Don McLean – Vincent

İlk şarkımız Don McLean’in 1971’de çıkardığı klasik albümü American Pie’dan, Birleşik Krallık’ta 1972 yılında bir numaralı hit parça olan “Vincent”.

Şarkının bestelenişi ile ilgili şunları söylüyor Don McLean:

1970 sonbaharında bir sabah verandada oturmuş, bir Van Gogh biyografisi okuyordum ve birden onun deli olmadığını savunan bir şarkı yazmam gerek diye düşündüm. Kendisinin ve kardeşi Theo’nun bir rahatsızlığı vardı. Bu durum, zihnimde ‘çılgın’ kavramının türlerini farklılaştırıyordu çünkü yaygın bir görüşe göre o, bir kadın tarafından reddedilmişti. Sonra bir ‘Yıldızlı Gece’ baskısıyla oturdum ve kağıt bir torbanın üzerine sözleri yazmaya başladım.”

 

Bob Dylan – Positively Van Gogh

Bob Dylan’ın (daha doğrusu Elston Gunn’ın) pek de bilinmeyen bu şarkısı hiçbir zaman resmi olarak yayımlanmadı. Dylan’ın arkadaşı ve biyografi yazarı Robert Sheldon tarafından 13 Mart 1966 tarihinde Denver’da bir otel odasında alınan bu kayıtlar aslında tam hâlini almamış denemeler olarak görülebilir.

Jonathan Richman – Vincent van Gogh

Bir diğer şarkımız Jonathan Richman’a ait. Bu parça, Richman’ın 2004 yılında çıkardığı “Not So Much to Be Loved As to Love” adlı albümünde yer alıyor. Aynı albümde “Salvador Dali” adında bir başka şarkı olduğunu da hatırlatalım.

Aynı şarkının şöyle bir eski versiyonu daha bulunuyor:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here