Cinsiyet eşitsizliği, geçmişten günümüze süregelen en büyük toplumsal sorunlardan biridir. Uzun yıllar boyunca aslında hiçbir farkı olmayan iki cins arasından kadınlar, erkeklerin gölgesi altında yaşamaya mecbur kaldı. Sosyal hayatta hep arka planda olmaya mecbur bırakılan kadınlar, birçok haktan yoksundu. Söz sahibi olamıyor, istedikleri kişilerle görüşemiyor ve evlenmek için babalarının uygun bir kişiyi seçmesini bekliyorlardı. Bu eşitsizliğe bir dur denmeliydi ve başlatılan bu mücadelenin temel noktası da edebiyat olacaktı. Düşüncelerini yazıya dökerek birbirlerini örgütlemek, en doğru çözümdü.

Feminizm denince aklımıza gelen ilk yazarlardan olan Virginia Woolf da bu sorunu en iyi işleyen kişilerin başında geliyor. Kendi hayatında da cinsiyet eşitsizliği sebebiyle zorluklar yaşayan Woolf, “Kendine Ait Bir Oda” ismini verdiği kitabıyla öncülerinden olduğu feminizmin kült eserlerinden birine imza atmıştı. Woolf bu kitapta, kadının toplumsal ve edebi hayattaki yerine birçok farklı perspektiften bakıyor ve kendi içinde birbirini takip eden sorgulamalarıyla bir sonuca varmaya çalışıyor.

“Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın.

Kitaba ismini vermiş olan “Kendine Ait Bir Oda” kavramı, kitabın ana düşüncesini oluşturmakta. Woolf’a göre özel bir oda sahibi olması, kadınların özgürlüğünün ana noktasında yer alıyor. Kadının kendine ait bir özel alan bulması demek yaratıcılığını arttırabileceği, özgürce düşünüp düşündüklerini yazıya aktarabilmesi demekti. Bu özel alanın olması ise belli bir ekonomik rahatlığının olmasına bağlıydı. Woolf’a göre bir kadının estetik açıdan nitelikli ürünler vermesi için, manevi özgürlüğünün yanında maddi özgürlüğü de olmalıydı. Virginia’nın eşi Leonard Woolf da bu konuda, eşinin yazdıklarından çok az para kazandığını ve eğer maddi sıkıntıya düşmüş olsaydı edebiyata fazla zaman ayıramayacağını söylüyor.

Woolf, kitabın bir bölümünde, o dönem erkeklerin sıkça sorduğu “Madem siz de bizim kadar zekisiniz peki neden Shakespeare gibi bir kadın çıkaramadınız?” sorusuna “Shakespeare’in kendisi gibi çok zeki ve yetenekli bir kız kardeşi olsa hayatı nasıl olurdu?” sorusuyla yanıt verir. Kafasında yarattığı Judith isimli Shakespeare’in kız kardeşinin öyküsünü anlatmaya başlar.

Judith, abisi gibi çok zeki olmasına karşın onun aldığı eğitimi alamaz. Shakespeare, eğitiminde hızla yükselirken Judith ev işlerini yapmak zorunda bırakılır. Okumak istediği zaman kitap zorla elinden alınır ve dövülür. Zorla evlendirilmek istendiğinde de tiyatro hayaliyle evden kaçarak Londra’ya gider. Fakat bu hayallerini gerçekleştirmek amacıyla gittiği bir tiyatroda, kadın olduğu için çalışamayacağını öğrenir. En sonunda bu zorluklara dayanamayarak intihar eder. Dünyaya erkek olarak gelmiş olsa başarılarla dolu olacak ömrü, sırf kadın olduğu için bu şekilde son bulur.

Başka bir bölümde ise annelik kavramı ele alınır. Zaten ev işlerini yaparken hapis gibi yaşayan kadınlar, çocuk doğurdukları zaman iyice eve kapanır ve toplumsal yaşamdan soyutlanır. Woolf annelik kavramını, “bir şeyler üretmek” meselesinin zıt noktasına koyar. Ona göre kadınlar, ya çocuk sahibi olup eve kapanacak. Ya da ekonomik özgürlüklerini sağlayıp fikir dünyasına atılacaktı. Fakat Woolf’a göre bu seçimi yapmak da kadınların elinde değildi.

Woolf, düşüncelerini bir sonuca bağlarken yine yazmanın önemini dile getiririr;
“Yazmak istediklerinizi yazdığınız sürece önemli olan tek şey budur; bunun yüzyıllarca mı yoksa yalnızca saatlerce mi önemli kalacağını kimse söyleyemez. Ama kafanızda yarattığınız dünyanın tek bir telini, elinde gümüş bir kupa tutan bir başöğretmenin ya da bir ölçü defteri tutan profesörün sözüne uymak için gözden çıkarmak en aşağılık ihanettir ve eskiden insanların başına gelebilecek en büyük felaketler arasında sayılan bekaretin ve servetin gözden çıkarılması bunun yanında yalnızca bir pire ısırığı gibi kalır.”

Kaynaklar: 12

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here