VR oyunlarının geleceği ne olacak? Daha doğrusu sizce VR oyunlarının bir geleceği olacak mı? VR teknolojisi ekranların hayatlarımıza dahil olmasıyla birlikte biz insanların hayalini kurduğu en büyük teknolojilerden birisidir. Bunun en büyük örneği ise size birazdan aşağıda vereceğim videodur. Videoya ufak da olsa göz gezdirmeniz yazıyı anlamanız açısından daha faydalı olacaktır.

 1991 yılında PrimeTime Live adlı bir programda yayınlanan Sanal Gerçeklik’in tanıtım videosunu izleyince videoda anlatılanların günümüzdeki sanal gerçeklik hayallerinden vaadlerinden çok da farklı olmadığını göreceksiniz.

Farklı bir dünya bir insana her zaman ilgi çekici gelmiştir, bu bir gerçek. İlk 1895 yılında Lumiere Brothers tarafından çekildikten sonra insanlar film denilen şeyi keşfetti. Ama Lumiere Brothers tabi ki de kurgusu veya hikayesi olan bir film değildi. Sadece bir trenin istasyondan kalkışını gösteren bir video aslında. İnsanlara kendi hikayelerini yazıp bunları ekranda görebilecekleri ilk söylendiğinde ise ortaya çıkan ilk film ne mi oldu; Le Voyage Dans La Lune yani Türkçesiyle “Aya Yolculuk“. Bu film Ay’a seyahat etmek isteyen bir grubun hikayesini anlatır ve halen de tarihin ilk sinema örneği olarak kabul edilir.

Ekranlarda daha önce görmediğimiz evrenler ve ortamlar görmek en büyük arzumuz. Bir de bu gerçek dışı ortamlara kısmen de olsa dahil olmak fikri VR teknolojisini bu denli büyütüyor gözümüzde.

VR oyunları için de hem biz oyuncular yani teknolojiyi talep edenler hem de yapımcılar yani bu teknolojiyi oyunlara uygulayanların farkında olması gereken çok önemli bir şey var. VR, hiçbir zaman Call of Duty’de koşa koşa silah sıkabileceğimiz veya Skyrim’de kılıç sallayabileceğimiz bir teknoloji olmayacak, olamayacak. En azından şimdilik öyle gözüküyor. Yeni bir platform piyasaya çıktığında bu platformun idealleri üzerine oyun yapmak gerekmektedir. Zamanında tüm oyunlar 2D iken 3D’nin hayatlara girmesiyle her firmanın oyunlarını 2D mekaniklerle saçma sapan fiziklerle 3D yapmaya çalıştığında nasıl başarısız olduklarını gördük. 2D başlayıp da 3D’ye geçen oyunlar arasında başarılı olan oyun çok azdır. GTA başarılı bir örnek onu karıştırmayalım lütfen.

Aynı bunun gibi mobil platformda kaçımız The Witcher gibi bir oyun arıyoruz? Aramıyoruz çünkü mobilin kendi başına bir platform olduğunu ve ona göre oyun yapılabileceğini biliyoruz. VR oyunların da en büyük sıkıntısı bu oldu geçtiğimiz yıllarda. İnsanlara gözüne gözlük takarak Skyrim oynamayı vadedersen maalesef başarılı olamazsın. Skyrim’i örnek olarak verdim tabi ki de.

Kıssadan hisse, demek istediğimiz nokta şu; VR tabi ki de çok büyük ve potansiyeli de yüksek bir teknoloji. Ki şu an bile fazla iyi oyunlara sahip kendi bünyesinde. Benim sizlere tavsiyem VR’a farklı bir platform gibi bakıp ona göre oyun talep etmeniz yoksa çıkan tüm VR oyunlarında istediğinizi bulamadığınız için beklentiden kaynaklanan bir beğenmeme söz konusu olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here