Uzay, Dünya’nın da içerisinde bulunduğu sonsuz boşluk… Sonsuz olması uzayın gizemini oldukça artırıyor. İnsanoğlu uzun yıllardır uzayın gizemini, keşfedilmemiş yerlerini araştırıyor. Halen büyük bir belirsizlik içerisinde olan uzaylı varlıklar ve ufolar uzayın bu gizemli yanının en önemli unsurları.

Uzayın bu kadar gizemli olması sinema sektörünü de oldukça etkiledi. Uzayla ilgili pek çok teori hem senaristler hem de yönetmenler tarafından filmlerde kullanıldı. Uzay teması çevresinde bazı hikayeler yazıldı. Gelişen teknolojiyle beraber görsel efektler de uzay temalı filmlerin ortaya çıkmasında oldukça etkili oldu.

Biz de sizler için uzay temalı bilim kurgu filmlerini derledik. Bakalım derlediğimiz 10 film içerisinde kendi favori filminizi bulabilecek misiniz?

10 – Interstellar (2014)

IMDb: 8,6

Rotten Tomatoes: %71

Listenin 10. basamağında Interstellar filmi yer alıyor. 2014 yılının en önemli filmleri arasında kabul edilen filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan bulunuyor. Filmin kadrosunda ise Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve John Lithgow gibi isimleri görüyoruz.

Dünya, insan ırkının varlığını tehdit eden kıtlık ve kuraklık ile birlikte, yıkıcı bir iklim değişikliğine maruz kalır. Önlenmesi imkansız olan tehlike karşısında çözüm; yaşanabilir alternatif bir yer bulmaktır. Bu amaçla NASA pilotu Cooper, bir astronot ekibi ve 3 ABD Deniz Piyadeleri robotu ile birlikte Satürn’ün civarında bulunan gizemli bir solucan deliğine gönderilir.

Bir bilim kurgu macerası olduğu kadar aile bağlarını da işleyen Interstellar, ilginç konusu ile uzayın bilinmeyen yönlerinden olan zaman kavramı üzerinde şekilleniyor.

9 – Serenity (2005)

IMDb: 7,9

Rotten Tomatoes: %83

2005 yapımı Serenity, Fox’un iptal ettiği Firefly dizisinin devamı niteliğinde olan bir film. Josh Whedon filmin hem senarist hem de yönetmenliğinde karşımıza çıkıyor. Filmin kadrosunda Firefly dizisinden de tanıdığımız Nathan Fillion, Alan Tudyk, Adam Baldwin, Morena Baccarin gibi isimler yer alıyor. 2518 yılında geçen filmde bir kargo gemisinin kaptanı ve ekibi anlatılıyor.

26. yüzyılda Alliance adındaki bir askeri kuvvet galaksiyi sömürgeleştirir. Bu sömürgeleştirmeye Independents adındaki bir isyancı grubu karşı çıkar. Böylece Alliance ve Independents arasında bir savaş patlak verir. Savaşın kazananı Alliance olur ve galaksi üzerindeki hakimiyetini devam ettirir. Çıkan savaşta Independents tarafında savaşan Yüzbaşı Malcolm Reynolds, Serenity kargo gemisinin kaptanlığını yapmaktadır. Yüzbaşı ve ekibi, Alliance’tan gizli olarak kaçakçılık ve yolcu taşımacılığı gibi faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Bir süre sonra ekip, aralarından bir kişinin Alliance tarafından psişik olarak ele geçirildiğini fark eder.

Dizi olarak oldukça beğenilen ancak ne yazık ki sadece 11 hafta ekranlarda kalabilen Firefly, bilim kurgu örneklerinin en önemlileri arasında yer alıyor. Serenity filmi de yarım kalmış diziye bir final niteliği taşıyor.

8 – Guardians of the Galaxy (2014)

IMDb: 8,1

Rotten Tomatoes: %91

Listenin sıradaki basamağında Guardians of the Galaxy bulunmakta. Film her ne kadar süper kahraman filmi olarak kabul görse de bazı bilim kurgu unsurları da içeriyor. MCU’nun 10. filmi olan Guardians of the Galaxy, çizgi romanlardaki aynı adlı ekibin maceralarından esinlenmiş bir yapım. Film, klasik süper kahraman filmlerinden farklı olarak komik temasıyla da oldukça eğlenceli.

1988 yılında annesini kaybeden Peter Quill, Ravagers adlı uzay korsanları tarafından kaçırılır. Ravagers’ın lideri Yondu Udonta tarafından yetiştirilen Quill, 26 yıl sonra Starlord adıyla bilinen bir uzay korsanıdır. Quill, bir gün Morag gezegeninden bir küre çalar fakat bu kürenin peşinde biri daha vardır; Ronan. Quill’in küreyi alması Ronan’ı kızdırır ve Thanos’un manevi kızlarından Gamora’yı, küreyi Quill’den alması için gönderir. Böylece Guardians of the Galaxy ekibi yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Daha sonra ekibin diğer üyeleri de takıma katılacak ve kendilerini Dünya’yı kurtarma sorumluluğunda bulacaklardır.

Marvel’ın en sevilen filmleri arasında yer alan bu yapımın yönetmenliğinde James Gunn bulunuyor. Filmin oyuncuları arasında ise Chris Pratt, Zoe Saldana, Michael Rooker ve Lee Pace gibi isimler yer alıyor. Ayrıca Vin Diesel ve Bradley Cooper gibi isimler de sesleriyle ekibin en eğlenceli ikilisine hayat veriyorlar.

7 – The Martian (2015)

IMDb: 8,0

Rotten Tomatoes: %92

2011 yılında Andy Weir’in aynı adlı romanından esinlenilen The Martian filmi, Ridley Scott tarafından yönetildi. Filmin oyuncuları arasında ise Matt Damon, Jessica Chastain, Sean Bean, Chiwetel Ejiofor yer alıyordu.

Mars’a gönderilen bir astronot ekibinden Mark Watney, şiddetli bir fırtına sonrası ekibi tarafından Mars’ta terk edilir. Ekipteki diğer kişiler Mark’ın öldüğünü düşünüp, istemeyerek de olsa, onu orada bırakmak zorunda kalmışlardır. Fakat Mark şans eseri ölmemiş, sadece yaralanmıştır. Kendisini bir anda koskoca bir gezegende yapayalnız bulan Mark, bir şekilde hayatta kalmaya çalışır. Zekasını ve imkanlarını kullanarak hem hayatta kalmaya hem de Dünya’ya yaşadığına dair sinyal göndermeye çalışan Mark’ı, zorlu bir süreç beklemektedir.

6 – Arrival (2016)

IMDb: 8,0

Rotten Tomatoes: %94

Arrival filmi 2016 yılının en beğenilen filmleri arasında yer alıyor. Denis Villeneuve’nin yönettiği filmin kadrosu ise son zamanların en popüler oyuncularından Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker gibi isimlerden oluşuyor.

Dünya’nın farklı bölgelerinde görülen uzay filoları, uzaylıların Dünya’ya geldiğinin habercisidir. Bu sebeple ortamda büyük bir panik havası hakimdir. Dilbilimci Doktor Louise Banks, Amerikan Hükümeti tarafından uzaylılarla iletişim kurması için göreve çağırılır. Banks’e ünlü fizikçilerden Ian Donnelly de eşlik edecektir. İkili Dünya’ya gelen uzaylılarla bazı şekiller ve imgelerle iletişim kurmaya çalışacaktır.

Arrival, uzay temasına sahip fakat uzayda geçmeyen bir film. Bilimin en merak ettiği konulardan biri olan uzaylıların Dünya’ya gelişini işleyen film, uzaylılarla kurulan iletişimi aktarmaktadır. İzleyenleri oldukça şaşırtan sonu ile de adından söz ettiren film, son zamanların en önemli bilim kurguları arasında yer alıyor.

5 – Star Trek (2009)

IMDb: 8,0

Rotten Tomatoes: %94

Listenin ortasında bilim kurgu film serilerinin uzun yıllardır temsilcilerinden Star Trek yer alıyor. Star Wars ile karşılaştırılan Star Trek serisinin 11. filmi, J.J. Abrams tarafından yönetildi. Chris Pine, Zachary Quinto, Karl Urban, Zoe Saldana gibi isimlerin yer aldığı film; Kaptan Kirk, Mr. Spock ve Doctor McCoy’un maceralarını anlatıyor.

Star Trek, genç bir mürettebatın ilk yolculuğunu anlatmakta. Yıllar 2233’ü gösterirken Galaksi’nin kaderi, intikam dolu bir kötülüğün tehditi altındadır. Henüz genç ve bir o kadar da tecrübesiz olan Kaptan Kirk ve ekibi bu tehdidin ortadan kaldırılması için çabalamaktadır. Tüm Federasyon’u kaosa sürüklemekte oldukça kararlı olan bir Romulan gemisi ile savaşacak olan mürettebat, hem kendi içindeki sorunlara hem de bu büyük tehdide bir çözüm bulmak zorundadır.

Uzun zamandır çeşitli yapımlarla varlığını koruyan Star Trek efsanesi, bu kez 2009 yılında sinemalarda yerini aldı. Hollywood tarihinin en uzun serilerden olan serinin 11. filmi, Mission: Impossible III filminin de yönetmeni J.J. Abrams ile tekrar hayat buldu.

4 – 2001: A Space Odyssey (1968)

IMDb: 8,3

Rotten Tomatoes: %94

Listemizin sıradaki filmi; ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in 1968 tarihli dönüm noktası olan 2001: A Space Odyssey. Arthur C. Clarke’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, dönemin sınırlı hikaye anlatıcılığı ve görsel efektlerine rağmen bilim kurgunun en önemli örneklerinden biri.

Esrarengiz bir şekilde ortaya çıkan monolit, gelişmekte olan tarih öncesi beyinlerde büyük bir sarsıntıya yol açmaktadır. Aradan geçen uzun bir zaman sonunda gelişen teknoloji ve değişen devir, uzay yolcuğunu mümkün kılmaktadır. Bu uzay yolculuğunu gerçekleştiren insanoğlu, öncelerde ortaya çıkan bu monolitle burun buruna gelecektir. Ay’ın üzerinde bulunan bu 4 milyon yıllık siyah monolitin, Jüpiter’e yönelik güçlü bir radyo yayını yaptığı keşfedilir. 18 ay sonra Discover One uzay gemisi keşif için görevlendirilir. 5 kişilik astronot ekibinden geriye sadece Dr. David Bowman ve konuşan bilgisayar HAL 9000 kalmıştır.

Pek çok şarkıya, diziye, filme ve kitaba ilham kaynağı olan bu yapım, bilim kurgunun en önemli yapı taşları arasında yer alır. Uzayın bilinmezliği ve sonsuzluğunu oldukça hissettiren 2001: A Space Odyssey, bilim kurgu severlerin mutlaka izlemesi gereken bir film olma özelliği taşımaktadır.

3 – Solaris (1976)

IMDb: 8,1

Rotten Tomatoes: %96

Listemizin 3. sırasında Andrei Tarkovsky’nin 1976 yılında gösterime giren Solaris filmini görmekteyiz. Stanislaw Lem’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda ise Donatas Banionis, Natalya Bondarchuk ve Jüri Jarvet gibi isimler yer almakta.

Dul bir psikolog olan Kris Kelvin, bir doktorun gizemli ölümünü araştırmak için Solaris adlı bir gezegende keşif görevinde bulunan uzay istasyonuna gönderilir. Ayrıca Kelvin, bu istasyondaki kozmonotların teker teker hayatlarını kaybetmesine neden olan mental sorunları da araştıracaktır. İstasyona gittiğinde ekibin hayatta kalan elemanlarının içler acısı durumu Kelvin’i oldukça şaşırtır ancak daha da fazlası vardır. Kelvin’in 7 yıl önce hayatını kaybeden eşi Khari de uzay istasyonundadır. Solaris gezegeninin gerçekliğe olan ilginç etkisini keşfedecek olan Kelvin, gördüklerini teker teker anlamlandırmak zorundadır.

1972 Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan film, 2002 yılında yeniden yapılmış ve Kris Kelvin rolünde de George Clooney yer almıştır.

2 – Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980)

IMDb: 8,8

Rotten Tomatoes: %94

Sadece bilim kurgu türünün değil sinemanın en önemli serilerinden olan Star Wars, tüm dünya tarafından bilinen oldukça popüler bir evren. Pek çok farklı filme, seriye, çizgi romana ilham kaynağı olan bu serinin 1980 yapımı filmi Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back, listemizin zirve ortağı konumunda bulunuyor.

Death Star’ın imha edilmesinden sonra Darth Vader ve İmparatorluk’un güçleri; Luke Skywalker, Han Solo ve Leia Organa’yı takibe alır. Luke, Dagobah’a Jedi Ustası Yoda’dan eğitim almaya gider. Han Solo ve Leia Organa ise Lando Calrissian’ın yönettiği Bulut Şehri’ne doğru yol alır. Han Solo’nun amacı Lando’dan yardım almaktır. Ancak gerçek bambaşkadır. Darth Vader çoktan gezegeni abluka altına almıştır. Han Solo ve Leia tehlikededir. Bunu hisseden Luke, eğitimini yarıda bırakır ve arkadaşlarını kurtarmak için Bulut Şehri’ne gider. Ancak burada hayatını etkileyen o büyük gerçeği öğrenip büyük bir şok yaşayacaktır.

Irvin Kershner’in yönettiği, başrollerinde Mark Hamill, Harrison Ford ve Carrie Fisher’ın yer aldığı bu yapım, serinin gösterime giren ikinci filmi olma özelliği taşıyor. Ayrıca Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back, kronolojik olarak serinin 5. filmi.

1 – Alien (1979)

IMDb: 8,5

Rotten Tomatoes: %97

Geldik listemizin ilk sırasına. Sinemanın en ünlü canavarlarından birini konu alan Alien filmi, listemizin zirvesinde yer alıyor. Korku sinemasının en önemli yapı taşlarından biri olan film, uzay ve uzaylı kavramlarını kan dondurucu şekilde niteliyor.

Ticari uzay römorkörü Nostromo, yedi kişilik ekibi ile beraber Dünya’ya geri dönmektedir. Yakınlardaki planetoitLV-426’dan bir sinyal alan geminin ana bilgisayarı Mother, ekibi uyarır. Ekibin bağlı olduğu şirketin politikası bu tarz sinyalleri araştırmak üzerinedir ve bu sebeple ekip sinyalin geldiği yere doğru hareket eder. Sinyalin kaynağına varan ekip, sinyalin terk edilmiş bir uzay gemisinden geldiğini keşfeder. Ancak bu gemide ters giden bir şeyler vardır. Geminin her tarafına uzaylı kalıntıları bulaşmıştır. Ekip, bulundukları yerde yalnız olmadıklarını anlar. Ekip üyelerinden Kane ise bu yaratıkla oldukça yakın olduğundan habersizdir.

Ridley Scott’ın yönettiği efsane serinin ilk filminde, Sigourney Weaver, Harry Dean Stanton, John Hurt gibi oyuncular boy gösteriyor. İlk filmden sonra klasikleşmeye başlayan seri, pek çok devam filmine ve seriden farklı olarak pek çok yapıma ilham kaynağı oldu. Dünya dışı en önemli yaratıklardan biri olan Alien, ilk filmin ardından uzun yıllar geçmesine rağmen varlığını hala devam ettiriyor ve önümüzdeki günlerde de devam ettireceğe benziyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here