış.

9. Barış Manço – Hal Hal

Yine Barış Manço‘dan bir şarkı olan Hal HalMED tarafından çıkartılmış Superman parçasında kullanılmış. Şarkıyı açtığınız an sample direkt yüzünüze çarpacaktır zaten.

10. Barış Manço & Kurtalan Ekspres – Elveda Ölüm

Listedeki Barış Manço sıklığı gerçekten dikkat çekici. Rahmetli sanatçımızın Elveda Ölüm eseri de samplelanan parçalarından. Bu sefer samplelayan taraf Nightmare şarkısı ile King Mez. Listedeki diğer şarkılar kadar popüler olmasa da kesinlikle dinlemeye değer.

11. Göksel Baktagir & Ceyhun Çelikten – Yalnız Sen

Sırada listenin en başarıyla samplelanmış ve başka yerde duysanız “Türkçe değil miydi bu?” diye söylenme ihtimalinizin en düşük olduğu, tam bir rap altyapısına dönüşen Yalnız Sen var. Şarkı Göksel Baktagir ve Ceyhun Çelikten‘in ellerinden ta A$AP Mob’un başarılı isimlerinden A$AP Twelvyy’e kadar gitmiş. Bu liste cidden dünyanın küçüklüğünü tekrar fark ettiriyor.

12. Özdemir Erdoğan – Aç Kapıyı Gir İçeri

Common‘un klasik albümü Be, Common’un rapiyle ve Kanye West’in prodüktörlüğüyle göz kamaştırdığı bir hip hop demirbaşı. Kanye’nin bu albümde Common’a yaptığı şarkılardan biri olan GO! ise bir Türk sample’ı içeriyor. Bu sample Özdemir Erdoğan‘ın Aç Kapıyı Gir İçeri şarkısı. Özdemir Erdoğan ve Kanye West… Enteresan!

13. İlhan İrem – Yazık Oldu Yarınlara

İlhan İrem‘in Yazık Oldu Yarınlara şarkısı, Jedi Mind Tricks grubunun İtalyan asıllı üyesi Vinnie Paz‘ın en ünlü şarkılarından biri olan Cheesesteaks‘in sample’ı olarak kullanılmıştır.

14. Nükhet Duru – Ben Sana Vurgunum

Geldik listedeki en bilindik ve popüler şarkıya… Nükhet Duru’nun şarkısı Ben Sana Vurgunum, rap olmasa bile yaptığı müziğin içerisinde bolca rap elementleri bulunduran The Weeknd‘in Often‘ın da harika vokallerinin pitch ayarlarıyla oynanılmış bir şekilde samplelanılmış. Şarkının güzel atmosferinin en büyük sebebi Nükhet Duru’nun bu vokalleri kesinlikle.

15. Muhlis Akarsu – Allah Allah Desem Gelsem

Muhlis Akarsu’nun Allah Allah Desem Gelsem adlı türküsü, ünlü rap prodüktörü Timbaland‘in Nelly Furtado için yaptığı Wait For You şarkısında sample olarak kullanılmış. Türkünün hangi kopyası Timbaland’ın eline hangi müzik dükkanında geçti anlamak gerçekten çok güç.

16. Barış Manço – Gönül Dağı

Türk müziğine mal olmuş en büyük türkülerden Gönül Dağı‘nın, Barış Manço‘nun seslendirdiği versiyonunu alıp harika bir rap şarkısına sample olarak kullanan underground hip hop efsanesi MF DOOM, King Geedorah mahlası altında çıkarttığı işlerden birinin içerisinde kullanmış. Listede efsane bitmiyor.

17. Moğollar – Haliç’te Gün Batışı

Bir önceki maddedeki iki efsaneden sonra, bu maddede de iki efsaneyle devam ediyoruz. Moğollar‘ın Anadolu Pop Moğollar albümünün parçalarından Haliç’te Gün Batışı; hip hop tarihinin en büyük, efsane prodüktörü rahmetli Jay Dilla tarafından samplelanıyor. Bu listenin en ilgi çekici samplelarından birisi.

18. Barış Manço – Ölüm Allah’ın Emri

Bu listedeki kaçıncı Barış Manço şarkısı oldu takip bile edilemiyor artık… Ölüm Allah’ın Emri, Slaughterhouse grubunun üyelerinden Joell Ortiz‘in Rap Millionaire şarkısında sample olarak kullanılmış.

Ayrıca,

The Alchemist ile beraber bulunduğu Gangrene grubundan tanıdığımız rapper/prodüktör Oh No’nun üçüncü stüdyo albümü Dr. No’s Oxperiment, ağırlıklı olarak kullandığı Türk samplelarıyla bilinen bir albüm. Selda Bağcan, Barış Manço, Mazhar ve Fuat, Özdemir Erdoğan ve Mustafa Özkent’ten çeşitli samplelar bulunduran bu albümde hangi şarkıda hangi şarkı samplelanmış görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here