Yazının başında belirtelim bugün tanıtılan iPhone’lar arasında en uygun fiyatlı durumda olan iPhone 11. Ancak ucuz bir iPhone kesinlikle değil.

iPhone 11, karşımıza beklendiği gibi ikili kamera modülü ile geldi. Teknik olarak önceki model iPhone XR’ın devamı niteliğindeki model kamera sayısını arttırdı. Yeni gelen kamera modülü ultra-geniş kamera olarak gelmiş ve 2 kat optik yakınlaştırmayı destekliyor. Ana kamera 12MP f/1.8 diyaframlı OIS‘li geniş açılı bir kamerayken eşlik eden kamera 12MP f/2.4 diyaframlı 120 derece açılı ultra-geniş bir kamera olarak yerini alıyor.

Ayrıca özelleştirilmiş Night mode’da eklenmiş durumda. 5 saniye boyunca çektiği görsellerdeki bilgileri birleştirip daha fazla ışık yakalayıp çalışan sistemle Google Pixel, Huawei P ve Mate, Samsung S ve Note serilerinde gördüğümüz gece moduna sıkı bir rakip olarak yerini almış.

Video tarafında ultra-geniş kamera da ana kamera da 4K 60fps, slow-mo (ağır çekim), time lapse(zaman atlamalı çekim), audio zoom(sese yakınlaştırma) ve yeni kameralar arası extended dynamic range’i destekliyor.

Selfie kamerası tarafında da 12MP TrueDepth geniş-açılı kamera yerini almış. Ön kamera da video anlamında 4K 60fps video ve ağır çekim 120fps -Apple’ın deyimiyle Slofies– videoyu destekliyor. Ve artık kamera arayüzü çok daha profesyonel çekim özellikleriyle donatılmış. Daha fazla özelliğe çok daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Ekran boyutu korunda iPhone XR gibi 6.1 inç ekranla geldi ve önceki modelden neredeyse farksız bir tasarım ile sunuldu. Ancak iPhone 11 yeni eklenen renkleri ile göz kamaştırıcı bir telefon olmaya çalışmış. Siyah, beyaz, sarı ve kırmızı(Product RED) renkleri zaten iPhone XR’da bulunan renklerdi bu renklere yeşil ve mor renkleri eklendi. Ayrıca dayanıklılık anlamında IP68, 2 metreye kadar 30 dakika dayanabilirlik sertifikasına sahip

Performans anlamında Apple A13 Bionic işlemcisine ev sahipliği yapan telefon iOS 13 ile çok daha hızlı, çok daha az enerji harcayarak çok daha fazla performans sunan bir sistem olmayı başarmış. A12 Bionic işlemcisinden %20 daha hızlı olan işlemci bu sayede daha hızlı gerçek zamanlı fotoğraf ve video analizi yapabiliyor. Yeni Makine Öğrenme Hızlandırıcısı(Machine Learning Accelerators) ile CPU saniyede 1 trilyon işlemden daha fazlasını gerçekleştirebiliyor.

Başlangıç ücreti 699 dolar olan telefonun Türkiye için sızan fiyatı 7.299 TL olarak görünüyor. Ön siparişleri ABD’de 13 Eylül 2019’da başlıyor ve 20 Eylül 2019’da gönderiliyor. Ancak Türkiye için bu tarihler henüz açıklanmamış durumda.

Kaynak-1 Kaynak-2 Kaynak-3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here