2010’lu yılların en büyük pop şarkılarından biriydi “We Are Young”. 7’den 70’e her yaşta kişinin beğendiği bu şarkının Y jenerasyonu için (1980-99 doğumlular) özel bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Y jenerasyonunun son dönemi (1990-99 doğumlular) için çok daha özeldir. Peki bu şarkıyı bu kadar özel yapan ne?

 

Jeff Bhasker ve Fun. grubunun 3 üyesiyle (Jack Antonoff, Nate Ruess, Andrew Dost) şarkıyı yazmış ve prodüksiyonunu yapmıştır. Rock estetiğiyle yazılan bu şarkı için grubun solisti Nate Ruess, sözlerin gerçek bir anısından esinlenerek yazıldığını söyledi. Solist, şarkının sözleriyle alakalı Rolling Stones’a şunları söyledi:

“Şarkıyı hayatımda en çok içtiğim geceden sonra yazdım. O kadar çok içmiştim ki taksiye kusup, taksiden atılmıştım. O geceden sonra kendime gelmem tam bir günümü aldı. Aslında şarkının sözlerini o gece yazacaktım ancak çok sarhoş olduğumdan hiçbir şey göremiyordum.”

Şarkının sözlerine baktığımızda da şarkının yaşamın tadını çıkarma ve anı yaşamakla alakalı olduğunu görebiliyoruz.

Şarkıyı bölümlere bölersek ilk verse Ruess’in bardaki ilk hali, yani ayık.

“Give me a second I (Bana bir saniye ver)
 I need to get my story straight (Hikayemimi oturtmam lazım)
 My friends are in the bathroom getting higher than the Empire State (Arkadaşlarım   lavaboda, Empire State’den daha yukarıdalar (sarhoşlar))
 My lover she’s waiting for me just across the bar (Sevgilim beni barın karşısında bekliyor)
 My seat’s been taken by some sunglasses asking ’bout a scar (Yerim polis tarafından alınmış, sevgilimde bir yara izi arıyorlar)”

Şarkının ortasına doğru hafif bir sarhoşluk var. Aynı zamanda sevgilisiyle de tartışıyor.

“Now I know that I’m not all that you got (Hayatında başka birisi olduğunu biliyorum)
I guess that I, I just thought maybe we could find new ways to fall apart (Sanırım,   düşündüm ki kavga etmenin başka yollarını bulabiliriz)
But our friends are back (Ama arkadaşlarımız döndü)
So let’s raise a toast (Bu yüzden bir kadeh kaldıralım)
‘Cause I found someone to carry me home (Çünkü beni eve bırakacak birini buldum)”

Şarkıdaki son verse de gecenin sonunu temsil ediyor. O kadar sarhoş ki birisinin onu eve bırakmasını istiyor.

“Carry me home tonight (Beni eve kadar götür)
 Just carry me home tonight (Sadece beni eve kadar götür)”

Bu şarkı sözleri aslında 2010’lu yılların başında bir Y jenerasyonu kişinin yaşayabileceği bir çılgın geceyi anlatıyor. Akılda kalıcı enstrümantaliyle de o dönemin en büyük pop hitlerinden biri olmuştu. İlişkilendirilebilirliği aslında bu şarkıyı özel kılan şey. Hepimiz hayatımızda böyle bir dönemden geçtik desek yalan olmaz herhalde. Şahsen, gecenin sonunu hatırlamamak bir zamanlar alışkanlık gibiydi.

Kaynak: 1, 2, 3