ZZ Top müzik hayatlarına 1969 yılında başlayıp günümüze kadar rock ateşleri ve ikon haline gelmiş imajlarıyla gelen efsane bir grup. Üyeler elinden Les Paul kasa gitarı eksik olmayan ve sesine hayran olduğumuz Billy Gibbons, yanında bas gitarı ve Billy ile aynı olan uzun sarı sakallarıyla Dusty Hill ve manidar soyadıyla grubun tek sakalsız üyesi davulcu Frank Beard.

1970 Yılında ilk albümlerini çıkaran grup albümün adını çok da sıra dışı bir seçim yapmayarak “ZZ Top’s First Album” koydu. Asıl tanınmalarına yol açan ve içinde “La Grange” gibi bir efsane barındıran üçüncü albüm “Tres Hombres” ile grup çıkış yapmış oldu. 70’li yıllara 6 albüm sıkıştıran grup üyeleri bir sonraki hit albümleri “Eliminator” albümü ile 83 yılında dönüş yaptı.

Genel olarak blues rock, rock ve hard rock kategorilerine alabileceğimiz grup, sound olarak davulda keskin sesler eşliğinde gitarda ve hatta vokalde bile devamlı kirli tonlar kullanmasıyla dikkat çekiyor. Grup 3. albümleri ile birlikte yakaladığı karakteristik tonlarını günümüze kadar kullanmaya devam etti ve hala devam etmekteler. Çok güzel bir blues rock örneği sayabileceğimiz bu şarkıyı dinleyebilirsiniz.

Müzik hayatlarını 90’larda da üreterek geçiren grup 2000’ler ile yaşın da getirdiği yorgunluktan olsa gerek daha az albüm çıkarmaya başladı. Bu süre içinde imajlarını asla bozmamaları da zamanla hafızalara aynı görüntüyle kazınmalarına sebep oldu. Gibbons ve Hill ikilisinin uzun sarı sakalları, şapkaları ve güneş gözlükleri hiç değişmedi.

Rock tarzının yanında ZZ Top’ı diğer gruplardan ayıran en belirgin özelliği blues tarzına verdikleri ağırlık olarak görülebilr. “I Need You Tonight” ve “Blue Jean Blues” gibi parçaları başta olmak üzere bu türde de çok başarılı işlere imza atan grubun ekipman tercihlerinin de blues türünde en çok rastladığımız gitar modellerinden olması hiç şaşırtıcı değil. Ağırlıklı olarak Gibson’dan Les Paul ve SG, Fender’den ise Stratocaster kasa gitarları tercih eden Gibbons, bu gitarlarla grubun eşsiz tonunu yakaladı.

Günümüze yakın bir tarihte dinleyiciyle buluşan son güncel albüm “La Futura” grubun yaş aldıkça kelimenin tam anlamıyla demlendiğini gösteren bir albüm. İçinde “boş şarkı” olmayan bu albüm hayranlar tarafından da 2012 yılında çıktığında çok beğenilmişti. Daha eski bir kayıt olan “Just Got Paid” tadındaki açılış parçası “I Gotsta Get Paid“, ağır ritmi ve belirgin baslarıyla oldukça başarılı ve tavsiye edilesi bir parça.

Bu şarkıyı takip eden iki görece daha hareketli şarkıdan sonra kendimizi oldukça duygusal bir parça dinlerken buluyoruz. “Over You” isimli parçada Billy abimizin resmen içini döktüğünü hissedebiliyoruz. bu şarkının da ardından iyice tempo kazanarak rock’n roll tatında ilerleyen albüm oldukça başarılı ve grubun ustalık işi olarak görülebilir.

Son olarak 50. yıllarını kutlayan ZZ Top, eski şarkılarının 2019 remastered versiyonlarını ve bazı canlı kayıtları içeren “Goin’ 50” isimli bir derleme albüm çıkardı. 70 Yaşını devirmiş üyelerinden oluşan bu grubu umarız ki daha uzun yıllar sahnede görebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here