Aylar süren bekleyişten sonra, çoğu Apple hayranı için yılın en büyük haftasının başlamasına sadece birkaç saat uzaktayız. Yıllık Dünya Çapında Geliştirici Konferansı, Apple’ın açılış konuşmasıyla bugün Kaliforniya saati ile sabah 10: 00’da, Türkiye saati ile akşam 20:00’da başlıyor.

Bu açılış konuşması sırasında, Tim Cook ve diğer Apple yöneticilerinin şirketin yazılım çalışmalarının geleceğini ve daha fazlasını ortaya çıkarmasını bekleyebiliriz.

WWDC, birkaç kez istisnai durum olsa da, genel olarak yazılım odaklı bir etkinlik olmuştur. WWDC’nin genel amacı, geliştiricilere Apple yazılımının geleceğine bir göz atmak ve bu sayede onlara ne tür uygulamalar ve hizmetler sağlayabileceklerini anlattıkları bir zaman dilimidir.

Bu yılın WWDC’sinin, geçmiş örneklerinden çok fazla sapmalarını beklememeliyiz. Bu yılın etkinliği görünüşe bakılırsa iOS 12’ye ve Apple’ın yeni işletim sistemlerine adanmış…

iOS 12

Apple son zamanlarda şaşırtıcı bir hızla yeni yazılımlar piyasaya sürüyor ve iOS 11.3’ü Mart ayında kullanıcılara sunan Apple, bu hafta da kullanıcılara iOS 11.4’ü sundu. Bu güncellemelerin her ikisi de kayda değer yeni özellikleri beraberinde getirirken, iOS 12‘nin 2018 yılı içinde indirilmeye sunulması bekleniyor.

Bununla birlikte, iOS 12 yeni özellikler açısından büyük bir sürüm olmayabilir. Hem Bloomberg hem de Axios, Apple’ın istikrar ve hata düzeltmelerine odaklanmak için özellik geliştirme sürecinden geri adım attığını bildirdi. Bu raporlar, Apple’ın gelecek yıllara kadar yeni bir ev ekranı tasarımı gibi önemli değişiklikleri geciktirdiğini iddia etti.

macOS 10.14

Mac App Store’a gelince, John Gruber bu ayın başlarında Apple’ın platformun büyük bir revizyonunu planladığını ileri sürdü. Gruber, Apple’ın Mac App Store’a iOS 11’in bir parçası olarak aldığı iOS App Store’a benzer şekilde tamamen yeni bir tasarım sağlayabileceğini öne sürdü.

Sadece bu hafta, sızan ekran görüntüleri karanlık modu ve Apple News uygulaması ile MacOS 10.14 için bir ipucu sunmuş oldu.

Son olarak, WebKit kodu kısa süre önce MacOS’a gelen daha belirgin bir karanlık mod gelebilir. MacOS, birkaç yıl boyunca çok genel bir karanlık temayı desteklerken, bu, görünüşte, tema sistemi uygulamalarını bile gerçekleştirebilen “doğru” bir karanlık modu öneriyor.

WWDC 2018’de yazılım tarafı dışında Apple’ın herhangi bir donanım tanıtma ihtimali zayıf görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here