Modanın yenilenme, özgürleşme, sadeleşme dönemlerinden geçtiği son birkaç yılda 2019 yılı, bu dev endüstrinin geleceği açısından en belirleyici nitelikte sayabileceğimiz bir yıl oldu.

Tarih boyunca dönemin ihtiyaçları etrafında şekillenen moda endüstrisi, dünyanın gün geçtikçe bozulan ekolojisi, küresel ısınmanın hızlı bir şekilde bizleri iklim değişikliğine sürüklemesi sebepleriyle 2019 yılında sürdürülebilir bir moda için önemli adımlar attı.

Gelişen teknoloji ile artan globalleşmenin etkisiyle insan hakları, dinleri, renkleri ve dillerinin eşitliği ilkesini benimsemiş, Rihanna’nın Fenty Beauty‘si gibi markaların artması ve yılın ikinci döneminde adından çokça söz ettiren Gucci’nin, dünyaya tanıttığı manken Armine Harutyunyan gündem belirleyici konuları oldu modanın.

Yeni çıkan sanatçıları reklam kampanyalarının yüzleri yapma eğiliminde olan markalar, bu yılda müzik dünyasına damgasını vurmuş genç isim Billie Eilish’i, özellikle kendine has tarzından dolayı oldukça tercih ettiler.

Biz de değerli ekibimizin ve siz sevgili okuyucularımızın oylarıyla, bir Wannart klasiği olan Wannawards-Wociety 2019‘un oylama sonuçlarını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız!

Yılın Markası kategorisinin kazananı: Balenciaga!

1919 yılında İspanyol bir tasarımcı tarafından kurulan lüks giyim markası, Fransız Kering şirketi tarafından satın alınmıştı. Standart kalıpta bir tarz oturtmak yerine yeniliğe öncü olan ve yaratıcı tasarımları ile beklentilerin dışında koleksiyonlar sunan Balenciaga, Christian Dior tarafından da “Hepimizin ustası.” olarak tanımlanmaktadır.

Yılın Türk Moda Influencerı: Duygu Özaslan!

Son zamanlarda özellikle her yaptığı ile çok konuşulan Danla Biliç ve Linçsquad serisi ile moda sektörüne de el atan youtuber Berkcan Güven‘e rağmen, Türkiye’nin en eski influencerlarından sayabileceğimiz Duygu Özaslan, bu sene liderlik bayrağını kimseye kaptırmadı!

Yılın Modeli unvanının sahibi: Bella Hadid!

Geçtiğimiz aylarda dünyanın en güzel kadını seçilen Bella Hadid, 2019 yılında kardeşi Gigi Hadid‘in de ününü geride bırakarak en popüler model olmayı başardı. Aşk hayatıyla da oldukça gündeme gelen 96 doğumlu Hadid, 2019 yılında kariyeri konusunda asla taviz vermeden Armine Harutyunyan, Karli Kloss gibi isimleri geride bırakarak azminin zaferine kavuşmuş durumda.

Yılın Moda İkonu: Ezra Miller!

Timothée Chalamet, Zendeya, Naomi Campbell gibi zorlu rakipleri aşarak birinciliğe kavuşan Ezra Miller, sadece oyunculuğu ile değil, attığı cesur adımlar ile moda dünyasında da kendinden oldukça söz ettirmeyi başaran bir isim. Cinsiyet rollerini yıkarak kimi zaman androjen bir görünümle karşımıza çıkan Miller, kırmızı halıda sergilediği eşsiz tarzıyla 2019 yılında bizleri kendine hayran bırakmayı başarmış durumda!

Yılın Moda Tasarımcısı kategorisinde sürpriz sonuç: Alexander McQueen!

Kendisi aramızdan ayrılmış olsa bile, moda dünyasında bırakmış olduğu etki o kadar derin olmalı ki 2019 yılında bile Virgil Abloh gibi yeni çıkan iddialı tasarımcılara rağmen birincilik ünvanının sahibi olmayı başaran McQueen, bu sonuç ile bizleri her ne kadar şaşırtsa da modanın çılgın isminin ölümünün üzerinden ne kadar yıl geçerse geçsin birinciliği her zaman koruyacağından şüphemiz yok!

Yılın Moda Haftası: NYFW!

Moda haftalarının her biri birbirinden emek isteyen, tasarımcıların bir yıl boyunca üzerinde çalıştığı, binbir emek içeren koleksiyonlarının sergilendiği platformlar olduğundan her birine saygımız sonsuz. Ancak, moda sektöründe popülaritenin hakimiyeti de gözardı edilemeyecek bir faktör elbette. Popüler kültürün başkenti New York‘un da moda haftası kategorisinde birinci seçilmesi bu nedenle kaçınılmazdı tahmin ediyorum.

Yılın En İyi Moda Trendi: Kargo Pantolonlar!

Rahatlığın ön plana çıktığı, hızın hakimiyetinde olan günümüz dünyasında 90’lar dünyasını yansıtan kargo pantolon modasının geri gelmesi salaş şıklık severler için sevindirici bir haber niteliği taşımakta!

Yılın En Kötü Trendi unvanının sahibi, hepinizin de tahmin ettiği gibi: Mikro Çantalar!

Jacquemus‘un çıkarmış olduğu mikro çanta trendi, her ne kadar Hollywood dünyasını kasıp kavurmuş olsa da kullanışsız ve boyutuna kıyasla yüksek bir fiyatla satışa sunulmasından dolayı yılın en kötü moda trendi kategorisini hak eden bir örnek bize kalırsa!

Yılın İş Birliği: Cara Delevigne & Olivier Rousteing PUMA × Balmain

Üç dev ismi birleştiren bu iş birliği, dönemin popüler ismi Billie Eilish x Bershka, yine büyük isimleri bir araya getirmiş olan Nicki Minaj x Fendi gibi iş birliklerini geçerek lider konumuna gelmeyi başardı!

Ve son kategorimiz olan Yılın Rengi’nin kazananı: Mercan!

Oldukça elit bir duruşu olan mercan rengi, kalitesini adında da barındırıyor. Özellikle aksesuarlarda sıklıkla tercih edilen bu rengi, 2019 yılında bluzlarda da sıkça görmüş bulunmaktayız.

Sizlerin de katkıları ile yılın enlerini seçtiğimiz bir yılı daha geride bıraktık. 2020 yılında olup bitecekleri merakla bekliyor, bir sene sonra yine burada görüşmek üzere diyoruz!

Wociety ekibi olarak hepinize iyi yıllar dileriz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here