Disney’in 20th Century Fox’u satın alma niyetinde olduğu dedikodusu geçtiğimiz hafta kesinlik kazandı ve önümüzdeki haftalarda konuyla ilgili resmi bir duyurunun yapılacağı açıklandı. Bu satın alma çoğu kişi için Fox’un haklarını elinde bulundurduğu X-Men ve Fantastic Four evrenlerinin bildiğimiz Marvel Sinematik Evreni’ne gireceği anlamına geliyor. Yani yasal mevzulardan Avenger’ların filmlerinde adı bile anılmayan mutantları ve Marvel’ın ilk ailesi Iron Man, Captain America, Doctor Strange, Thor, Hulk ve Guardians gibi kahramanlarla beraber savaşırken görme ihtimalimiz doğdu. Anlaşma zamanlama açısından da harika: MCU (Marvel Sinematik Evreni), Avengers: Infinity War‘un hemen ardından gelecek dördüncü Avengers filmiyle şu anki hikayesini noktalayarak yeni bir sayfa açacak, X-Men evreni ise Deadpool dışında “feda edilebilir” isimlerden oluştuğu ve James McAvoy, Michael Fassbender ve Jennifer Lawrence gibi oyuncuların kontratları sona erdiği için kolaylıkla entegre edilebilecek bir hikayeye sahip olacak.

Marvel Studios’un başkanı Kevin Feige geçtiğimiz hafta X-Men’in MCU’ya girmesini istediklerini açıklamıştı. Stüdyonun bağımsız sinema evreninin başına geçmeden önce Fox’un yaptığı ilk X-Men ve Fantastic Four filmlerinin de yapımcılığını üstlenmiş olan Feige iki stüdyoyu da yakından tanıyan bir isim. Geçtiğimiz senelerde başarıyla sonuçlanan Spider-Man’i Sony’den geri alma girişiminin ardından evreni daha da büyütmek ve çizgi romanlarda sunulan dünyayı aynen aktarmak isteyen biri. Üstelik MCU ile beraber tüm olasılıklara da açık: Olası bir “geri alma” durumunda, evrene yeni giren karakterlerin nasıl entegre olacağına dair olasılıklar Marvel Studios kanadında çoktan düşünülmüş durumda.

Marvel, ‘Phase 4’ adı verilen, dördüncü Avengers filminin ardından gelecek yeni filmler hakkında sessizliğini koruyor ve bunun esas nedeninin X-Men ve Fantastic Four’un evrene sonradan dahil olma ihtimali olduğu konuşuluyor. Muhtemelen stüdyonun elinde Avengers ile devam edilen ve X-Men’in de dahil olduğu iki farklı senaryo var, Fox ise X-Men evreninde yeni köşeler keşfetmekle meşgul: Korku türündeki The New Mutants, ikinci Deadpool filmi ve evreni Logan’daki durumuna hazırlayacağı düşünülen “X-Men: Dark Phoenix” filmleri 2018 yılında vizyona girecek. Ötesi ise büyük ölçüde meçhul, Channing Tatum’lu Gambit filmi hala yönetmen bulabilmiş değil, ve Hugh Jackman’ın karakterlerin MCU’ya girmesi durumunda Wolverine rolüne dönüş yapabileceği yönünde açıklamaları var. Tarihi doğrulanmamış diğer projeler ise X-Force filmi, Logan’da izlediğimiz X-23’ü konu alacak bir spin-off filmi ve Dr. Doom’u merkeze alacak bir diğer film. Fox bu filmleri değiştirmeyi veya feda etmeyi göze alacak mı, göreceğiz.

Image result for x-men mcu

Buradaki esas zorluk ise stüdyolar arasındaki anlaşmadan ziyade hikaye bazında ortaya çıkacak gibi görünüyor. Doctor Strange sayesinde, MCU’da ‘multiverse’ mevzusunun olduğunu, paralel evrenlerin her an keşfedilebileceğini biliyoruz. Estetik olarak büyük farklar taşıyan iki seri hiçbir şey olmamış gibi bir anda aynı filmde buluşturulamayacağı için paralel evrenlerin bir araya geleceği, çizgi romanlardaki Secret Wars event’ini hatırlatan bir film yapılabilir gibi görünüyor. İki paralel evren bu sayede karşı karşıya gelebilir; Deadpool ile Iron Man karşılaşırsa neler olacağını biz de çok merak ediyoruz.

 

Anlaşmanın düşündürücü bölümlerinden biri de, Disney markasının Fox’un X-Men serisine sunduğu daha deneysel olma şansını elinden alma olasılığı. 18 yaş sınırlamalı, kanlı ve küfürlü Logan ve Deadpool gibi filmler Disney’in yapılmasına müsaade edeceği türden işler değil. Marvel Studios’un başkanı Feige de 18 yaş sınırlamalı film yapma planları olmadığını belirtmişti. Durumdan evrenin en küfürbaz kahramanı Deadpool’un nasıl etkileneceği merak konusu. Tüm bu eksiler bir kenara bırakıldığında, Fox’un elindeki kozmik evrende bulunan Galactus ve Silver Surfer gibi karakterleri, bütün bir Fantastic Four mitinin, mutantların Avenger’lar ile işbirliğine gittiği tüm o harika maceraları perdede görmeyi çok istiyoruz. Ne olursa olsun, kazananlar biz seyirciler ve çizgi roman okurları olacak gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here