90. Akademi Ödülleri için aday adayları belli oldu. Türkiye’nin adayı ise Ayla filmi oldu. Can Ulkay’ın yönetmenliği yaptığı filmin Ekim ayında vizyona girmesi bekleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda Çetin Tekindor, Ali Atay, İsmail Hacıoğlu, Taner Bilsel, Altan Erkekli, Damla Sönmez, Erkan Petekkaya, Büşra Develi, Esra Dermancıoğlu gibi dev isimler yer alıyor.

Tanıtımı “Ay yüzlü bir kızla ay yıldızlı bir askerin 65 yıllık anlatılmamış hikayesi ” şeklinde yapılan film Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir hikayeyi beyaz perdeye taşıyor. Kore Savaşı’na katılan astsubaylardan Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi dolu hikayesini izlemek için biz de sabırsızlanıyoruz. Ayla’nın Oscar adayı olup olmayacağını öğrenmek için 23 Ocak 2018’e kadar beklememiz gerekiyor. Ödül töreniyse 4 Mart’ta gerçekleşecek.

“Yabancı Dilde En iyi Film” aday adaylarında bir başka Türk isim daha var: Fatih Akın. Fatih Akın da son filmi Solgun‘la Almanya için yarışacak. Diane Kruger’ın baş rol olarak yer aldığı film, neo-Naziler tarafından gerçekleştirilen bir terör saldırısında Kürt eşini ve oğlunu kaybeden Alman bir kadının hikayesini anlatıyor.

Dünya prömiyeri 26 Mayıs’ta Cannes Film Festivali’nde yapılan film, Diane Kruger’a festivalin “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü getirmişti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here