Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Ahmet Kutsi Topaloğlu ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisi Savage and Free isimli bir gezi blogunun sahibi. Site içerisinde hem kendi seyahat yazıları hem de gezginlerle yapmış olduğu röportajlar bulunuyor. Biz de “Neden gezmeyi seven bu genç arkadaşımızla bir röportaj yapmayalım?” dedik ve ortaya son derece keyif aldığımız bir söyleşi çıktı.

İlk yurt dışı gezin hakkında bize bilgi verir misin?

İlk yurt dışı deneyimim Erasmus ile oldu. Prag’a Erasmus öğrenci değişim programıyla okumaya gitmiştim. Erasmus zamanı ve Erasmus sonrasında farklı yerler gezip gördüm. Baktım bu iş hoşuma gidiyor, dünyayı gezenleri takip etmeye başladım.

Dünyayı gezenleri takip ederek işe başladığını söyledin. Nasıl bir süreç geçirdin ve seni heveslendiren şey ne oldu?

İlk olarak Kutluhan Öztürk diye bir arkadaşı takibe başladım. Kendisini hala takip ederim ve arada sırada konuşuruz. İlk başta konuşurken Kutluhan’a o kadar çok soru sordum ki baya bir şey öğredim ve bayağı da heveslendim. Sonra başka gezginlerle de konuşmaya başladım. Sürekli soruyorum. Bu nasıl oldu, şu nasıl oldu vs. diye. Sağ olsunlar çok güzel yanıtlar verenler oldu içlerinde. Kafamda dedim, tamam ben de seyahate çıkmaya hazırım. Fakat kafamda bu fikri netleştirip üzerine düşünürken güzel bir iş teklifi geldi. Sonra durdum ve CV’me baktım. Gezip geri dönsem dedim, yaş 30’a varacak. Elde doğru düzgün deneyim yok. Dönsem iş bulmak zor olacak. Bir süre daha çalışayım, CV’yi doldurayım, ondan sonra çıkarım dedim. Umarım çıkarım.

Bir hayalin var mı? Veya hali hazırda bir gezi planın?

Şu an için hedefim 30’dan önce, en azından gezi sırasında sorun olmazsa, min. 5-6 aylık bir yolculuk düşüncesi. Belki yolculuğa çıkınca süre uzar. Kim bilir yola çıkınca neler olur, yol insana neler getirir, neler yaşatır.

Bir blog açma kararını nasıl aldın ve bu kararı alırken amacın neydi?

Bu gezginlerle konuşma süresince baktım bayağı data biriktirdim. Aklıma bir fikir geldi. Basit bir site açıp bunları paylaşsam… Böylece gezenler ve gezmek isteyenler de bu bilgilerden yararlanabilir dedim ve bunları açtığım siteye yükledim. Hem gezginlerin nasıl gezdiğini merak edenler okumuş olur hem de gezmek isteyenleri teşvik eder dedim. Benim düşünceme göre farklı kültürler, ülkeler görmek, gezmek, keşfetmek insanın ön yargılarını kırar; bakış açısını, düşünce tarzını olumlu yönde etkiler. Bu yüzden herkes yararlansın, herkes gezsin istedim. Arada sırada gezi tarzını beğendiğim kişilerle röportaj yapmaya çalışıyorum. Eğer röportaj yapabilirsek düzenleyip siteye koyuyorum.

Açmış olduğun blog ile ilgili ne hedefliyorsun? Ve okuyucularına vermek istediğin mesaj nedir?

Öyle çok yüksek sayılarda okuyucum ve trafiğim yok ama yaptığım şeyi severek yapıyorum. Bir kişi okusa ve etkilense bile beni mutlu ediyor. Arada sırada böyle mail ve yorumlarla beğenilerini açıklayanlar oluyor ve bu gerçekten çok hoşuma gidiyor. Hatta arada farklılık olsun diye fırsat buldukça kendi anılarımdan da yazmaya çalışıyorum. Bazen çok güzel gezginler keşfediyor ve kendileriyle iletişime geçmeye çalışıp ulaşamadığım gezginler oluyor. Çok güzel hikayeler ve anılar yaşayan gezginler var. Anılarını, nasıl yaptıklarını merak ettiğim o kadar çok şey var ki. Umarım onlara da ulaşabilir ve sorularıma yanıt alabilirim. Dünya’da çok güzel şeyler var. Umarım birçoğumuz bunları görme, yaşama ve hissetme şansı bulabilir. Çünkü ben bir yere gittiğimde genelde orayı hissetmeye çalışıyorum. Hayat tarzını, insanlarını, sokaklarını… Kendimizi tanımamız ve keşfetmemiz için o kadar çok görülecek yer, yaşanacak anı var ki, bunları kaçırmamız üzücü olur. Hepimiz, ben de dahil, tembellikten oturduğumuz yerde kaldık. En azından 1-2 kişi bile yaptığım röportajlardan yararlansa ve böyle bir deneyime yelken açsa bu beni çok mutlu eder.

Bloguna nereden ulaşabiliriz?

http://www.savageandfree.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here