4. sezon finali kanlı biten Vikings, yeni sezona da oldukça kanlı başladı! Her Vikings izleyicisinin aklında geçtiğimiz sezonun başlarında “Ragnar’sız nasıl izlenir ki bu dizi?” sorusu vardı. Dördüncü sezonun sonlarında ise Ragnar’ın oğullarının intikamını izlemiştik. Yeni sezonun ilk bölümünden anlıyoruz ki Ivar the Boneless ve Bjorn Ironside bizlere babalarının yokluğunu aratmayacak!

Sigurd’a Veda

Ivar, hırsına yenik düşerek kardeşi Sigurd’ı sırf onunla dalga geçtiği için öldürmüştü. Şimdi ise kardeşini gerçekten öldürmek istemediğini ve üzgün olduğunu ifade ediyor. Ivar’a inanıp inanmama konusunda şüpheliyiz, çünkü ondaki hırs bu dizide kimsede yok!

Büyük Ordunun Liderliği Çekişmesi

Anlıyoruz ki, Ubbe de Ivar’a güvenmiyor. Ubbe, büyük ordunun başında Ivar’ın kalmasını istemiyor; Bjorn’a bu konuda daha çok güveniyor. Bjorn ise geçen sezondan beri sözünü ettiği, babasının da en büyük isteklerinden biri olan Akdeniz’e keşfe çıkma hayalini gerçekleştirecek. Ivar’ın ne yapacağı Bjorn’u pek alakadar etmiyormuş gibi görünüyor ya da Bjorn kardeşine güveniyor; bilemiyoruz.

Yelkenler Fora!

Bjorn Akdeniz’e açılmak için yola çıkarken; Harald & Halfdan kardeşler birbirinden ayrılıyor. Halfdan Bjorn’la beraber Akdeniz’e giderken Harald yıllardır bitmeyen Norveç Kralı olma tutkusu ile yanıp tutuşuyor. Bize Halfdan, Harald’dan daha samimi ve içten geliyor. Ancak Harald, Bjorn’un yokluğundan istifade edecek gibi hissediyoruz.

Genç Ivar’ın Acıları…

Bunların yanı sıra Ivar yalnızlığın acısını çekiyor. Kendini küçük bir gemiyle denize atmayı düşünen Floki’ye gitmemesi için adeta yalvarıyor. Ancak Floki gitmek zorunda olduğunu, kalması için artık hiçbir sebep olmadığını söylüyor. Ivar, senin adına üzgünüz ama bu yalnızlık tablosunu kardeş katli ve kişisel hırslarınla, kendi ellerinle çizdin dostum!

Kuzeylilere Yeni Rakip: Piskopos Heahmund

Dizinin kadrosunda, zamanla öne çıkacağını tahmin ettiğimiz bir isim yer alıyor: Piskopos Heahmund. Bu adam nasıl bir adam, çözebilmek için herkesin biraz zamana ihtiyacı var. Ancak içinde bulunduğu çağın havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez; yine günahkar bir din adamı ile karşı karşıyayız. Kuzeylilerle henüz tanışmamış olan Heahmund’un onları biraz hafife alacakmış gibi bir tavrı olduğunu sezdik. King Ecbert’e derin bir bağlılığı olan Heahmund ileride neler yapacak hep beraber göreceğiz.

Judith’in Günahlarının Bedeli Vikinglerin İstilasıyla mı Ödeniyor?

Ecbert’i anmışken, oğlu ve gelininden bahsetmemek olmaz. Bu bölümde çok az gördüğümüz Aethelwulf ve Judith, Ragnar’ın oğullarının intikamının ardından adeta sersefil düşmüşler! Oğulları Alfred ise ölüm döşeğinde. Tüm yaşadıklarına rağmen inancından gram bir şey kaybetmeyen Aethelwulf, tüm bu olanları günahlarının cezası olarak görüyor. Dizinin günah kategorisinde zirveye oynayan karakteri Judith ise hemen üstüne alınıyor. Ancak Aethelwulf her zamanki ağırbaşlılığı ve sakinliği ile “Hepimizin günahları var” diyor. Babası ölmeden önce, onun isteği üzerine kral ilan edilen Aethelwulf sürgün hayatı yaşıyor desek yeridir.

Paganlar İş Başında: York İstilası!

Wessex halkı darmadağın olurken, Ivar ve kardeşleri Katthegat’a dönmeyip burada kalma kararı alıyor. Ubbe ve Ivar arasındaki fikir ayrılıkları yaşanıyor. Ubbe merkeze yerleşmek isterken, Ivar kuzeyde ve Kattegat’a daha yakın olan York şehrine yerleşmek istiyor. Her ne kadar Ubbe ve Ivar çatışacakmış gibi görünse de, hep orta yolu bulmayı başarıyorlar. Ancak ilerleyen bölümlerde böyle olmayacağını tahmin ediyoruz. Hvitserk ise her zaman sessiz kalmayı ve ayak uydurmayı seçiyor. Ragnar’ın oğulları pagan adetlerinden de vazgeçmiyorlar. York şehrini istila etme kararlarının ardından, kurban verme ritüellerini gerçekleştiriyorlar. Ancak Ubbe’nin tam kurban anı koşarak kaçması, bizim de gözümüzden kaçmadı. Yoksa Ubbe Hristiyanların arasında asimile mi oluyor? Böyle düşünmemize sebep olan bir sahne daha var. York şehrinde kiliseye saldırılırken Ubbe’nin “tam bir Vikings” gibi davranmaması. Kardeşleri Ivar ve Hvitserk büyük bir iştahla düşmana saldırırken Ubbe sadece etrafa bakınıyor. Ardından onu öldürmesini isteyen bir rahibeyi öldürüyor. Ancak Ubbe’nin içinde değişik duygular var, biliyoruz. Bu konuda kardeşlerinden oldukça farklı davranıyor. Umalım ki ilerleyen bölümlerde bizleri ihanet bekliyor olmasın.

King Harald’ın Sinsi Planları

Hem Kattegat’ın hem de gönüllerimizin kraliçesi Lagertha’yı bölümün sonlarına doğru ekranda görüyoruz. King Harald, Wessex’ten afili bir dönüş yaparak Lagertha’nın yanına geliyor. Bjorn’un babasının intikamını aldığını, King Aella ve King Ecbert’in öldüğünü ve sonra Bjorn’ün Akdeniz’e yelken açtığını, Ivar’ın Sigurd’ı öldürdüğünü anlatıyor. Harald tüm bunları anlatırken, Lagertha’nın aklında başka şeyler var. Lagertha her zamanki gibi kendi duruşunu sergileyerek dobra dobra Harald’a umduğunu bulamadığını söylüyor! Çünkü King Harald, Egil’in Lagertha’nın tahtına geçtiğini düşüyor ve tahtı ondan devralmayı umut ediyordu. King Harald, Lagertha Kattegat tahtını sana kaptırmayacak kadar zeki ve güçlü bir kadın. Dört sezon boyunca, izleyiciler Harald’ı rakip olarak bile görmedik, şu saatten sonra da görmeyiz herhalde diye düşünüyoruz. Çünkü önümüzde çok daha büyük rakipler olacak, Heahmund gibi!

Bizim Vikings’in yeni sezonunun ilk bölümüne dair yorumlarımız bu şekildeydi. Gördüğümüz üzere aksiyon ve kan, kaldığı yerden akmaya devam ediyor. 2. bölümde görüşmek üzere.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here