Yaklaşık olarak 1 ay önce Microsoft, halihazırda var olan Windows Terminal’i yeni bir görünüme kavuşturacağını açıklamıştı. Tek başına çok daha fonksiyonel ve yeni görünümüyle artık Windows 10 ile çok daha uyumlu duran bir temaya sahip olmuş durumda.

Sekmeli bir düzen kullanan Terminal, şimdilik internet tarayıcıları gibi sekmeden pencereye ayrılma sistemini desteklemiyor. Muhtemelen resmi olarak hali hazırda var olan Terminal’in yerini aldığında pencerelere ayrılabilen bir Terminale kavuşacağız.

Artık Terminal emojileri, CJK(Chinese – Japan – Korean) ideogramlarını, Powerline sembolleri ve ikonlarını ve programlamada kullanılan ligartürleri destekleyecek. Ayrıca arka plan blur seviyesini, profillerin kendi renk temalarını ve görünümlerini, font tipini ve boyutunu değiştirebileceksiniz.

Dış görünüşünden bahsettik sırada fonksiyonel özelliklerine geldi. Sekme özelliğinde bahsetmiştik hatırlarsanız. Sekmelerde Powershell, Komut İstemi(cmd) ve Windows Subsystem for Linux(WSL) çevrelerini çalıştırabiliyorsunuz.

WSL üzerinden ise Ubuntu, Debian, OpenSUSE gibi birçok Linux sisteminin komutlarını çalıştırabileceksiniz. Şimdilik Preview sürümü yayınlanmış olan Terminalin tam sürümünün bu kış çıkması bekleniyor. Buradaki linkten indirip deneyebilirsiniz. 

Kaynak-1 Kaynak-2 Kaynak-3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here