Dünya çapında milyonlarca satan kitapları ile adından hala söz ettirmeye devam eden, Victoria devrinin en iyi romancısı İngiliz yazar Charles Dickens…

Tam adı Charles John Huffam Dickens olan İngiliz yazar ve toplumsal eleştirmen 7 Şubat 1812’de İngiltere’nin Portsmouth şehrinde doğdu. Dickens, borçları yüzünden babasının hapse girmesi sonucu okul hayatına son vererek çalışmaya başladı. Eğitim hayatı pek iç açıcı görünmese de, küçük yaşta hayatın zorlukları ile yüzleşmesi ve yoksul hayatı başarıya giden en büyük adımı oldu. Daha sonra babasının hapisten çıkması üzerine işi bırakarak eğitim hayatına devam etti.

15 yaşına geldiğinde bir avukatın yanında çalışmaya başlayan Dickens, Stenografi (alfabenin harfleri, noktalama işaretleri, kelimeleri yerine semboller ve kısaltmalar kullanan çabuk yazma sistemi ) alanında kendini geliştirirken aynı zamanda karşılaştığı insan karakterlerinin yardımı ile kafasında birçok karakter yaratmıştır. Maria Beandel ile yaşadığı büyük aşk sonucu aile baskısı yüzünden ayrılmak zorunda kalan yazar geride bıraktığı bu ilişkiye ithafen David Copperfield’de Dora karakterini Maria ile özdeştirerek yaratmıştır. Kısa süre içinde büyük gazeteler için çalışmaya başlayan Dickens, 1833’te Boz takma ismiyle Boz’un Karalamaları olarak yazdığı yazıları yayımlamaya başladı.

Catherine Hogarth ile evliliğinden 10 çocuğu olan Dickens, Bentley’s Miscellany ismiyle bir dergi de çıkarmıştır. İlk romanı olan Oliver Twist’i kaleme alan yazar 1840 yılında ölen baldızı Mary’ye ithaf ettiği Antikacı Dükkanı’nı yazdıktan sonra Amerika’ya gitmiştir. 1943 ile 1946 yılları arasında seyahat halinde olan sanatçı gördüğü farklı yerler ile bakış açısını genişletmiş ve eleştiri çemberini daha da açmıştır.

1850 yılında kendi hayatını ve çocukluğunu anlattığı başyapıtı David Copperfield’ı yayımlayan yazar, kendisi de küçük yaşta çalışmaya başladığı için, küçük yaşta çalışan çocukların sesi olmayı seçmiş ve romanı onlara ithafen yazmıştır.

1857 yılında İngiliz aktris Ellen Ternan ile tanışan yazar, sanatçıya aşık olması sonucu 22 yıllık evliliğini bitirmiştir. Artık evli olmaması sonucu seyahatlere daha çok çıkmaya başlayan sanatçı bu dönemde günümüzde hala popülerliğini koruyan Little Dorrit ve Bleak House romanlarını yazmıştır. Victoria devrinin katı ahlakçılığını eleştiren yazarın kitapları dizi sektöründe de yer edinerek yazarın ününü hala devam ettirmektedir.

İngiliz edebiyatının gerçekçi ve eleştirici yazarlarından biri olan Dickens, yazılarında her zaman zıt kavramları bir arada kullanmıştır. Dönemin getirdiği kölelik gibi sınıfsal ayrımın olduğu toplumu ve fakir halkın zengin kesime karşı mücadelesini her fırsatta kağıda dökmüştür.

Charles Dickens 1870’te kariyerinin en üst seviyesinde iken hayata veda etti. Mezarı Londra’daki Westminster Kilisesi’nde bulunmaktadır.

 

kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here