Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
Polonya asıllı Wachowski Kardeşler Lana ve Lilly Wachowski

Lana (önceki adıyla Laurence “Larry” Wachowski) 21 Haziran 1965, Lilly (önceki adıyla Andrew Paul “Andy” Wachowski) 29 Aralık 1967 yılında Chicago’da doğmuştur.

Şu aralar Netflix’in Sense8 dizisiyle adları gündemde olan kardeşlerden Lana, 2007 yıllında Larry ismini geride bırakarak geçiş sürecini tamamladı ve trans bir kadın olarak açıldı. 2016 yılında kardeşlerden Lilly de, tıpkı kardeşi gibi trans bir kadın olduğunu dünyayla paylaştı.

Bundan sonra da yapımlarında ve özellikle Sense8 dizisinde LGBTİ+ bireyler ve queer temalar görünürlük kazandı.

Matrix (1998)

İlk olarak yazıp yönettikleri, 1999 yılında gösterime giren bilim-kurgu türündeki Matrix filmiyle ün kazandılar. Filmde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi isimler yer almıştı.

V For Vendetta (2005)

Matrix’ten sonra tekrardan çok ilgi çekecek bir filme daha imzalarını atar Wachowski kardeşler…

V, Alan Moore ve David Lloyd tarafından yaratılan V for Vendetta isimli çizgiroman serilerinde yer alan bir kurgu karakterdir. Sürekli giydiği Guy Fawkes maskesi ve koyu renkli kıyafetleri ile gizemli bir anarşist devrimcidir. Moore’a göre bir amaç için dövüşen bir kahraman ya da sadece delilik yapan birisi olup olmadığına okuyucuların karar verebilmesi için aynı anda hem kötü hem de iyi bir karakter olarak tasarlanmıştır.

Bulut Atlası (2012)

Film sıradışı geriye dönüş ve ileriye atlama teknikleriyle farklı önemlerde yaşamış altı ayrı karakterin öyküsünü anlatır. 4 yıllık yapım süreci boyunca birtakım mali sorunlarla karşılaşan film, 102 milyon dolarlık bütçesiyle tüm zamanların en maliyetli bağımsız filmlerinden biridir. Bulut Atlası’nda konu olarak geçmiş, şimdi, gelecek, her şey birbiriyle bağlantılı.

Lana ve Andy Wachowski kardeşlerin Alman yönetmen Tom Tykwer ile ortaklaşa senaryosunu yazıp yönettikleri filmde Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Ben Whishaw, James D’Arcy, Doona Bae ve Susan Sarandon gibi  isimler yer alıyor.

Jupiter Yükseliyor (2015)

Gelelim ”Jupiter Yükseliyor, Wachowskiler düşüyor” tarzında yorumlar aldıkları, birçok “en kötü film listesi”ne giren filme.  Hizmetçilik yapan sıradan genç bir kadın olan Jupiter Jones büyük bir suikastın hedefinde… Jupiter Jones dünyaya geldiğinde ileride sıradışı olaylar yaşayacağına dair birçok işaret vardır. Aradan yıllar geçer ve artık genç bir kadındır. İnsanların evine temizlikçi olarak gider, ilişkileri ise genelde sorunlarla sona erer. Bir gün genetik mühendislik ürünü eski asker Caine dünyaya iner; amacı ise Jupiter’i bulmaktır. Zira evrenin tek hakimi olan ölümsüz Kraliçe, çıkartılan genetik haritalara göre bu genç kadının kendi hükümdarlığının sonunu getireceğini düşünmektedir…

Filmde Channing Tatum, Mila Kunis, Sean Bean gibi isimler yer almakta.

Wachowski Kardeşler genellikle filmlerinde toplumsal uyanış, gelecek vurgusu, sürrealizm ve felsefi konular işlenmektedir.

Sense8 (2015)

Bilim-kurgu türünde yer alan Sense8‘in hikayesi; Dünya’nın birbirinden farklı yerlerinde 8 farklı kişi açıklanamayan bir sebeple birbirlerinin hafızalarına, zihinlerine, ana dillerine ve yeteneklerine sahip olurlar, birbirlerinin hissettiği şeyleri hisseder ve zorda olduklarında birbirlerinden yardım alırlar ve bu olağanüstü durumla mücadele ederken bir yandan da hayatta kalmaya çalışırlar.

Dizide Seoul, Birleşik Krallık, Mumbai, San Francisco, Chicago, Berlin, Nairobi ve Mexico City‘yi göreceğiz. Bu şehirlerde karşımıza; İzlandalı bir DJ, Chicago’lu bir polis, Koreli bir iş kadını, Afrikalı bir otobüs şoförü, Alman bir hırsız, Meksikalı bir dizi yıldızı, Amerikalı bir transseksüel blogger, diğer herkese görünebilen onlara yardım etmeye çalışan Jonas ve onun tam zıttı olan Mr. Whispers lakaplı bir kişi çıkacak.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here