West Coast Hip Hop & East Coast Hip Hop; Amerika’nın iki yakasının birbiriyle rekabeti sonucu kavgalı bir şekilde devam etmiş ve kanlı bir şekilde sonuçlanmış rap müziğin doruklara ulaştığı bir dönem.

West Coast Hip Hop

ABD’nin batı kesimini temsil eden, Hip Hop’ın alt dallarından birisidir. Temelleri batı yakasının merkezi olan Kaliforniya’da atılmıştır. G-funk ve Gangsta ağırlıklıdır. West Coast, hayat kadınlarını, uyuşturucuyu kullanımını, parayı ve silahları anlatır. Yaşamın eşitsizliğinden, zorluklarından bahseder ve yaşanmışlık ön plandadır. NWA(Niggaz Wit Attitudes) grubu Westcoast’u en iyi şekilde temsil etmiştir. NWA’nın ünlü isimleri Dr.Dre, Eazy-E ve Ice Cube’dur. Ayrıca West Coast’un en önemli isimlerini başta Tupac olmak üzere Ice-T, The D.O.C, Snop Dogg, Kendrick Lamar, The Game söyleyebiliriz.

Başlıca West Coast Hip Hop Şehirleri

  • Los Angeles
  • Long Beach
  • San Francisco

 

East Coast Hip Hop

ABD’nin doğu kesimini kapsar, Hip Hop’ın alt dallarından birisidir. New York City çevresinde ortaya çıkmış ve gelişmiştir. Alışılmışın dışına çıkan East Coast rap, Old School tarzdan ayrıca lirik becerisi ön plana çıkan bir tarza sahiptir. Vurgular agresif bir şekilde yapılır. Karmaşık metaforlar, cinaslar ve çok heceli tekerlemeler vardır. Şiddet ve sosyal konular yüzerine yazılır. Wu-Tang Clan en güzel şekilde temsil eden grupların başında gelir. East Coast rapperları sayacak olursak başta The Notorious B.I.G.(Biggie) gelir. Diğer önemli isimler; Jay-Z, DMX, Nas, 50 Cent, Method Man, Rakim.

Başlıca East Coast Hip Hop Şehirleri

  • New York City
  • Philadelphia
  • Washington D.C

 

West Coast – East Coast Rap Savaşları

Kısaca bahsedecek olursak; eskiden arkadaş olan Tupac ile Biggie ters düşerler ve doğu-batı ayrımı başlar. Tupac hapishanedeyken vurulur bu olaydan Biggie ve arkadaşlarını sorumlu tutar. Biggie ve Puff Dady’nin yazdığı Who Shot Ya şarkısı bardağı taşıran son damla olur. Tupac ile beraber Puff Dady ve çevresine ortak bir nefret taşıyan Suge Knight kefaret ödeyerek Tupac’ı hapisten çıkardı. Hapisten çıkınca günümüzde en iyi diss olarak sayılan Hit Em Up parçasını yazan Tupac çok sert bir şekilde Biggie ve çevresine hakaretler yağdırdı. Biggie bu olaylara doğrudan cevaplar vermedi, Jay-Z’nin albümünde yer alan bir şarkıda Tupac’a gereksiz ve aylak diye laflar edilmiştir. Bu yüzden Jay-Z’de Tupac’ın kara listesine eklenmiştir. Bu kavgayı çok ciddiye alan Tupac’ın bir keresinde Biggie’nin müziğinden hoşlandığını söyleyen Snoop Dogg’a sert çıkışları olmuş ve Snoop’a en zayıf halka demiştir. İki tarafın rapperları karşılıklı olarak uzun bir süre atışmalara devam etmiş hatta bu olaylar zamanla Amerika’yı aşıp başta Almanya ve İngiltere olmak üzere Avrupayı’da etkilemiştir. 1996 yılında önce Tupac’ın vurulması bir sene sonrasında Biggie’nin öldürülmesi ile doğu-batı savaşı azalarak bitti fakat rap müzik kalitesizleşmeye başladı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here