Bir dizi ve seyahat tutkunuysanız, işte tam size göre bir bölümle karşınızdayız. Hem gezip hem hayranı olduğunuz dizilerin çekildiği yerleri görmek…

Aklınıza sadece son dönemlerin en popüler dizisi Game of Thrones gelmesin. Tabii onsuz da olmaz ama Friends, Lost, Breaking Bad gibi kült dizilerin de çekildiği yerleri görmek istemez misiniz?

Friends – Monaci ve Rachel’ın Apartmanı

Amerika’nın en kült ve en popüler dizilerinden olan Friends, listemizin ilk sırasında yer alıyor. David Crane ve Marta Kauffman tarafından yaratılan ve yayınlandığı tüm sezonlarda büyük ilgi gören Friends, toplamda 10 sezon sürdü.

Bu başarılı dizinin en popüler mekanlarının başında Monica ve Rachel’ın yaşadığı apartman geliyor. Günümüzde hayranların fotoğraf çektirdiği apartman New York’un Manhattan bölgesinde bulunuyor. Google Maps’in bile “Friends Apartment” olarak belirlediği bu adres günümüzde klasik bir apartman olarak kullanılmaya devam ediyor.

Walking Dead – Woodbury

2010’da ilk gösterime girmesinin ardından tüm dünyada yoğun ilgiyle takip edilen Walking Dead, birçok farklı lokasyonda çekildi. Ancak bunların en popüleri ve hatta dizinin de en iyi sezonlarından gösterilen 3. sezonun çekildiği yer, Woodbury… Amerika’nın Georgia eyaletinde küçük bir kasaba olan Woodbury, dizinin çekilmesinin ardından hayranların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Eğer yolunuz Woodbury’e düşerse, dizideki birçok sahneyi tekrar anımsayacağınız kesin.

Lost – Ohau Adası

Ülkemizde son yıllarda en çok ilgi gören dizilerin başında Lost’u da sayabiliriz. 6 sezon sonunda final yapan Lost dizisinin çekildiği Hawaii’deki Oahu Adası… Oahu Adası aynı zamanda Hawaii’de gidebileceğiniz en güzel kıyıya sahip noktalardan biri. Buraya giderek hem dizinin çekildiği yerleri görme, hem de güzel bir tatil yapma fırsatınız var.

Game of Thrones – The Dark Hedges

Konu Game of Thrones ve çekildiği yerler olunca, tek başına bir yazı konusu bile çıkabilir ancak bu listenin de olmazsa olmazı olduğunu düşünüyoruz. Game of Thrones’da yazabileceğimiz o kadar çok büyüleyici yer var ki, seçmek çok zor oldu. Bunların en güzellerinden biri olan The Dark Hedges ile karşınızdayız. Dizide King’s Landing’e giden Kral Yolu olarak karşımıza çıkan The Dark Hedges, adeta yaşayan bir film stüdyosu olan Kuzey İrlanda’da yer alıyor. Diziden önce de popüler olsa da, dizinin ardından çok daha fazla ilgi gören The Dark Hedges yolu adaya düşenlerin mutlaka gidip görmesi gören bir doğal güzelliğe sahip.

Sherlock – Sherlock ve Dr.Watson’ın Apartmanı

Şu ana kadar sadece 4 sezon çekilse de büyük ilgi gören İngiliz dizilerinden olan Sherlock’un ikonlaşmış noktalarından biri Sherlock Holmes ve Dr. Watson’ın yaşadığı apartman… Londra’ya giderseniz apartmanın altında bulunan Speedy’s Cafe’de güzel bir şeyler yeme fırsatınız da var.

Breaking Bad – Albuquerque

Kimilerine göre dizi dünyasının en iyisi olarak gösterilen Breaking Bad’in büyük bölümünün çekildiği Albuquerque… Amerika’nın New Mexico eyaletinin en büyük şehri olan Albuquerque, dizinin çekilmesinin ardından popülerliğini arttırdı. Albuquerque gidip sokaklarda dolaştığınızda kendinizi dizinin içerisinde gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca şehri gezerken Mr.White’ın evini de görebilirsiniz.

Seinfield – Tom’s Restaurant

Sitcom formatında dünyanın en iyilerinden olarak gösterilen, Emmy Ödüllü Seinfield’i izleyenlerdenseniz, Tom’s Restaurant sizi hiç yabancı gelmeyecek. Dizide Monk’s Cafe olarak karşımıza çıkan Tom’s Restaurant, dış görüntüsü nedeniyle dizinin yapımcıları tarafından seçilmişti. Her ne kadar iç çekimleri Los Angeles’da yapılsa da Jerry, George, Elaine ve Kramer’ın buluşma noktası olan bu mekan dizi hayranları için ayrı bir yere sahip. Günümüzde de varlığını sürdüren Tom’s Restaurant’ın içinde diziyle ilgili birçok fotoğraf ve poster görmeniz mümkün.

Narcos – Medellin

Sadece bir nokta ile değil, bir şehir olarak Narcos’un çekildiği Medellin.. Bir vadinin ortasına kurulu Kolombiya’nın en büyük şehirlerinden olan Medellin, 20. yüzyılın sonlarında yasa dışı uyuşturucu trafiğinin merkezi haline gelmiştir. Günümüzde de sosyo-ekonomik sorunları devam eden Medellin, bir turist olarak gezilmesi kolay bir şehir sayılmaz ancak Narcos ile yeniden hatırlanan bu şehrin listede olması gerektiğini düşündük.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here