Tarihler Mayıs ayını gösterdiğinde Xiaomi bizi Mi 8 ailesi ile tanıştırmıştı. Mi 8, Mi 8 SE ve Mi 8 Explorer Edition olmak üzere üç telefon karşımıza çıkmıştı. o gün dikkatleri en çok üzerine çeken modeller Mi 8 ve Mi 8 Explorer Edition’du. Xiaomi karşımıza bu sefer 2 yeni aile üyesi ile çıktı. Biri bütçe dostu orta-giriş segment Mi 8 Lite ve diğeri Mi 8 Pro yani basitçe sadece Çin’e özel çıkan Mi 8 Explorer Edition modelinin Global versiyonu.

Bu arada detaylarına çok girmeden ufak bir bilgi daha ekleyelim. Telefonlar iki isimle tanıtıldılar. Mi 8 Pro aynı zamanda Mi 8 Screen Fingerprint  Edition adıyla ve Mi 8 Lite, Mi 8 Youth Edition adıyla tanımlanıyor. Olurda araştırmak isterseniz bu isimleri de hesaba katmanız faydalı olabilir.

Telefonların teknik detaylarına gelecek olursak öncelikle Mi 8 Pro diğer adıyla Mi 8 Screen Fingerprint Edition ile başlayalım. İsminde de geçtiği gibi üstünde durdukları özelliği erkana entegre edilmiş parmak izi sensörü olmakta. Mi 8 Explorer Edition’da ekrana entegre parmak izi sensörüne sahipti lakin bu sefer firma sensörlerini güncelleyerek yüzde 29 daha hızlı çalışan ve yüzde 8.8 daha başarılı parmak izi okuması yapabildiğini iddia ediyor.

Diğer özellikler Explorer Edition’dan farklı sayılmaz, Snapdragon 845 işlemci 6/8 GB RAM’e eşlik eden 128 GB depolama alanı, 6.21 inç OLED ekran, çentikli tasarım ve çentikte kızılötesi sensörlere sahip yüz tarayıcı sistemine sahip. Daha başarılı bir konum algılama için çift GPS sensörünü de Mi 8’den almış bulunmakta. Çift 12MP’lik arka kameraya sahip olan telefonda ayrıca 20MP’lik bir selfie kamerası yer alıyor. Telefon batarya anlamında ise 3.400mAh boyutunda bir pile sahip.

Renk anlamında Explorer Edition tanıtıldığında tanıştığımız şeffaf arka kapak, mat siyah ve son zamanlarda renk olarak moda olmaya başlayan renk geçişli pembe sarı arka kapak ile geliyor.

Fiyat anlamında Mi 8 Pro(Screen Fingerprint Edition) 6GB+128GB versiyonu 467 dolar fiyat etiketiyle, 8GB+128GB versiyonu 525 dolar fiyat etiketi ile karşımıza çıkıyor.

Mi 8 Lite(Youth Edition)’ın teknik özelliklerine gelecek olursak, Snapdragon 660 işlemci 4/6GB RAM ve 64/128GB depolama seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Ekran 6.26 inç LCD ekran ile gelen telefon Mi 8 ailesinin en küçük çentikli telefonu olarak karşımıza çıkıyor. Güvenlik için öndeki kameradan başka bir araç olmadığı için daha küçük çentikli bir yüz tarama sistemi ve Mi 8 Pro’nun aksine ekranda değil kasanın arka tarafında kendine yer bulan bir parmak izi sensörü ile karşımıza çıkıyor. Kamera anlamında ise 12MP+5MP olarak çift arka kameraya ve 24MP’lik selfie kamerası ile karşımıza çıkıyor. Telefon batarya anlamında ise 3.350mAh boyutunda bir pile sahip.

Renk seçenekleri arasında düz siyah renk ve Mi 8 Pro’da görmüş olduğumuz renk geçişli pembe sarı ve Huawei’nin P20 Pro ile ilk defa sunduğu ve Honor telefonları ile iyice yayılan mavi mor renk geçişli renk seçenekleri ile geliyor. Fiyat anlamında 204 dolar fiyat etiketiyle başlayıp en üst seviye donanımlı model 292 dolar fiyat etiketi ile raflarda yerlerini alacak. İki telefonunda gerek Mi Store, gerek diğer satış yolları aracılığı ile Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here