2020 Hayatımızda pek çok şeyi yerinden oynatırken mümkün teknolojik gelişmeler de tartışılmıyor değil.

Valve şirketinin kurucu ortağı Gabe Newell‘a göre “oyun dünyası” beyin kontrollü girdilerin entegrasyonu açısından sanıldığından daha müsait. Newell bu yolda ilerlemek istediklerini ifade ederken hayal gibi görünen bazı planların gerçeğe dönüşme ihtimalinin sinyalini verdi.

Şüphesiz oyuncular için en heyecan verici gelişmelerden biri Valve’ın yeniden oyun yapıyor olmasıydı. Büyük firmaların bu anlamdaki sessizliğini farklı bir proje ile bozuyor olması ise farklı senaryoları beraberinde getirdi. Unutmamak gerekir ki Virtual Reality (VR) çok uzak olmayan bir geçmişte yalnızca pahalı bir hile olarak göze çarparken günümüzde beyin dalgalarının oyun içine yönlendirilebileceği bir platform adayı olarak adlandırılmaya başladı.

IGN‘e verdiği röportajda beyin kontrolü ile video oyun yapımı sürecinde çalıştıklarını ve ilerlediklerini kaydeden Newell: “The Matrix’e insanların düşündüğünden çok daha yakınız.” ifadelerini kullandı.

Bir şekilde bilim-kurgu olarak karşımıza çıkan yapımların günlük hayatımızda küçük büyük yer sahibi olacağı kesin ve heyecan verici. Ancak yine de bu heyecanın altında bir parça korku da yatmıyor değil. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here