Yıllarca insanı kendine hayran bırakan nitelikte şovları ve her biri birbirinden ünlü melekleriyle tanınan iç çamaşırı markası Victoria’s Secret‘ın çöküşünün bu kadar hızlı olacağını kimse tahmin edemezdi doğrusu!

Geçtiğimiz yıldan beri ardı arkası kesilmeyen skandallara bir yenisi daha eklendi.

Markanın eski CEO’su ve pazarlama şefi olan 71 yaşındaki Ed Razek hakkında cinsel ve sözlü taciz suçlamaları gündemde. Ancak bu suçlamaların hepsi Razek tarafından reddediliyor.

New York Times gazetesinin haberine göre, gazete, çıkan dedikodular üzerine aralarında Bella Hadid‘in de olduğu 30’dan fazla modelle görüşmüş ve çıkan dedikoduların doğruluğuna dair sağlam kanıtlar toplamış bulunmakta.

Ed Razek, model seçmeleri ve şovlara hazırlık süreçleri boyunca meleklerin telefon numaralarını isteyip onlarla özel olarak görüşmek istediğini dile getirmenin yanı sıra, bazen de melekleri elle ve sözlü olarak taciz etmeye çalışmış.

İsmini vermek istemeyen, o zamanlar 19 yaşındaki bir Victoria’s Secret modeli, 2007 yılında Razek tarafından arabasına alınmış. Kendisi istemediği halde onu öpmeye çalışan Razek’i durdurduğu zaman oldukça sinirlenen Razek, ilerleyen günlerde modele cinsel içerikli mailler yollamaya başlamış. Kendisini defalarca yemeğe ve “romantik anlar yaşama amaçlı” otellere davet eden eski CEO ve pazarlama şefini reddeden model, en sonunda kendisine 2008 yılındaki şovda yer verilmediğini öğrenmiş.

Bunun dışında 2018 yılında model seçmeleri sırasında Bella Hadid’i oturduğu koltuktan izleyen Razek, Hadid’in alt iç çamaşırını çıkarmasını istemiş. Bununla da kalmayıp cinsel olarak sözlü tacizde bulunmuş.

Yine aynı yıl, yine ismini vermek istemeyen bir modeli, model dışındaki 3 farklı tanığa göre bacak arasından kavramış.

New York Times gazetesine konuşan modellerin hemen hepsinin Ed Razek ile yaşadığı olumsuz olaylar varmış anlaşılan. Razek’in moda endüstrisindeki en güçlü erkek isimlerden biri olduğunu dile getiren modeller, Razek’in bu gücünü her anlamda kullanmaktan hiç çekinmediğini, kendisine karşı koymaya çalışanları da en ağır biçimde cezalandırmak için elinden geleni yaptığını belirtmişler.

Victoria’s Secret tarihindeki taciz olayları ne yazık ki Ed Razek ile sınırlı değil.

Pedofili ve birçok cinsel istismar suçlamalarıyla geçtiğimiz yıl tutuklanan ve sonrasında kaldığı hapishanede intihar eden ünlü iş adamı Jeffrey Epstein‘ın da dolaylı yollardan Victoria’s Secret ve taciz olayları ile ilgisi bulunmakta.

Markanın kurucusu Leslie Wexner, servetini yönetmesi için dönemin önde gelen iş adamlarından Jeffrey Epstein ile anlaşmış. Bunun dışında marka veya modeller ile hiçbir bağlantısı olmayan Epstein, genç kızları “Victoria’s Secret markasının ön elemelerini ben yapıyorum.” diyerek okul üniforması başta olmak üzere birçok kostümün içerisinde kendi evine davet eden Epstein, bu kızların birçok çıplak pozlarını çekmiş ve kanıtlanmış en az iki tanesi ile de kandırma yoluyla cinsel ilişkiye girmiştir.

Bu olaylar olurken değil ancak daha sonraları başka suçlamalarla yargılanmaya başlanan Epstein ile yollarını ayırmıştı L. Wexner geçtiğimiz yıllarda.

Ne yazık ki olaylar burada da bitmiyor…

Victoria’s Secret ile anlaşması bulunan modellerin, markanın tanıtımı adı altında çekilen çıplak fotoğrafları karşılığında modellere hiçbir ücret ödenmemiş olup bunun üzerine bir de bu pozları çeken fotoğrafçı, modellerin bilgi ve izinleri dışında bu fotoğrafları kendi özel kitabında basıp satışa çıkarmış ve buradan elde ettiği gelirlerin de hiçbirini modellere aktarmamıştır.

Yine karşı çıkmaya çalışanlar olduğu zaman yukarıda da belirttiğimiz gibi Ed Razek, elindeki gücünü kullanarak modelleri susturmayı başarmıştır.

Daha bilmediğimiz ne suçlamalar ile karşı karşıya kim bilir hepimizin bildiği ve bir zamanlar hayranlıkla şovlarını seyrettiği ünlü Victoria’s Secret markası.

Skandal üstüne skandal ile gündeme gelen markanın geleceğini hepimiz merak ediyoruz doğrusu…

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here